Ponad 90-metrowy sznur kolorowych skarpetek jako gest solidarności (FOTO, ROZMOWA)
W ten sposób podopieczni Schroniska dla Nieletnich w Chojnicach przyłączają się do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa.
Prace nad tym przedsięwzięciem rozpoczęli 7 marca i od tamtej pory sumiennie wycinali i przyozdabiali każdą z papierowych skarpetek. Natomiast dzisiaj efekt ich pracy w postaci ponad 90-metrowego sznura ozdobił korytarz Schroniska dla Nieletnich. Mowa o 15 podopiecznych placówki, którzy w ten sposób włączyli się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa, który obchodzimy właśnie 21 marca.
Reklama | Czytaj dalej »
Resocjalizacja poprzez naukę wrażliwości
Dzieło wykonane przez podopiecznych Schroniska dla Nieletnich jest częścią akcji pn. „Wyjątkowa Skarpetka”, która ma na celu budowanie świadomości o Osobach z Zespołem Downa. W jej ramach prowadzone są zajęcia edukacyjne, a także konkurs organizowany przez OREW Juszczyn. Pomysłodawczynią i inicjatorką przystąpienia do akcji była jedna z nauczycielek w placówce, pani Aneta Cieśla, natomiast jak zaznacza – rękawy zakasali wszyscy, zarówno młodzież, jak i kadra nauczycielska.
- Myślę, że to jest cel, który łączy się z resocjalizacją. Chcemy uwrażliwiać naszych wychowanków na inne osoby, na ich potrzeby, niezależnie od tego, czy ktoś ma jeden chromosom dodatkowo więcej. Nie jest to akcja tylko taka papierowa, w którą się włączyliśmy, bo spotykamy się z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnicach, więc też nasz człowiek z zespołem Downa jest dla nas człowiekiem żywym i nie tylko opowiadamy, ale my się też z tymi osobami spotykamy. To jest też pokazanie innej drogi niż agresja czy przemoc, którą nasi wychowankowie zwykle stosowali w swoim życiu. To jest też ważne w ogóle dla naszego społeczeństwa, nie tylko w tym miejscu, bo osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi są troszeczkę zazwyczaj na uboczu, więc to ma znaczenie również dla ich rodzin, opiekunów. Chcemy także pokazać nasze wsparcie – podkreśla pani Aneta.
Nie tylko „skarpetki”
W ramach akcji w placówce odbywają się także zajęcia edukacyjne, na których wychowankowie mogą dowiedzieć się nieco więcej o osobach z niepełnosprawnością intelektualną. – Mamy świetne materiały edukacyjne przygotowane przez fundacje i stowarzyszenia. Współpracuję również z fundacją „Ja też” z Gdańska, które zajmuje się także terapią dzieci z potrzebami, głównie właśnie z zespołem Downa – dodaje pani Aneta i zaznacza, że wychowankowie mają dzięki temu już sporą świadomość w tym temacie. I ma rację. Chłopcy z dumą pokazują swoje dzieło i opowiadają o Światowym Dniu Zespołu Downa. Sami też spotykają się z takimi osobami np. w rodzinie i potwierdzają, że fajnie było włączyć się w tę akcję. – To są osoby bardzo wrażliwe i też pojętne bardzo. Zrobiliśmy to, żeby ich wspierać. Każdy na zmianę wycinał i kolorował. Niektórzy te skarpety zabierali do internatu nawet – mówią z zaangażowaniem. – Wiemy, że oni też pracują w swoich zakładach, mieliśmy z nimi zajęcia, rozmawialiśmy. Nie powinno się ich wykluczać, tylko wspierać – dodają chłopcy i zapewniają, że chętnie włączą się także w kolejne akcje.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!