Środa, 21 Lutego 2024 | Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
red. (ao) fot. arch

Chojniczanie stopniowo pozbywają się ‘kopciuchów’

W ratuszu podsumowano ilość wniosków składanych w tym roku przez mieszkańców do programów antysmogowych.


Zbliża się koniec roku, a więc czas na podsumowania. Tym razem te dotyczące programów antysmogowych w mieście przygotował ratusz. W Chojnicach działają dwa takie programy: ogólnopolski „Czyste powietrze” i miejski Stop dla smogu”. Tegoroczny budżet, który został zabezpieczony na poczet tego drugiego wyniósł 800 tys. złotych.

- Na dzień dzisiejszy wypłaciliśmy dotacji w liczbie 82 na łączną kwotę 568 tys. 728 złotych i jeszcze 7 umów czeka na rozliczenie – informuje wiceburmistrz Adam Kopczyński.

Reklama | Czytaj dalej »

Co ważne, programy są kompatybilne i można z nich skorzystać jednocześnie. – Mieszkańcy mogą na przykład wymienić piec, bo tutaj mamy niezależnie od kryterium dochodowego dotację w wysokości 7 tys. złotych na źródło ciepła, a także skorzystać z termomodernizacji, wymiany okien czy fotowoltaiki – dodaje wiceburmistrz.

Sporym zainteresowaniem jak wskazują urzędnicy, cieszy się właśnie program „Czyste powietrze”, ponieważ w tym roku z miasta Chojnice do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony wpłynęły 664 wnioski, z czego zrealizowano 354 przedsięwzięcia na kwotę ponad 4 mln 780 tys. złotych.  – To są dość dobre liczby, stopniowo udaje nam się wymieniać te piece – kwituje zastępca burmistrza.

Przypomnijmy, że dofinansowanie z programu „Stop dla smogu” można uzyskać na wymianę pieców centralnego ogrzewania na bardziej ekologiczne, a z kolei z programu „Czyste Powietrze” na zadania takie jak: wymiana źródła ciepła – pieca C.O., modernizacja C.W.U., a także termomodernizacja czyli ocieplenie budynku, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

11 komentarzy

~Ta cała ekologia to jednak wyłudzanie pieniędzy od społeczeństwa
Dokładnie jestem też tego zdania. Ta cała ekologia to jednak wyłudzanie pieniędzy od społeczeństwa i nabijanie kasy producentom urządzeń i imię jakiś tam celów ekologicznych. Ogrzewajmy się tanim gazem i smogu nie będzie - po co ta cała maskarada. Ne spalajmy śmieci bo to szkodzi ale nie urabiajcie mózgów ludziom że tylko odejście od paliw kopalnych uratuje Ziemie - takie bajki to dzieciom w przedszkolu możecie wciskać.
15 Grudnia 2023, godzina 15:37
Oceniono 15 razy -7
~Cała ta ekologia to ściema a nasz burmistrz chyba odleciał
Cała ta ekologia to ściema a nasz burmistrz chyba odleciał. Chciała kupować autobusy elektryczne.
https://businessinsider.com.pl/biznes/gdansk-kupil-niemieckie-autobusy-elektryczne-po-4-mln-zl-za-sztuke-teraz-ma-problem/d32rx01
Walcz burmistrzu o dotowanie paliwa gazowego aby było tańsze jak węgiel i problem się sam rozwiąże.
Ile ludzi ma kuchnię gazową w mieszkaniu ? Jakoś nikomu to nie przeszkadza.
Ale lepiej nabijać kasę producentom wynalazków typu pompy ciepła brać 5 tyś dofinansowanie co jest śmiechem na sali. Mamy taki klimat jaki mam i mroźne zimy to nie Francja, Holandia czy jakaś Belgia.
13 Grudnia 2023, godzina 11:13
Oceniono 43 razy 3
~hyhy
Ech, no i taka jest z tobą rozmowa, jotdwatrzy. Powybierałeś sobie z mojej wypowiedzi, co ci wygodnie, naciągnąłeś pod narrację, jaka ci pasuje i dalej wypisujesz głupoty nie mające nic wspólnego z tym, co w mojej wypowiedzi jest rzeczywiście napisane. Uprawniasz tu bardzo przeciętną demagogię.

Nie odniosłeś się np. w ogóle do tego, że "czyste powietrze" sponsoruje wymianę jednego "kopciucha" (IV klasa) na drugi "kopciuch" (V klasa). Różnica między jednym a drugim jest znikoma, a paliwo do niego jest dokładnie to samo, co w moim "śmierdzielu". To jest korzyść dla podatników, tak? Nadal można w takim kotle palić badziewnym opałem, nadal da się w nim spalać śmieci, nadal będzie dymiło i śmierdziało! ;-)

Nie odniosłeś się do tego, że jak ktoś ma kocioł spalinowy V klasy to nie dostanie z "czystego powietrza" dotacji, żeby wymienić go na pompę ciepła lub kocioł gazowy. Przecież byłaby to wymiana "śmierdziela" na coś dużo czystszego. Korzyść dla podatnika jest oczywista, a jednak program tego nie wspiera.

W żaden sposób nie odniosłeś się też do głównego tematu moich wypowiedzi, czyli edukacji, a szkoda, bo wszystko, o czym dotąd pisałem do tego się konkretnie sprowadza.

Sam więc jesteś dla mnie januszem, który próbuje robić z logiki pannę lekkich obyczajów i gdy nie potrafi racjonalnie uzasadnić swojego stanowiska zaczyna się irytować i nieudolnie próbować obrazić rozmówcę. Na twoje nieszczęście, nie jesteś w stanie wyprowadzić mnie z równowagi, za to niepomiernie bawi mnie twoje zacietrzewienie. ;-)
12 Grudnia 2023, godzina 19:58
Oceniono 44 razy 2
~jotdwatrzy
hyhy > Ty chciałbyś aby reszta społeczeństwa zafundowała tobie drugie źródło ciepła po to, żebyś mógł kombinować czy zaoszczędzisz parę groszy i MOŻE przestaniesz truć fundatorów twojego pomysłu. A jak nie zaoszczędzisz to będziesz nas dalej truł. To właśnie nazywam januszerką.
Podatnicy mają wydać, powiedzmy 20 tysięcy złotych, żebyś ty zaoszczędził np. 5 tysięcy tak? No bo gdybyś miał zaoszczędzić więcej niż wynosi dotacja to wymieniłbyś ten kocioł i bez dotacji.
Na szczęście twórcy tego programu założyli że wydawanie pieniędzy podatników musi się wiązać z korzyścią dla tychże podatników - wydamy na ciebie tyle i tyle złotych ale pod warunkiem że wyrzucisz swojego śmierdziela, a nie że MOŻE wyrzucisz a może nie. Jak koniecznie chcesz go zatrzymać to zatrzymuj, są inni których bardziej opłaca się wesprzeć.
12 Grudnia 2023, godzina 10:08
Oceniono 50 razy -2
~Nie problem jest w kopciuchach tylko w paliwie. Napalcie koksem w kopciuchu to się przekonacie.
Nie problem jest w kopciuchach tylko w paliwie. Napalcie koksem w kopciuchu to się przekonacie.
09 Grudnia 2023, godzina 14:20
Oceniono 64 razy 10
~Dopóki gaz nie będzie tańszy jak węgiel o smogu i smrodzie i paleniu śmieciami możemy zapomnieć
Dopóki gaz nie będzie tańszy jak węgiel o smogu i smrodzie i paleniu śmieciami możemy zapomnieć Rząd powinien dotować gaz dla mieszkaniówki po cenach niższych jak grzanie węglem. Wtedy nie trzeba będzie żadnych dopłat, ludzie sami sie przerzucą. Zamiast brnąć w jakieś preudoeko pompy ciepła czy inne wynalazki. Przyjdzie -25 i ssę te pompy ciepła możecie w 4 litry włożyć.
09 Grudnia 2023, godzina 14:19
Oceniono 63 razy 7
~hyhy
jotdwatrzy, no i widzisz, nie zrozumiałeś i w dodatku sypiesz niepotrzebnie złośliwości, którymi przykrywasz braki merytoryczne.

Spróbuję wyjaśnić, choć obawiam się, że to orka na ugorze, skoro każdego, kto patrzy na rachunek ekonomiczny od razu nazwałbyś "Januszem".

Nie, ja bym nie chciał mojego kotła na nic innego wymienić. Będę z niego korzystał do końca jego okresu eksploatacji. Chętnie natomiast dodałbym drugie źródło ciepła i korzystał z obydwu zamiennie, zależnie od tego, które źródło byłoby aktualnie bardziej ekonomiczne.

W przypadku "kopciuchów" problemem nie jest sam kocioł, a to jak jest użytkowany i jakiego rodzaju paliwa są w nim spalane. Owszem, nowsze kotły pozwalają generowane ciepło efektywniej wykorzystać i łatwiej palić w nich prawidłowo, ale to nie znaczy, że starszy kocioł to od razu z definicji spalania śmieci.

Jeśli program "czyste powietrze" jest po to, aby poprawić jakość powietrza to dlaczego mogę dostać w jego ramach dotację na kocioł V-klasy? Zwykły, spalinowy, na węgiel (ekogroszek) lub pellet? Od mojego aktualnego kotła, bez certyfikatu "ekoprojekt", różni się nieznacznie. Nieumiejętnie użytkowany, z badziewnym paliwem, będzie produkował spaliny jak każdy "kopciuch" i mimo braku rusztu (wymóg dla V klasy) nadal da się w nim palić śmieciami! Więc tak, w ramach "czystego powietrza", kierując się Twoją retoryką, wymieniają starsze "kopciuchy" na nowsze "kopciuchy".

Co więcej, jeśli ktoś już ma taki właśnie kocioł V klasy (kupiony "za swoje" i chciałby jednak "poprawić jakość powietrza" to już z programu "czyste powietrze" nie skorzysta i dotacji na np. pompę ciepła nie dostanie. Więc już nie takie czyste to "czyste powietrze", no nie?

Co by pomogło? Uważam, że trzeba ludzi przede wszystkim edukować. Nie każdego będzie stać na wymianę źródła ciepła nawet z uwzględnieniem dotacji. Natomiast każdy bez przeszkód może nauczyć się prawidłowo obsługiwać już posiadany kocioł spalinowy i to by już bardzo dużo w kwestii "czystości powietrza" w takich miejscach jak nasze osiedle zmieniło.
09 Grudnia 2023, godzina 06:52
Oceniono 66 razy 10
~efektywne zwiększenie wydajności pieca CO i czystości spalin
Po odprawieniu magicznego pokropku (i uzyskaniu certyfikatu poświęcenia) mój stary piec, by ogrzać cały dom, spala obecnie o 60-70 % mniej węgla niż poprzednio! Nawet jeżeli do pieca wrzucę plastikowe śmieci i kawałki starych opon to nie ma absolutnie żadnego smrodu ani dymu!

Uzyskanie pełnego certyfikatu magicznego pokropku dla pojedynczego pieca kosztuje co łaska (lecz nie mniej niż 1500 zł). Dzięki uzyskaniu tego certyfikatu zmniejsza się zużycie węgla i kompletnie znika smród i dym - nawet przy paleniu starymi oponami i plastikowymi śmieciami! To proste podniesienie wydajności i efektywności starego pieca jest warte każdy grosz!
08 Grudnia 2023, godzina 21:15
Oceniono 63 razy 25
~jotdwatrzy
Ale skoro masz "zupełnie dobry kocioł IV klasy, w pełni sprawny i regularnie serwisowany" i w dodatku " jestem w stanie palić w dowolnie starym "kopciuchu" dobrej jakości opałem tak, że jego spaliny będą niemal niezauważalne i niemal niewyczuwalne", to na co chciałbyś go wymienić? Na nowszy, podobny kopciuch żeby dalej palić śmieci? Przecież program "czyste powietrze" jest po to żeby poprawiać jakość powietrza a nie wymieniać kopciuchy na nowe kopciuchy żeby Janusz zaoszczędził.
08 Grudnia 2023, godzina 14:34
Oceniono 90 razy 0
~hyhy
W Chojnicach nie ma czegoś takiego jak "os. Kolejarzy". Jest natomiast "os. Kolejarz". Wstyd, żeby mieszkać tu i nie wiedzieć. Ktoś powie, że się czepiam, ok, ale ten sam ktoś raczej nie chciałby, żeby ktoś inny przekręcał jego nazwisko i zapewne zwróciłby uwagę, gdyby w towarzystwie ktoś jeszcze inny zmieniał nazwę miasta, w którym mieszka. Więc, ku pamięci, os. Kolejarz.

Teraz do meritum. Owszem, mamy na osiedlu przynajmniej kilku delikwentów palących w piecach jakimiś śmieciami. Nawet widać, gdy te śmieci przywożą i wnoszą przez garaże do piwnic w środku dnia.

Jednak nazywanie wszystkich pieców CO kopciuchami uznaję za nadużycie. Powiem więcej, jestem w stanie palić w dowolnie starym "kopciuchu" dobrej jakości opałem tak, że jego spaliny będą niemal niezauważalne i niemal niewyczuwalne! To kwestia techniki rozpalania i właściwego podawania opału. Tego jakoś nikt zupełnie nie uczy, tylko od razu rzuca wyzwiskami, że "kopciuch".
Tymczasem dają jakiemuś patusowi za publiczną kasę piec V klasy, zgodny z ekoprojektem, a jemu się z komina nadal kurzy. Bo ten człowiek nadal do podajnika sypie jakieś g*wno i jeszcze na palnik nadal wrzuca śmieci.

Co się natomiast tyczy programu "Czyste powietrze" to... to jest dopiero śmieć! Mam zupełnie dobry kocioł IV klasy, w pełni sprawny i regularnie serwisowany. Warunkiem skorzystania z programu jest ten kocioł.. wyrzucić i zastąpić pompą ciepła, kotłem gazowym lub elektrycznym. Biorąc pod uwagę awaryjność i koszty eksploatacji tych urządzeń jest to krok raczej ryzykowny. Czy to się opłaca? Wszystkie dostępne źródła potwierdzają, że nadal najbardziej ekonomiczny jest opał stały (węgiel,pellet,brykiet, drewno). Do chwili, gdy to się nie zmieni (np. przez odpowiednio niskie i gwarantowane na długi czas ceny gazu i/lub prądu) to nie ma co liczyć, żeby ludzie liczący każdy grosz zmienili swoje w tym temacie podejście.
08 Grudnia 2023, godzina 10:01
Oceniono 90 razy 8
~os. Kolejarzy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Grudnia 2023, godzina 08:34
Oceniono 73 razy -21

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 408.00 DKKDKK 52.60 55.70
EUREUR 429.00 441.00 RUBRUB 4.06 4.39
CHFCHF 449.00 462.00 NOKNOK 33.10 34.80
GBPGBP 500.00 513.00 SEKSEK 37.80 38.80
Aktualizacja: 2024-02-20 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.98 402.99 DKKDKK 52.70 55.60
EUREUR 430.44 434.76 RUBRUB 4.07 4.38
CHFCHF 450.51 456.94 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 501.73 508.20 SEKSEK 37.90 38.70
Aktualizacja: 2024-02-20 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-20

E95 E98 ON LPG
BP 6.32 zł 7.22 zł 6.69 zł 2.87 zł
Circle K 6.27 zł - 6.64 zł 2.84 zł
Moll Chojnice 6.32 zł - 6.69 zł 2.87 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.63 zł 2.85 zł
Orlen 6.37 zł 7.13 zł 6.74 zł 2.87 zł
PKS 6.27 zł - 6.62 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij