Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia
Keanu Reeves w roli kosmity, który chce uratować Ziemię, Jennifer Connelly, której filmowy dorobek otwiera "Dawno temu w Ameryce" i Scott Derrickson tworzący drugi, w swojej karierze remake, to najważniejsze postaci katastroficzno- ekologicznego filmu ”Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia”.
Dla naszych czytelników przygotowaliśmy konkurs! Szczegóły pod artykułem!
Gdy do Ziemi zbliża się nieznany obiekt, amerykański rząd powołuje sztab kryzysowy, w którego skład wchodzą specjaliści z dziedziny astrologii, biologii, inżynierii i innych strategicznych dziedzin. Pierwsze podejrzenia, jakoby Ziemi zagrażał meteor, okazują się nietrafione. Gdy w nowojorskim w Central Parku ląduje ogromna kula, staje się jasne, że ludzkość ma do czynienia z pierwszym, tak wyczekiwanym, kontaktem z obcą cywilizacją. Program CETI i inne projekty, mające nas przygotować na taką ewentualność, nie były wstanie przełamać wrodzonej nieufności ludzkiej rasy, która na powitanie obcych wysyła wojsko.
Reklama | Czytaj dalej »
Gdy z kosmicznego pojazdu, w oślepiającym blasku, wychodzi jakaś postać, jeden z nerwowych żołnierzy nie wytrzymuje napięcia i pada strzał. Przybysz a kosmosu trafia na OIOM, gdzie po krótkiej rekonwalescencji, przybiera ludzką powierzchowność. Przejawia charakterystyczną, dla wysoko rozwiniętych cywilizacji, zdolność aklimatyzacji. Błyskawicznie przyswaja język i poznaje ludzką mentalność. Klaatu (tak się przedstawia tajemniczy przybysz) gromadzi wokół siebie decydentów, z panią Sekretarz Obrony na czele, wszyscy chcą poznać powód jego przybycia na Ziemię.
On jednak nie ma zamiaru faworyzować jednej nacji, chce udać się na trwający właśnie szczyt G-8, by przekazać światowym liderom Bardzo Ważną Wiadomość. Twierdzi, że jest tu by ratować nasz świat, który znalazł się w krytycznym momencie i tylko radykalne działania mogą go uchronić przed zagładą. Niestety pani Minister nie podziela entuzjazmu naukowców, którzy w spotkaniu z obcym dostrzegają szansę na rozwój intelektualny i technologiczny. Jej pragmatyzm nie pozwala odnaleźć, w tym wyjątkowym zdarzeniu, pozytywnych stron. Postanawia odizolować Klaatu i zneutralizować potencjalne zagrożenie. Nie będzie to takie proste, przybysz z gwiazd i tak postawi na swoim, w czym wydatnie mu pomoże dr Helen Benson wchodząca w skład grupy naukowców. Pani astrobiolog wierzy w dobre intencje Klaatu, ale już niedługo przekona się, że ratunek dla Ziemi nie jest jednoznaczny z przetrwaniem ludzkiej rasy.
Filmowym pierwowzorem ”Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia” jest obraz Roberta Wise'a z 1951 roku. Dziś uznawany za klasyka gatunku s-f, mimo upływu lat wciąż zadziwia siłą wyrazu. Technicznie przestarzały, może wywołać uśmiech politowania, gdy na ekranie zobaczymy pierwsze archaiczne efekty specjalne. Posiadał niezwykły klimat i w owych czasach odbił się szerokim echem, zwłaszcza, że w swym przesłaniu odnosił się do bieżących problemów, jakimi były zakończona niedawno II Wojna Światowa i wyścig zbrojeń, który właśnie wystartował.
Film Derrickson’a również posiada przesłanie, które determinuje działanie Klaatu. Twórcy nowej wersji postawili na modny obecnie temat ekologii. Kolejnym odstępstwem od pierwowzoru jest rola jaką ma spełnić przybysz z kosmosu. Klaatu z ’51 roku był jak mentor, nauczyciel otwierający oczy na zagrożenia, ale przynoszącym także nadzieję na przyszłość. Klaatu kreowany przez Reeves’a jest bezwzględnym egzekutorem i wiele wody upłynie zanim dojdzie do finałowej przemiany.
Tak nośny temat, powinien gwarantować przynajmniej satysfakcjonującą grę aktorów, pretekstów by rozruszać mięśnie mimiczne nie brakuje. Niestety na fajerwerki nie ma co liczyć, ”skamielina” na twarzy Reeves’a nie ustępuje przez cały film, a są momenty, które proszą się o jakiś grymas. Syndrom Neo nie ustąpił, za to skojarzenia z ”Matrix’em” przychodzą na myśl bardzo często, jak chodźmy w scenie przesłuchania przy użyciu wariografu. Jennifer Connelly, która ma na koncie role w takich filmach jak: "Dawno temu w Ameryce", ” Requiem dla snu” czy ”Piękny umysł”, wypada co najwyżej poprawnie. Podobnie Kathy Bates, dla której rola Sekretarz Obrony wydawała się wymarzona, jednak ta kreacja to tylko cień niezapomnianej roli w filmie "Misery".
Remake z założenia ma być ulepszoną wersją pierwowzoru. Film Derrickson’a został zrealizowany z całym rozmachem, jaki jest możliwy dzięki współczesnemu poziomowi techniki. To efekty specjalne ”zagrały” główną rolę i dopełniają fabułę, która nie jest w stanie zbudować odpowiedniego napięcia. Z tej konfrontacji, obraz z ‘51 roku, wychodzi zwycięsko. Moralitet w wykonaniu Wise'a przemawia w sposób wiarygodny i nie potrzebuje wsparcia techniki filmowej.
Reżyseria: Scott Derrickson
Scenariusz: Edmund H. North, David Skarpa
Obsada: Keanu Reeves, Jennifer Connelly, Kathy Bates
Film do recenzji udostępniła wypożyczalnia SHOCK, mieszcząca się przy ul. Filomatów 1A, otwarta: poniedziałek- sobota 11.00- 20.00, niedziela 12.00- 17.00.
Tel. 396 70 20
UWAGA KONKURS! Mamy dla Was darmowe wypożyczenie filmu z oferty wypożyczalni SHOCK. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Co tydzień, wśród czytelników, którzy nadeślą poprawną odpowiedź, wylosujemy jedną osobę, która otrzyma możliwość darmowego wypożyczenia dowolnego filmu. Maile proszę kierować, do wtorku 9 czerwca, na adres Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym
12 komentarzy
PORAŻKA!!! Film typu "zapchaj dziurę" w kinie.
PORAŻKA!!! Film typu "zapchaj dziurę" w kinie.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!