Angelika Ollik fot. arch. - 2024-06-13 13:07:21
Maleją szanse na światłowód w gminie Chojnice
Trzeci nabór ogłoszony przez Ministerstwo Cyfryzacji nie napawa optymizmem. "Bardzo zła to dla nas informacja".
- Kolejny rozdział sagi pod tytułem "Internet, czyli światłowód w gminie Chojnice" - kwituje zastępca wójta Janusz Szczepański i przyznaje, że temat powraca jak bumerang, po czym się... urywa, a nierówne zmagania w tej kwestii z Ministerstwem Cyfryzacji trwają od grudnia ubiegłego roku. Wówczas niepowodzeniem zakończyły się dwa nabory ogłoszone przez ministerstwo na wykonanie przyłączy do adresów w całej Polsce, ponieważ żaden z wyłonionych w konkursie operatów nie podpisał umowy. Władze gminy Chojnice w styczniu tego roku pokusiły się nawet o wystosowanie apelu do Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, lecz ten pozostał on bez odpowiedzi. Kolejna nadzieja przyszła wraz z następnym naborem w Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
- Na stronie ministerstwa w ostatnim czasie pojawił się taki artykuł "Szybki i bezpieczny internet w całej Polsce lada moment?", takie pytanie zadziorne. No i powiedzieliśmy "sprawdzam". Z dużą nadzieją otworzyłem stronę ministerstwa - mówi wicewójt. - Został ogłoszony trzeci konkurs ze zmienionymi parametrami i owszem gmina Chojnice znajduje się wśród obszarów preferowanych do konkursu, natomiast w całym tym obszarze, który obejmuje gminę Chojnice, gminę Konarzyny i miasto Chojnice tym razem wyznaczonych jest jedynie 950 punktów adresowych - tłumaczy Janusz Szczepański i dodaje, że poprzednio tych punktów adresowych na liście było kilka tysięcy. W dodatku ministerstwo zmieniło wymagania i operator, który wygra konkurs nie musi wykonać przyłączy dla wszystkich adresów z listy, a jedynie dla 75%. - A wisienką na torcie jest to, że wśród tego obszaru tylko 78 adresów jest na terenie gminy Chojnice. Przypomnę, że w grudniu kiedy był pierwszy i drugi nabór na tej liście było 4 tys. adresów. Także bardzo zła to dla nas informacja - komentuje wicewójt. Pytania o klucz doboru adresów w obecnym naborze skierowane przez urząd gminy do Centrum Projektów Polska Cyfrowa póki co również pozostały bez echa.
Przypomnijmy, że pierwszy etap budowy tzw. "magistrali światłowodowych" na terenie gminy ze środków unijnych zakończył się kilka lat temu. Natomiast ten projekt nie obejmował wówczas wykonywania przyłączy. - Teraz są programy, które mają obejmować przyłączenie konkretnych abonentów do tego szkieletu. W większych miejscowościach, gdzie jest duże skoncentrowanie zabudowy, to operatorzy w ramach pewnie prywatnych inwestycji do tego kręgosłupa się podłączają, natomiast w mniejszych miejscowościach nie ma najmniejszych szans, że któryś z operatorów za swoje pieniądze zrobi 30 domów, bo ogromny koszt inwestycyjny trzeba ponieść, żeby te światłowody w bardziej rozproszonej zabudowie wykonać - tłumaczy wicewójt Szczepański i jednocześnie zapewnia, że gmina nie będzie ustawać w staraniach o światłowód.
Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl
2 komentarze
Nie rozumiem, dlaczego wójtowi przeszkadza, że teraz, gdy już większość wiejskich adresów w gminie ma światłowód, wreszcie rozpoczęły się inwestycje w mieście. W czym problem, wójcie?
Dodatkowo, gdyby wójt zamiast uprawiać demagogię i politykierstwo zasięgnął fachowej opinii to dowiedziałby się, że inwestycje w sieć szkieletową "zasilającą" miasto są niezbędne, aby możliwe było prowadzenie kolejnych nitek na obszary podmiejskie.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!