Spotkanie DKK dla młodzieży
W czwartkowe popołudnie 9 maja 2024 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Tym razem klubowiczki rozmawiały na temat książki „Która to Malala?” Renaty Piątkowskiej. Wybór literatury nie był przypadkowy, ponieważ 16 maja autorka odwiedzi Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach z cyklem spotkań dla różnych grup wiekowych. Opowieść o Malali stała się więc wstępem do poznawania książek autorki.
Reklama | Czytaj dalej »
Malala Yousafzai walczyła o prawa dziewcząt do nauki w Pakistanie. Ekstremalne zachowania talibów sprawiały, że życie mieszkańców Swat, w którym mieszkała Malala wraz z rodziną, stawało się ciężkie do zniesienia. Wspierana przez ojca, rozpoczęła pisanie pod pseudonimem bloga, który dawał świadomość ludziom na całym świecie o tym, co dzieje się w ogarniętym zamieszkami Pakistanie. Życie ludzi w tej miejscowości nie było łatwe, ale jeszcze trudniej żyło się tam dziewczynkom. Malala i jej koleżanki na własnej skórze odczuwały prawa ustalane przez talibów. Nie mogły już nosić mundurków szkolnych, żeby nikt nie widział, że się uczą. Nie wolno im było ubierać kolorowych sukienek. Miały obowiązek całkowicie zakrywać twarze. Malala nie zgadzała się z warunkami stawianymi przez ekstremistów. Swoją postawą ściągnęła na siebie ich gniew. Doszło do zamachu na jej życie.
Dużo czasu minęło już od tej chwili, ale sytuacja na świecie wcale nie stała się lepsza. Nadal odmawia się prawa do nauki dziewczynkom, a wiele dzieci jest tak biednych, że nie stać ich na naukę. Malala jest współzałożycielką Fundacji im. Malali i członkinią Komisji Kryzysowej ds. Edukacji Młodzieży powołanej przez specjalnego wysłannika ONZ ds. edukacji światowej. W ramach globalnej inicjatywy „Edukacja przede wszystkim" ONZ ustanowiła dzień jej urodzin, tj. 12 lipca, Dniem Malali, jako platformę dla dzieci walczących o prawo do edukacji.
Klubowiczkom książka bardzo się podobała, chociaż opisywane sytuacje były niepokojące, wręcz drastyczne. W Polsce trudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy dziewczynkom zabrania się podstawowych praw lub że gdzieś na świecie ktoś może nie ucieszyć się z narodzin dziecka, bo urodziła się dziewczynka.
W czasie spotkania nie zabrakło czasu na naukę kolejnego motywu szydełkowego. Tym razem wykonywano kolorowe koniczynki. Klubowiczki zachęcone pozytywną reakcją na „Szydełkową uprzejmość” w ramach Światowego Dnia Książki postanowiły nie rozstawać się już z szydełkami. Chojniczanie mogą więc się spodziewać w najbliższym czasie kolejnych niespodzianek rozłożonych na ulicach miasta.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!