Obróbka odlewów a obróbka CNC
Firma ZMZ Radosław Misztela, Kamil Kraska s.c. wykonuje szeroko pojęte usługi CNC. W tym usługi tokarskie, frezowanie, wiercenie, gwintowanie, jak i obróbkę odlewów. Ponieważ odlewy są wykonywane różnymi technikami mogą się charakteryzować różnym sposobem wykończenia, a tym samym różnorodnym zakresem dalszej obróbki. Obróbka CNC poprawia jakość produktu, ale również dodaje brakujące elementy do projektu, które nie były możliwe do uzyskania w trakcie tworzenia odlewu.
Na czym polega odlewanie metali?
Stopiony metal wlewa się do formy zwanej matrycą, następnie się go schładza aż do całkowitego zestalenia. Po zastygnięciu i wychłodzeniu gotowy detal zostaje wyjęty z formy. Z reguły na jego powierzchni zostają ślady łączenia formy, czy odkształcenia, które dla poprawienia estetyki powinny zostać usunięte. Pozostaje na nich nadmiar materiału z układu wlewowego, linie podziału czy otwory wentylacyjne. Odlewy po wyjęciu z formy są wstępnie oczyszczane przy użyciu prostych narzędzi skrawających. Również forma wymaga oczyszczenia z pozostałości metalu.
Dlaczego odlewy warto poddać obróbce CNC?
Odlew nie osiągnie tego, co jest możliwe do uzyskania w procesie obróbki CNC. W sytuacji, w której projekt wymaga osiągnięcia wysokiej jakości wykończenia to precyzyjna obróbka CNC będzie nieunikniona. Szczególnie, gdy detal powstał w procesie odlewania piaskowego. Producenci, którzy produkują dużą liczbę identycznych części, mogą skorzystać z odlewania, aby obniżyć koszty a następnie zastosować obróbkę CNC w celu spełnienia wymagań dotyczących tolerancji. W tym celu konieczne jest założenie naddatków pod przyszłą obróbkę.
Naddatki w odlewach
Odlew, który na dalszym etapie produkcji ma zaplanowaną obróbkę CNC musi uwzględniać w projekcie formy naddatek materiału. Już na etapie projektowania formy należy obliczyć jego wielkość. W sytuacji, gdy odlany detal ma założone niskie tolerancje jest to po prostu niezbędne. Gdyby forma była idealnie taka jak detal, to jakakolwiek korekta powierzchni spowodowałaby, że detal miałby mniejszy wymiar niż zakładany projekt. Naddatki są więc konieczne, żeby utrzymać zaprojektowaną tolerancję i uniknąć niepotrzebnych strat materiału.
Co różni te dwie metody?
Dzięki odlewom można tworzyć złożone i nietypowe kształty, w tym również skomplikowane wnęki wewnętrzne. Przy dużych zamówieniach pozwala na zachowanie powtarzalności, gdyż tworzymy identyczne kopie detalu. Nadmiar metalu z procesu odlewania lub odrzuconych części można łatwo stopić i w całości ponownie wykorzystać. Z drugiej strony obróbka CNC jest jednak bardziej precyzyjna i osiąga surowsze tolerancje, a do tego można w niej wykorzystać szersze spektrum materiałów niż w przypadku odlewów. Nie da się zaprzeczyć, że obie te metody są nieocenionymi metodami produkcji metalu. Wybór właściwej metody zależy od wymagań projektu, w tym także wykończenia powierzchni w ostatnim etapie produkcji. Założenia projektu mogą obejmować połączenie tych dwóch metod, żeby w efekcie uzyskać najbardziej wydajny i niezawodny sposób wyprodukowania części zwanych wtedy odlewami obrobionymi maszynowo.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!