‘Pamiętajmy o bohaterach, dzięki którym odzyskaliśmy wolność’ (FOTO)
Pod Bramą Człuchowską odbyły się dzisiaj (31.01.) obchody 104. rocznicy powrotu Chojnic do Macierzy.
Dzisiaj (31.01.) obchodzimy 104. rocznicę powrotu Chojnic do Macierzy. Z tej okazji pod Bramą Człuchowską w obecności pocztów sztandarowych odbyło się uroczyste złożenie kwiatów przez delegacje. Natomiast historyczny moment wkroczenia Wojsk Polskich do miasta przybliżył zebranym wicedyrektor Chojnickiego Centrum Kultury, Grzegorz Szlanga.
- Zbliżała się chwila wykonania Traktatu Wersalskiego i powrót Chojnic do Rzeczypospolitej. W każdej chacie polskiej przygotowano się na przyjęcie Wojska Polskiego, wyszywano chorągwie i emblematy polskie. I nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Delegat Sikorski otrzymał wiadomość, że Wojsko Polskie przybędzie do Chojnic 31 stycznia 1920 roku. Całe miasto było na nogach. O godz. 10:00 oddział Grenzschutz ze śpiewem opuścił miasto Chojnice. Mieszkańcy narodowości niemieckiej żegnali czule wojsko niemieckie i na do widzenia. Zbliżało się południe. Wojska Polskie na czele których znajdował się pułkownik Wrzaliński wkroczyły od strony Szenfeldu. Przed Bramą Człuchowską oddziały zatrzymały się na chwilę, a dowódca i oficerowie oddali salut wojskowy.
Reklama | Czytaj dalej »
Głos zabrali także poseł Aleksander Mrówczyński oraz burmistrz Chojnic, Arseniusz Finster. – Jest w Chojnicach wiele historycznych miejsc, ale to jest na pewno szczególne – podkreślał włodarz miasta. – Okupiliśmy wieloma istnieniami tą naszą drogę do wolności, pamiętajmy o tym, pamiętajmy o bohaterach, dzięki którym wolność odzyskaliśmy.
Na płycie Starego Rynku otwarto również wystawę historyczną pn. „Chojnickie drogi do niepodległości", do oglądania której, zachęcał jej współautor, prof. Jacek Knopek. – Ta wystawa okraszona została opisem historycznym wspartym o konkretne źródło, a także udokumentowana poprzez zdjęcia, następnie dokumenty i materiały, które mają wartość historyczną i nie wszystkie były do tej chwili publikowane. Stąd też mam nadzieję, że ta wystawa nie tylko zainteresuje, ale także będzie kreowała świadomość i tożsamość oraz podkreślała więzy historyczne, które łączą nas i dzisiejsze Chojnice z przeszłością.
Z kolei o godz. 11:00 w Bazylice Mniejszej odbyła się msza święta w intencji ojczyzny i miasta, a na godz. 16:30 Chojnickie Centrum Kultury zaprasza jeszcze na wernisaż wystawy autorstwa Dominiki Laski pt. "Burmistrzowie i Przewodniczący Rady Miejskiej w Chojnicach w latach 1990-2024".
Â
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane sÄ… dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!