Akcja 'Szekspir w Chojnicach'
We wtorek 23 kwietnia 2024 roku w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach młodzież z chojnickich szkół z pasją przedstawiła twórczość i postać Williama Szekspira. Jednocześnie reprezentanci placówek w sali konferencyjnej wzięli udział w konkursie wiedzy o Szekspirze.

Akcję „Szekspir w Chojnicach” zorganizowano w ramach obchodów 460 urodzin Williama Szekspira. Zebranych powitali Anna Lipińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach i wicedyrektor Przemysław Zientkowski. W Czytelni panowała gorączkowa atmosfera, uczniowie z zapałem przygotowali stoiska prezentujące wybrane dzieła słynnego dramaturga. Z zaangażowaniem podeszli do tego zadania. Wielką przyjemnością dla wszystkich było poznanie w tak ciekawej formule twórczości Williama Szekspira. Młodzież zadbała o przebrania, rekwizyty, elementy scenografii. Przygotowała m.in. cytaty z wielkiego twórcy oraz zdania-niespodzianki do przetłumaczenia z języka angielskiego na polski. Chętnych częstowano nawet... trucizną, ponieważ bohaterowie Szekspira także po truciznę sięgali. Uczniowie zachęcali do czytania tych dramatów.
Reklama | Czytaj dalej »
Na początek część szkół przedstawiła sztuki dramaturga. Krótkie scenki wzbudziły wielki aplauz widowni. Niektóre były także w języku angielskim. Jury w składzie: Sally Miles (ekspertka, pracuje w Stratford-upon-Avon), Wioletta Karpiak (bibliotekarka) i Piotr Rutkowski (aktor Projektu 41) oceniało scenki, a później jurorzy rozmawiali z uczniami o ich pomysłach. Oprócz występów jury oceniało też stoiska. Również oglądający mogli na nie głosować, wrzucając do papierowych koszyków głosy na najlepsze ich zdaniem szekspirowskie stoisko. Na koniec podliczono punktację, także w konkursie wiedzy o Szekspirze. Emocje sięgały zenitu.
W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęli uczniowie SP nr 7 w Chojnicach, drugie – SP nr 5, a trzecie – SP nr 3. W kategorii szkół ponadpodstawowych najlepsi okazali się reprezentanci Technikum nr 3, drugie miejsce wywalczyło Technikum nr 2, a trzecie – II LO. Kolejne miejsca zajęli: I LO oraz Szkoła Techniczna BZDZ. Nagrody i dyplomy wręczali przedstawiciel starostwa Jacek Klajna, a także kolejno: dyrektor Anna Lipińska, Sally Miles, Wioletta Karpiak oraz Piotr Rutkowski. Podliczono, że do Czytelni MBP w Chojnicach na akcję „Szekspir w Chojnicach” przyszło aż 746 osób!
Organizatorami przedsięwzięcia byli II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Andersa w Chojnicach, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa. Patronat nad konkursem objął m.in. Teatr Szekspirowski w Gdańsku, który ufundował część nagród dla zwycięzców konkursu.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)


USD
DKK
EUR
TRY
CHF
NOK
GBP
SEK



Związki i pracodawcy domagają się...
Hołownia: 6 sierpnia odbiorę od...
Nowy sondaż prezydencki
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!