'Prezent, który może uratować życie'. Strażacy zachęcają do podarowania bliskim czujek czadu na święta
Komendant Powiatowy PSP w Chojnicach, bryg. Błażej Chamier Cieminski podpowiada na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego podarunku.
Zima i sezon grzewczy w pełni. Jednak jak co roku w tym okresie, trzeba mieć na uwadze szczególnie jedną kwestię – bezpieczeństwo - zarówno swoje, jak i bliskich. Niestety, straż pożarna odnotowuje wzrastającą liczbę zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem.
- Tlenek węgla jest to gaz, którego nie widać, nie słychać i nie czuć, dlatego jest bardzo niebezpieczny – przypomina Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach, bryg. Błażej Chamier Cieminski.
Reklama | Czytaj dalej »
Objawami zatrucia czadem mogą być: przyśpieszona czynność serca, osłabienie, duszności czy bóle głowy. Jeśli zauważymy je u siebie lub bliskich to należy bezwzględnie opuścić pomieszczenie, w którym przebywamy, a jeżeli to możliwe - należy otworzyć wszystkie okna i drzwi oraz zadzwonić na numer alarmowy 112. Przede wszystkim jednak, nie należy tych objawów bagatelizować, ponieważ zatrucie tlenkiem węgla może prowadzić do śmierci.
Dlatego straż pożarna co roku prowadzi różnego rodzaju akcje i kampanie zwiększające świadomość w temacie zagrożenia jakim jest zatrucie czadem i jednocześnie zachęca do zakupu czujek tlenku węgla. Na przykład – w formie podarunku na święta Bożego Narodzenia.
- Będzie to bardzo przydatny prezent, który można zamontować w każdym domu. Jest to często w formie na malutkie kółeczka, bądź na taśmę dwustronną i można zamontować sobie w miejscu, gdzie jest piec junkers lub inne urządzenia różnego rodzaju – zachęca komendant KP PSP w Chojnicach.
Czym kierować się przy zakupie takiej czujki? Przede wszystkim kupować w specjalistycznych sklepach, które zajmują się sprzedażą artykułów przeciwpożarowych, a także zwrócić uwagę na cenę. – Sugerowałbym, żeby to nie była całkiem najniższa półeczka, czyli 50-70 zł, ale takie czujki o wartości ok. 120-160 zł to są naprawdę czujki, które spełniają swoje wymogi – dodaje komendant KP PSP w Chojnicach. Ważne także, aby czujka posiadała świadectwo dopuszczenia przez CNBOP, czyli Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej.
Zakup czujki czadu lub dymu to inwestycja w bezpieczeństwo, a taki prezent podarowany bliskiej osobie może uratować jej życie.
Przypominamy również, że zaszły zmiany w przepisach i od 18 września br. funkcjonuje protokół elektroniczny przeglądu przewodów kominowych. Oznacza to, że kominiarz po wizycie w naszym domu musi wypełnić protokół elektroniczny, a wgląd w jego zawartość ma Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Więcej o tym przeczytacie tutaj -> LINK
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!