Przeładowany mózg kiedyś eksploduje
Wiadomości bombardują nas 24 godziny na dobę – z radia, telewizji, gazet. Szum informacyjny towarzyszy nam cały czas. Naukowcy alarmują, że nasze przeciążone mózgi powoli odmówią nam posłuszeństwa. Najpierw zacznie się znieczulicą na obcych, potem nie będziemy już potrafili współczuć swoim bliskim. Zmienimy się w nieczułe roboty.Zaczyna się już rano, gdy budzik ustawiony na konkretną godzinę budzi nas sygnałem z radia. Potem pierwsza strona gazety przy porannej kawie, 3 serwisy informacyjne zanim dotrzecie do biura i obejrzane na telebimach paski informacyjne. Nim pojawicie się w pracy, macie już 10 opinii na różny temat, poinformowano was o śmierci dziesiątek osób oraz o eksperymentach naukowych na zwierzętach.
Reklama | Czytaj dalej »
A to dopiero początek dnia. Przed nadejściem wieczoru wasz mózg przerobi miliony innych informacji, dokona setek analiz, podejmie dziesiątki decyzji. Multizadaniowość nie jest teraz niczym szczególnym, wszyscy musimy pracować na jak największych obrotach i choćby robić wrażenie wszystkowiedzących. Obowiązek bycia na bieżąco, bycia zawsze dobrze poinformowanym jest podstawowym zadaniem współczesnego człowieka. Nie ma miejsca na wahanie, na refleksję, bo szum informacyjny coraz bardziej zagłusza wszelkie wątpliwości.
DO PRZODU, DO PRZODU
Naukowcy alarmują jednak, że właśnie doszliśmy do punktu, w którym nasz świat wirtualny wyprzedza możliwości przetwarzania danych przez nasze mózgi. Efektem tego przeładowania jest, że coraz częściej nadchodzące do nas informacje kwitowane są przez nasz system nerwowy wzruszeniem ramion. W końcu jak długo można pozostawać w wiecznej gotowości do zachwytu, obruszenia czy przerażenia?
Waga przekazywanych nam tragedii jest tak przytłaczająca, że mózgi poszukują ucieczki w rzeczy lżejsze, o mniejszym kalibrze. Być może tutaj można szukać źródeł popularności portali typu "Pudelek" czy "Ukaraj". Jedną stroną medalu jest ucieczka od odpowiedzialności, inną to, że w reakcji obronnej mózg wyłącza nasze emocje.
ZAPADAMY W ŚPIĄCZKĘ
Gdybyśmy mieli zdrowo reagować na wszystkie katastrofy dnia codziennego, zaowocowałoby to szybko depresją, trwałym stanem lęku i niepokoju. Niedawne badania pokazały, że zmęczone mózgi zaczęły bronić się przed atakiem, wyłączając nam zdolności do moralnego czy etycznego oceniania rzeczywistości. Im więcej wiemy, im szybciej nam się to podaje, tym mniej nas to wszystko obchodzi.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!