Czwartkowe spotkania z przyrodą
Park Narodowy „Bory Tucholskie” serdecznie zaprasza na wykład z cyklu Czwartkowe spotkania z przyrodą. Spotykamy się w czwartek 26 października br. o godz. 18:00 w Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Chocińskim Młynie (Chociński Młyn 5). Wykład pt. „Znaczenie długoterminowych badań ekologicznych dla ochrony i odtwarzania torfowisk” poprowadzi Pan prof. dr hab. Mariusz Lamentowicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Torfowiska stanowią istotne zbiorniki węgla i przyrodnicze archiwa, lecz ich odtwarzanie w konkretnych warunkach klimatycznych wymaga znacznie czasu. Wymiar czasu staje się wyraźnie widoczny, zwłaszcza w kontekście strategii ich restytucji, gdzie proces regeneracji ekosystemu i przywrócenie trwałego procesu torfotwórczego mogą wymagać kilku dekad lub nawet setek lat. Skuteczne działania ochrony przyrody zależą od szczegółowych badań torfowisk, najlepiej prowadzonych na długich skalach czasowych. To oznacza dekady obserwacji i eksperymentów oraz tysiąclecia analizy paleoekologicznej. Jednocześnie pełniejsze zrozumienie obecnego stanu torfowisk i dynamiki ich zmian w kontekście wpływu działalności człowieka wymaga podejścia interdyscyplinarnego, opartego na długoterminowych badaniach ekologicznych. Stanowiska badawcze na torfowiskach, które integrują długoterminowe badania eksperymentalne, obserwacyjne i paleoekologiczne, stanowią niezmiernie cenny zasób wiedzy. Obecnie realizowane projekty badawcze dostarczają wartościowych i pouczających wyników, szczególnie w kontekście historii melioracji i wpływu antropogenicznego globalnego ocieplenia. W niniejszym wykładzie poruszone zostaną te zagadnienia oraz znaczenie badań torfowisk prowadzonych w długich skalach czasowych, na przykład w ciągu ostatnich 2000 lat. Te badania pozwalają na skuteczne zgłębianie obszaru słabo zbadanego, gdzie łączą się dziedziny nauki takie jak paleoekologia, historia i archeologia.
Reklama | Czytaj dalej »
Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie uczestnictwa do dnia 24 października br. na adres e-mail: b.grabowska@pnbt.com.pl lub tel. 52 33 55 127. Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.
Dla uczestników wykładu przyjeżdzających z Chojnic Park Narodowy „Bory Tucholskie” zapewnia bezpłatny transport. Odjazd z przystanku przy sklepie Kaufland od strony ul. Obrońców Chojnic o godz. 17:15. Planowany powrót ok. godz. 20:30. Ilość miejsc w autokarze ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Informujemy, iż podczas wykładu będzie prowadzona fotorelacja w celu informowania o wydarzeniu na stronie internetowej Parku oraz Facebooku. Wszystkich uczestników prosimy o zapoznanie się z klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzanie danych osobowych.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!