Sobota, 20 Kwietnia 2024 | Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Ola Fryca FRZChiCZ fot. nadesłane/Anka Zajkowska

Tribute To Tolas - koncert w hołdzie zmarłemu muzykowi

Nagłe i niespodziewane odejście Anatola Glasera - jednego z najbardziej zasłużonych muzyków chojnickiej sceny metalowej - połączyło środowiska muzyczne pod hasłem wydarzenia Tribute To Tolas. Koncert, który zaplanowano na cześć zmarłego Gitarzysty, odbędzie się 23 marca w chojnickim Gościńcu. Wystąpi sześć zespołów, w których Anatol się udzielał począwszy od lat 80.

Anatol Tolas Glaser (08/03/1968 - 11/06/2023) - gitarzysta i kompozytor muzyczny pochodzący z Chojnic, udzielający się artystycznie pod pseudonimem Dick Hareth oraz Tolas. Związany był z licznymi zespołami lokalnej sceny niezależnej, metalowej, hardcorowej i rockowej. Znany z projektów Thrasher Death, Psychotron, No Heaven Awaits Us, Mass Insanity, Rocket Shots, SunKingRoad oraz Bryła.

Reklama | Czytaj dalej »

Działalność muzyczną zaczyna w trudnym okresie, kiedy w Polsce panuje reżim komunistyczny, a dostęp do instrumentów jest mocno ograniczony. W maju 1986 roku z grupą Slaver nagrywa demo o tym samym tytule, a 25 lat później cztery utwory z tego materiału pojawiają się na albumie „Slaver” grupy Thrasher Death, wydanym przez szwedzki label I Hate Records. Mimo trudów, jakie ze sobą niosą lata 80., zespołowi udaje się zapisać na kartach historii polskiej sceny metalowej. Pierwsze demo „You Must Kill” pojawia się w 1987 roku, a wraz z nim koncerty w kraju, między innymi na festiwalu Drrama w Pruszczu Gdańskim. Grają tam u boku grup, takich jak Vader czy Imperator.  Zasilają międzynarodowy line-up występując w 1988 roku na Thrash Camp, wydarzenie prowadzi Marek Gaszyński. Do 1989 wydają drugie demo „Women Die” (1988 rok) oraz materiał live z koncertu w chojnickiej hali OSiR. Pojawiają się na najważniejszych wydarzeniach metalowych w kraju aż do roku 1992. Podczas Tribute To Tolas wystąpią muzycy właśnie z tego okresu: Stanisław Bąk, Grzegorz Śmigielski, Ryszard Bujak oraz Maciej Pick. Thrasher Death reaktywuje się na kilka lat w 2007 roku w zmienionym składzie: Piotr Fryca wokal, Piotr Kwaśnik gitara, Paweł Krause perkusja, trzon stanowią wspominany Dick Hareth i Sin Mordel (Grzegorz Śmigielski). O istotnym znaczeniu zespołu i jego muzycznym wpływie na subkulturę metalową rozpisuje się Wojciech Lis i Tomasz Godlewski w książce „Jaskinia hałasu” (2012 r.) oraz Jarek Szubrycht w „Vader: Wojna totalna” (2014 r.). Pojawiają się też wzmianki w książkach: „Metalowe Wersety” i „Festiwal Szaleństwa” Wojciecha Lisa oraz „Rzeźpospolita” Piotra Dorosińskiego. W 2015 roku flagowy utwór „Czarny Anioł” pojawia się na płycie "Future of the Past II – Hell in the East” w wersji wykonanej przez zespół Vader.

Wracając do roku 1992 w głowach Anatola Glasera i Grzegorza Śmigielskiego rodzi się plan założenia kolejnej ważnej grupy, która przez następne lata działa pod nazwą Psychotron. Pierwsze demo nagrywają z Bartłomiejem Baryłą Koniecznym, Ryszardem Bujakiem oraz Tomaszem Rylem. Zostaje ono wydane w 1994 roku na kasecie przez Baron Records, a rok później nakładem Psy Wojny Records ukazuje się drugi album pt. „Violence”, zarejestrowany z perkusistą Bartłomiejem Nowakiem. Konsekwentnie pojawiają się kolejne wydawnictwa: „Perverse Tango" z 1997 roku (Negative Records) oraz „The Grave Doctors" z roku 1998. W międzyczasie skład grupy ulega zmianom, pojawiają się basiści Wojciech Szlachetka, potem Radosław Połom oraz perkusista Michał Bohowicz (Kokon, Chicken Destroy). W 1999 roku ukazuje się wyczekiwany album „Brain Ash”, wydany nakładem Metal Mind Productions. Utwory z tej płyty pojawiły się na wielu składankach dołączanych do różnych periodyków muzycznych, takich jak Metal Hammer, Thrash'em All, Jazgot. W kwietniu 2000 roku zespół nagrywa nowy materiał z realizatorem Szymonem Sieńko w studiu Electra, jednak prace nie zostają dokończone. Ostatni koncert Psychotronu odbył się w marcu 2000 roku w chojnickim klubie 10,5 - z Robertem Trombkiem Trębickim (warszawska Insomnia) na pozycji wokalisty, trębacza i klawiszowca. Podczas Tribute To Tolas materiał Psychotronu zaprezentują wokalista Bartłomiej Konieczny oraz gitarzysta Grzegorz Śmigielski z zaproszonymi muzykami: Wiesławem Gruną, Maciejem Matejukiem oraz Waldemarem Połomem.

Anatol, kontynuując swą muzyczną drogę, zasila pod koniec 2003 roku szeregi hardcorowego No Heaven Awaits Us. Muzyka zespołu jest wypadkową różnych stylów, jednak oscyluje w bardziej ciężkich i brutalnych klimatach. Trzon powstałej w 2000 roku grupy stanowią założyciele Piotr Kwaśnik i Radek Śmigielski, do składu szybko dołącza Michał Kozłowski. Trzy lata później ukazuje się debiutancki album „Enemy Of The Human Race". Pojawienie się Tolasa owocuje nieznaczną zmianą brzmienia i wzbogaconą stylistyką. Na początku 2005 roku NHAU zyskuje również nowego basistę w postaci Pawła (ex Warfare). W takim składzie zespół wydaje nakładem Lifeline Records album „Irony Of Pure Hatred”. NHAU wraz z zaprzyjaźnionym zespołem Calm The Fire, wyrusza w 2005 roku w trasę Irony Tour, odwiedzając kolejno Słowację, Węgry, Czechy i południową Polskę. W 2007 grupa odwiedza Rosję, Estonię, Litwę, Łotwę, Rosję, Niemcy i Holandię, daje kilka koncertów również w Polsce - między innymi na Laboga Metal Show, otwiera też koncert amerykańskiej gwiazdy hardcore PRO-PAIN w warszawskiej Progresji. Dochodzi do dwóch zmian na pozycji wokalisty, w rezultacie w 2008 roku rolę tę przejmuje Marcin Brzeziński. Zaczynają się koncerty w ramach międzynarodowych tras, pojawia się też trzeci album pt. „Residence of Evil”. W 2008 roku do składu dołącza basista Leszek Gatz (Schizma, All Gods Are Dead, One Foot Japan). Łącznie NHAU przez 10 lat działalności zagrało około 200 koncertów w 10 krajach. Na Tribute To Tolas usłyszymy utwory z płyty „Irony of Pure Hatred” w składzie z 2005 roku.

Z jednego tematu rodzi się kolejny, tym razem Anatol kieruje swoją uwagę w stronę brzmień rock’n’rollowych. W 2010 roku zakłada z Krystianem Aszykiem projekt SunKingRoad. Do składu dołączają: wokalistka Angelika Muzolf, gitarzysta Wojtek Miszewski, perkusista Paweł Lis Krause oraz klawiszowiec Janusz Łangowski. W kwietniu 2012 roku ukazuje się debiutancki materiał „Private Hell". Grupa prezentuje album na imprezach i festiwalach w Polsce, Niemczech i Holandii. Przymierzając się do kolejnych prac w studiu z nowym perkusistą - Michałem Połomem - zespół postanawia porzucić ciężkie industrial metalowe brzmienia na rzecz klimatów rock'n'rollowych. Grupa kończy jednak działalność w 2013 roku, a drugi stworzony przez nich album  „Zebra for Fruhstuck” na swoją premierę będzie czekał ponad dekadę. Jego publikacja zaplanowana jest na dzień koncertu Tribute To Tolas (tj. 23.03.2024 r.). SKR wystąpią w składzie: Angie, Kristos, Zakk, John L, Sugar ThunderFox i przedstawią kompozycje zarówno z obu nagranych albumów.

W kwietniowe popołudnie 2013 roku dochodzi do założenia nowej formacji. Anatol wspólnie z wokalistką Olą Wysocką (Milczenie Owiec) powołują do życia Rocket Shots. Po dołączeniu do składu basisty Piotra Frycy i perkusisty Karola Bloka, w kilka miesięcy nagrywają debiutancką epkę „S.M.G.M.F”. W następstwie ruszają występy na żywo, między innymi otwarcie koncertu teksańskiego Scorpion Child w warszawskiej Progresji. Ponadto nagrany przez RS materiał zostaje zauważony i pozytywnie zrecenzowany przez niemiecki Rock Hard Magazine. W wyniku eksperymentów i poszerzania muzycznych horyzontów, na początku roku 2015 pojawia się singiel  „Walking the Line” z wideoklipem. Zespół, obrawszy nowy, cięższy i  bardziej psychodeliczny kierunek, w tym samym roku wydaje drugą epkę pt. „Son Of A Gun”. Muzycy prezentują materiał w ramach tras w Polsce (m.in. na festiwalu InterTony w 2017 roku), Niemczech (DettenRockt Festival) oraz Holandii. Rock Hard Magazine zauważania również i to wydawnictwo. Działalność grupy zostaje przerwana w 2018 roku, jednak nie dochodzi do oficjalnego rozwiązania. W głowach Anatola i Oli był plan kontynuacji projektu - w odpowiednim czasie i z odświeżonym składem. Na koncercie TTT zagrają z Maciejem Matejukiem - gitarzystą i wokalistą, udzielającym się wcześniej w No Remorse oraz Danger.

Równolegle, w 2013 roku w chojnickim Pubie Kornel odbywa się wydarzenie upamiętniające zmarłego gitarzystę grupy Slayer. W koncercie Tribute To Hanneman dochodzi do muzycznej fuzji lokalnych środowisk metalowych. Tolek pojawia się na scenie między innymi u boku muzyków z Mass Insanity i w tym gronie pozostaje przez kolejną dekadę. Przerzuca się z gitary elektrycznej na basową i wspólnie nagrywają w 2015 roku album „Antihuman”. Na płycie goszczą Groova z Drown My Day, Sfensona z Unborn Suffer i Viviego z Anthem. Na wiosnę 2018 zespół zaczyna rejestrować trzeci album zatytułowany „Maveth”. Dzięki temu materiałowi podpisują papiery z rosyjskim labelem More Hate Productions, co owocuje jego wydaniem w kwietniu 2019. Promocja albumu nie trwa długo ze względu na wybuch epidemii Covid 19, sytuację dodatkowo komplikuje włamanie do sali prób zespołu i kradzież sprzętu. Po serii niefortunnych wydarzeń muzycy rozpoczynają prace nad czwartą płytą, jednak krótko po mobilizacji uderza wiadomość o śmierci Anatola Glasera. Mass Insanity przez dwadzieścia jeden lat działalności zagrał ponad sto koncertów z zespołami takimi jak: Death T.A, Hate, Trauma, Decapitated, Witchmaster, Kat, Jinjer, Abysmal Dawn, Loudblast i wiele innych. W ramach TTT wystąpią w oryginalnym składzie: Marcin Brzeziński, Wiesław Gruna, Rafał Szymecki, Waldemar Połom z gościnnym udziałem Macieja Matejuka.

Nadmienić należy, że Tolek angażował się w większą ilość projektów - był metalowy Tyran, który zrodził się ze składu Thrasher Death i Rocket Shots. Z Tolasem nagrano w 2019 roku pierwsze demo, były też wspólne trasy w Niemczech i Holandii. W okresie pandemicznym z kolei - 2020 rok - powstała industrialno-rockowa Bryła. Bodźcem do założenia formacji był konkurs imienia Roberta Brylewskiego „Czekamy Czekamy”, na potrzeby którego Tolas, Marcin Mały Brzeziński i Artur Dem Ostrowski nagrali utwór „Nie Ma Manna”. Anatol miał również angaże w takich projektach jak No Remorse, który wspierał przez chwilę na pozycji basisty oraz Burn In Hell, którego materiału muzycy nie zdążyli już wydać. Tolek komponował muzykę do sztuk teatralnych, uczył dzieci i młodzież gry na gitarze, regularnie rejestrował swoje pomysły na kolejne muzyczne produkcje.

Anatol „Tolas” Glaser odszedł nagle 11 czerwca 2023 roku, pozostawiając po sobie wartościowy dorobek artystyczny. Współpraca z nim odcisnęła na wielu piętno, dlatego dziś muzycy i przyjaciele chcą podziękować za cztery dekady wspólnej działalności. Wspomniane wyżej grupy, specjalnie na tę okoliczność wznawiają działalność i zagrają 23 marca koncert w hołdzie zmarłemu muzykowi. Wydarzenie Tribute To Tolas rozpocznie się o godzinie 18:00 w chojnickim Gościńcu (wstęp od 17:00). Sugerowana kwota na wejściu to 30 zł, wydarzenie ma charakter charytatywny -  zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup instrumentów dla dzieci i młodzieży z domów dziecka w Człuchowie. Prosimy o przygotowanie odliczonej kwoty.

Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, współfinansowane ze środków Miasta Chojnice oraz Powiatu Chojnickiego. Wiodący motyw graficzny to efekt kolaboracji wokalisty NHAU Radka Śmigielskiego z artystą Tomaszem Kujawskim, zdjęcie Anatola wykonała Anka Zajkowska.

Ola Fryca, Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej

Czasówka:

- THRASHER DEATH - 22:30
- NO HEAVEN AWAITS US - 21:35
- PSYCHOTRON - 20:40
- MASS INSANITY - 19:50
- ROCKET SHOTS - 18:55
- SUNKINGROAD - 18:00

 

Szczegóły znajdują się na stronie wydarzenia: https://fb.me/e/1Mdk5gHvC

 

Zdjęcia archiwalne:


Zdjęcia 2024 rok:

Muzyka:

1. THRASHER DEATH - AVE DESTRUCTION


2. PSYCHOTRON - LOVE HAS FROZEN DOWN


3. NO HEAVEN AWAITS US - IRONY OF PURE HATERED

4. SUNKINGROAD - WHAT IS WRONG


5. ROCKET SHOTS - USS

 

6. MASS INSANITY - CONTROL / MANIPULATE


Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Brak komentarzy

  Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Dodaj komentarz

   Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

   Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

   Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

   Zaloguj się

   Kursy walut

   Aktualne kursy w kantorze PROMES
   Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
   USD USD 401.00 409.00 DKKDKK 51.30 54.70
   EUREUR 429.00 437.00 RUBRUB 4.20 4.45
   CHFCHF 440.00 450.00 NOKNOK 31.60 34.20
   GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.20 37.20
   Aktualizacja: 2024-04-20 18:45
   Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
   Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
   Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
   USD USD 403.09 407.51 DKKDKK 51.40 54.60
   EUREUR 430.06 434.50 RUBRUB 4.20 4.45
   CHFCHF 441.78 448.54 NOKNOK 31.70 34.10
   GBPGBP 497.22 503.29 SEKSEK 36.30 37.10
   Aktualizacja: 2024-04-20 18:45
   Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

   Sondaże Chojnice24 archiwum »

   Co sądzisz o wycince drzew pod inwestycję na ul. Ceynowy w Chojnicach?
   Ceny paliw2024-04-19

   E95 E98 ON LPG
   BP 6.9 zł 7.6 zł 7 zł 2.69 zł
   Circle K 6.83 zł - 6.92 zł 2.69 zł
   Mol Chojnice 6.83 zł - 6.92 zł 2.69 zł
   MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
   Orlen 6.82 zł 7.57 zł 6.93 zł 2.69 zł
   PKS 6.74 zł - 6.86 zł 2.72 zł

   Drogi Użytkowniku,

   przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

   Wykorzystanie danych

   Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

   Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

   Pliki cookies

   Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

   Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

   Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

   Przejdź do serwisu Zamknij