Zdrowie psychiczne pracowników: aktualne problemy
Ostatnio sporo się mówi o problemach, związanych ze zdrowiem psychicznym pracowników w różnych branżach gospodarki. Jak świadczą statystyki, około 26,46% całej populacji Polski kiedykolwiek miało do czynienia z zaburzeniami psychicznymi o różnym stopniu nasilenia, a depresja i stany lękowe są przyczyną utraty 12 miliardów dni roboczych rocznie na całym świecie. Ten problem jest szczególnie dotkliwy dla branży HR, co potwierdzają badania przeprowadzone przez Business Group on Health, w ramach których 77% dużych pracodawców zgłosiło wzrost zapotrzebowania na wsparcie zdrowia psychicznego pracowników.
Zdrowie psychiczne pracownika: czym ono jest?
Definicja zdrowia psychicznego została opracowana przez Światową Organizację Zdrowia. Jest to stan dobrego samopoczucia psychicznego, w którym osoba jest w stanie skutecznie radzić sobie ze stresem wynikającym z sytuacji dnia codziennego, produktywnie pracować i przyczyniać się do życia swojej wspólnoty.
Kluczowe aspekty zdrowia psychicznego pracownika obejmują:
-
dobrostan emocjonalny, czyli zdolność do zarządzania emocjami i zachowania pozytywnego nastawienia;
-
odporność psychiczną, inaczej mówiąc zdolność do odbijania się od trudności, adaptacji do zmian i radzenia sobie ze stresem;
-
zdrowe relacje, czyli zdolność do nawiązywania i utrzymywania zdrowych relacji interpersonalnych;
-
realizację osobistą, w tym poczucie osiągnięcia satysfakcji z pracy oraz innych dziedzin życia;
-
zdrowie poznawcze, które obejmuje m. in. zdolność do jasnego myślenia, uczenia się i koncentracji.
Problemy zdrowia psychicznego, z którymi zmagają się współcześni pracownicy
Zarówno w Polsce, jak i za granicą pracownicy doświadczają pogorszenia kondycji psychicznej, borykając się z takimi problemami, jak stres, niepokój oraz obniżenie nastroju. Mimo iż radzą sobie z zachowaniem równowagi w życiu prywatnym i zawodowym oraz utrzymują zadowalającą produktywność, oczekują od swoich pracodawców bardziej zaangażowanego wsparcia i zrozumienia w momentach kryzysowych. Obserwuje się wzrost liczby przypadków osób zmagających się z bezsennością, ciągłym poczuciem lęku i stresem, a nawet depresją, co nieuchronnie odbija się na ich motywacji oraz efektywności w pracy.
Badania zrealizowane przez firmę CleverStaff wykazują, że ponad 80% współczesnych pracowników ma zaburzony przynajmniej jeden element zdrowia psychicznego, zaś więcej niż 30% - wszystkie.
Jak pokonać problem pogorszenia zdrowia psychicznego pracowników?
Współczesne podejścia do zarządzanie organizacją tworzą mnóstwo możliwości związanych z właściwą opieką nad dobrostanem psychicznym osób zatrudnionych, w tym zapewnieniem im wsparcia w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi oraz promowaniem zdrowie psychicznego. Działania te nie tylko przyczyniają się do poprawy samopoczucia pracowników, ale mogą również przynosić dodatkowe korzyści, wpływając pozytywnie na ogólną atmosferę w miejscu pracy.
Zapewnienie zdrowego środowiska pracy wymaga skupienia na różnych aspektach, w tym na:
-
zapobieganiu stresowi zawodowemu przez odpowiednie zarządzanie obciążeniem pracą, harmonogramem i autonomią pracownika;
-
promowaniu dobrych relacji międzyludzkich i budowaniu zaufania;
-
ciągłym szkoleniu kadry managerskiej;
-
zarządzaniu pracą w sposób, który wspiera rozwój osobisty i zawodowy, zapewnia wsparcie i nadzór, a także umożliwia unikanie odczuwania rutynowości w pełnionych obowiązkach zawodowych.
Równie istotne jest wyposażenie pracowników w narzędzia do dbania o własne zdrowie psychiczne, takie jak: strategie radzenia sobie ze stresem, umiejętności komunikacyjne i budowania relacji oraz techniki relaksacyjne i umysłowe.
Pracownicy, którzy w miejscu pracy borykają się z problemami psychicznymi, często nie są w stanie pełnić swoich podstawowych obowiązków zawodowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie umożliwienie osobie pracującej, która zmaga się z problemami zdrowia psychicznego, aby mogła pójść na zwolnienie lekarskie. Zaburzenia tego typu są z reguły przejściowe i, podobnie jak w przypadku dolegliwości ze zdrowiem fizycznym, mogą ustąpić po odpowiednim leczeniu i wsparciu, umożliwiając powrót do obowiązków zawodowych.
Pracodawcy, rozumiejąc sytuację pracownika, ułatwiają mu powrót na stanowisko przez dostosowanie warunków pracy, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i specyfikę jego sytuacji. Ważne jest, aby decyzje w tej kwestii były wynikiem wspólnych ustaleń, podejmowanych w ramach dialogu. Wczesne rozpoznanie problemu i odpowiednie reagowanie nie tylko mogą przyspieszyć powrót do pracy, ale również zapobiec ewolucji trudności w długotrwałe zaburzenia, które mogłyby na stałe ograniczyć możliwości zawodowe pracownika.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!