Ukazał się 48. numer 'Kwartalnika Chojnickiego'
We wtorek 30 lipca 2024 roku w Czytelni MBP odbyła się prezentacja 48. numeru „Kwartalnika Chojnickiego”. Promocję prowadzili redaktor naczelny pisma Kazimierz Jaruszewski oraz członek kolegium redakcyjnego, wicestarosta Jacek Klajna.
Po przywitaniu wszystkich Kazimierz Jaruszewski w imieniu całej, jak to określił, „kwartalnikowej społeczności” złożył życzenia urodzinowe Jackowi Klajnie. Następnie omówił zawartość numeru, zachęcając do lektury poszczególnych tekstów.
Reklama | Czytaj dalej »
Pierwszy dział tym razem dotyczy chojnickich sportowców. Jacek Klajna przeprowadził rozmowę z paraolimpijczykiem Lechem Stoltmanem oraz napisał o historycznym sukcesie Red Devils Ladies na Euro Winners Cup 2024, jakim było zdobycie srebrnego medalu. O awansie klubu TS Chojnice do 2. ligi tenisa stołowego napisał Michał Drejer, który gra w tym klubie. Natomiast Emilia Kalitta napisała o sekcji bobslei i skeletonu przy ChKS „Kolejarz”.
W dziale Kronika chojnicka znalazły się teksty dotyczące bieżących wydarzeń w naszym mieście, takich jak Dni Chojnic 2024, Miejski Konkurs Wiedzy o Chojnicach i Regionie, festiwal InerTony 2024 oraz wręczenie i poświęcenie nowego sztandaru dla chojnickiego oddziału ZKP. Są także relacje z wydarzeń w MBP w Chojnicach. Ponadto zamieszczone zostało wspomnienie Marcina Synaka o grafiku i muzealniku Marku Wolińskim (1962–2024), teksty Piotra Eichlera o jubileuszu krótkofalowca Eugeniusza Ostrowskiego oraz o poszukiwaniach Messerschmitta w Pawłówku. Maria Judejko przybliżyła Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku. W cyklu „Trzy pytania…” znalazła się rozmowa z aktorem Piotrem Cieślinskim.
W kolejnym dziale, Z dziejów miasta, można przeczytać tekst Edmunda Hapki „Stan wojenny, a stopnie energetyczne i mundury”. We Wspomnieniach chojniczan Maria Judejko opisała historię Stefana Zblewskiego, a w dziale Chojnice i okolice opublikowany został artykuł Argymira Iwickiego „Bysławek – wioska z długą historią i kultem maryjnym”. Numer zamyka Oficyna artystyczna, której bohaterką jest Jarosława Pabich-Szmyt – malarka, pejzażystka i nauczyciel akademicki.
Podczas promocji głos zabrał Albin Orlikowski, kierownik sekcji w ChKS „Kolejarz”, który mówił, że skeleton to sport widowiskowy i spektakularny, ale nie tak egzotyczny, żeby uprawiać go tylko w górach. Skeleton można trenować na nizinach, tym bardziej, że jego centralny ośrodek mieści się nad morzem w Cetniewie. Autorka tekstu Emilia Kalitta przyznała, że kiedy samemu nie uprawia się żadnych dyscyplin sportowych, to pisanie o nich jest dużym wyzwaniem.
Piotr Skorupski, autor tekstu „Sprawozdania z Miejskiego Konkursu Wiedzy o Chojnicach i Regionie” wyraził zadowolenie z tego, iż dzieci i młodzież są „głodne” historii, zwłaszcza gdy dotyczy ona regionu w którym mieszkają. Żaneta Jasińska z Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej opowiedziała o tegorocznej edycji Festiwalu InterTony. Piotr Eichler przedstawił zebranym informacje o odkryciu w Pawłówku. Przytoczył pytanie związane z odnalezionym Messerschmittem, a także zastanawiał się, czy odpowiedź na nie może zmienić bieg historii. Pytanie brzmi: „Czy samolot UFFZ Steinhaga rozbił się na skutek salw por. Gibsa, a sam pilot poległ w wyniku walki?”.
– „Uniwersytet Trzeciego Wieku to robota Marii Judejko i moja” – mówiła rektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chojnicach przy PWSH Pomerania Maria Wróblewska. Podkreśliła, że głównym celem działalności uniwersytetu jest przeciwdziałanie samotności i zaprosiła wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi studentów bez żadnych kryteriów. Głos zabrała także Maria Judejko, która zajmuje się działem wspomnieniowym „Kwartalnika Chojnickiego”. Natomiast Kazimierz Jaruszewski zauważył, że wspomnienia te stanowią wartościowy materiał źródłowy do badań historycznych.
Historię energetyki w Chojnicach zaprezentował zebranym Edmund Hapka, który zdradził również swoje plany dotyczące napisania książki na ten temat oraz pochwalił się, że w swojej kolekcji posiada licznik energii elektrycznej działający na spirytus. Aktor Piotr Cieślinski opowiedział o Projekcie 41 i swojej przygodzie z teatrem. Na zakończenie Argymir Iwicki w kilku zdaniach przybliżył zebranym, z czym kojarzy mu się Bysławek oraz znajdujący się w tej miejscowości klasztor.
Najnowszy numer „Kwartalnika Chojnickiego” jest dostępny we wszystkich działach MBP w Chojnicach.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!