Wtorek, 24 Grudnia 2024 | Imieniny: Adama, Ewy, Irminy chojnice24 na komórkę
Strona głównaZdrowie
Rozmiar tekstu: A A
Artykuł sponsorowany

Choroby nerek– objawy, na które warto zwrócić uwagę

Nerki to niezwykle istotny organ, od którego zależy funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego warto wiedzieć, jakie są pierwsze sygnały, świadczące o problemach z nerkami i układem moczowym. Sprawdź, kiedy warto skonsultować się z lekarzem i zrobić badania!


Do głównych funkcji nerek zaliczyć można usuwanie produktów przemiany materii, regulację gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej, a także funkcje wewnątrzwydzielnicze, np. regulację ciśnienia krwi. Ze względu na bardzo rozległe kompetencje tego organu, problemy związane z funkcjonowaniem nerek mogą pojawiać się również w chorobach innych narządów i układów. Jakie sygnały powinny być alarmujące?

Kreatynina i inne badania – jak diagnozuje się pracę nerek i układu moczowego?

Jednym z podstawowych narzędzi służących do diagnostyki nerek jest badanie poziomu kreatyniny we krwi i w moczu. Wzrost poziomu tej substancji jest związany z zaburzeniami w funkcjonowaniu tego narządu. Niska kreatynina jest więc zwykle sygnałem świadczącym o prawidłowej pracy nerek. Natomiast jeśli jest on poniżej normy, to zwykle jest to wynikiem przyjmowania niektórych leków. Badania kreatyniny są często wykonywane u pacjentów, którzy cierpią na choroby nerek w celu monitorowania ich stanu, mogą też być zlecone profilaktycznie.

Oprócz badania kreatyniny, do diagnostyki tego układu stosuje się też inne badania moczu. O nieprawidłowościach może świadczyć np. białkomocz czy obecność bakterii. W zależności od konkretnego przypadku konieczne może być wykorzystanie również bardziej zaawansowanych metod np. diagnostyki obrazowej.

Zakażenia układu moczowego – powszechny problem

Do najczęściej występujących chorób układu moczowego można zaliczyć różnego rodzaju infekcje. W normalnych warunkach drogi moczowe powinny być jałowe. Sprzyja temu zjawisko przepłukiwania, które towarzyszy oddawaniu moczu. Do wystąpienia zakażenia dróg moczowych częściej dochodzi u kobiet – ma to związek z uwarunkowaniami anatomicznymi.

Takie zakażenia należą do najczęstszych chorób, diagnozowanych w każdej grupie wiekowej. Wśród kobiet są na tyle powszechne, że szacuje się, że 40 do 60% z nich przejdzie takie zakażenie przynajmniej raz w życiu.

Zakażenia układu moczowego objawiają się bólem, pieczeniem oraz bolesnym parciem na pęcherz z jednoczesną niemożnością oddania moczu. Mogą też pojawić się dolegliwości uogólnione jak gorączka i dreszcze. Są one na tyle dokuczliwe, że pacjenci zwykle szybko poszukują pomocy medycznej.

W przypadku podejrzenia zakażenia dróg moczowych można wykonać ogólne badanie moczu. W niektórych przypadkach zalecany jest też posiew, pozwalający zidentyfikować patogen powodujący infekcję. Jeśli istnieje zwiększone prawdopodobieństwo powikłań, to zlecane są również badania obrazowe.

Kamica nerkowa – kiedy można ją podejrzewać?

Jedną z najczęściej występujących chorób nerek jest kamica nerkowa, szacuje się, że dotyczy ona około 10% populacji, jednak zapadalność może w przyszłości wzrastać. Dzieje się tak dlatego, że kamica nerkowa jest ściśle powiązana z zespołem metabolicznym, czyli zbiorem chorób i zaburzeń takich jak cukrzyca, nadciśnienie, dyslipidemia i otyłość.

Choroba manifestuje się poprzez powstawanie złogów, które umiejscowione są w nerkach, lub drogach odprowadzających mocz. Do przyczyn kamicy nerkowej można zaliczyć różne zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, uwarunkowania genetyczne, choroby ogólnoustrojowe, zbyt małe spożycie płynów i błędy dietetyczne, a także przedawkowanie witaminy D.

Głównym objawem choroby jest napad silnego bólu zlokalizowanego jednostronnie, w okolicy lędźwiowej, promieniującego do krocza. Pojawia się także krwiomocz, mogą wystąpić również wymioty, biegunki i bóle brzucha.

Kamicę nerkową diagnozuje się za pomocą metod obrazowych, w celu monitorowania stanu pacjenta wykonywane są także badania krwi i moczu. Dla określenia przyczyny choroby bardzo istotne jest zbadanie składu kamienia nerkowego.

Przewlekła choroba nerek – na czym polega?

Jednym z najistotniejszych i najpoważniejszych problemów klinicznych dotyczących zaburzeń pracy tego narządu, jest przewlekła choroba nerek. W ten sposób nazywany jest zespół chorobowy, w którym można zaobserwować upośledzenie funkcji nerek o różnym nasileniu. Takie zmiany zwykle mają charakter nieodwracalny i postępują w czasie. Początek choroby jest często bezobjawowy, warto więc regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie i włączenie odpowiednich metod terapeutycznych jest bardzo ważne dla rokowania pacjenta.

Czynniki ryzyka rozwoju przewlekłej choroby nerek

Rozwój zaburzeń funkcji nerek często jest związany z innymi chorobami. Takie zmiany pojawiają się np. u diabetyków (nefropatia cukrzycowa) i osób z nadciśnieniem tętniczym. Przyczyną tej choroby mogą być także:

  • kłębuszkowe zapalenie nerek,

  • torbielowatość nerek,

  • śródmiąższowe bakteryjne zapalenie nerek,

  • choroby autoimmunologiczne,

  • kamica dróg moczowych,

  • toksyczne uszkodzenia nerek.

Przewlekła choroba nerek a inne nieprawidłowości

W przebiegu przewlekłej choroby nerek często dochodzi także do rozwoju różnych nieprawidłowości w innych procesach fizjologicznych organizmu. Są one ze sobą powiązane i często wzajemnie się nasilają. Mogą dotyczyć np.:

  • Układu krwionośnego – nadciśnienia, zaburzeń rytmu serca, niewydolności czy miażdżycy.

  • Zaburzeń lipidowych – które dodatkowo pogarszają przebieg chorób układu krwionośnego.

  • Stresu oksydacyjnego – który rośnie wraz z pogarszaniem się wydolności nerek.

  • Zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej – kwasica metaboliczna, która pojawia się w wyniku przewlekłej choroby nerek, pogarsza przebieg cukrzycy i sprzyja występowaniu osteoporozy.

  • Przewlekłego stanu zapalnego – do największego nasilenia dochodzi u pacjentów z otyłością. Zaburzenia regulacji odpowiedzi zapalnej wpływają także na funkcjonowanie układu odpornościowego.

  • Anemii – czyli jedno z ważniejszych powikłań przewlekłej choroby nerek.

  • Zaburzeń hormonalnych – u kobiet może dochodzić do zaburzenia cyklu miesiączkowego, natomiast u mężczyzn do obniżenia poziomu testosteronu i podwyższenia stężenia prolaktyny i estrogenów, co często skutkuje rozwojem ginekomastii.

  • Chorób płuc – w przebiegu przewlekłej choroby nerek często dochodzi także do zapalenia płuc oraz opłucnej. Pogarsza się także praca mięśni oddechowych.

  • Zaburzeń żołądkowo-jelitowych – często dochodzi także do nudności, wymiotów i biegunek spowodowanych zaburzeniami jonowymi. Są one najczęściej obserwowane w zaawansowanym stadium choroby.

  • Zaburzeń neurologicznych i psychicznych – mogą one dotyczyć zarówno ośrodkowego układu nerwowego, jak i nerwów obwodowych. Chorym towarzyszą zaburzenia świadomości, zawroty i bóle głowy, może pojawiać się także depresja i demencja.

Nerki i układ moczowy pełnią w organizmie człowieka niezwykle istotne funkcje. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować objawów mogących sygnalizować ich choroby. Niektóre z nich przez długi czas rozwijają się niepostrzeżenie, warto więc wykonywać także badania profilaktyczne.

Choroby nerek i układu moczowego bardzo często mają związek z zespołem metabolicznym lub którymś z problemów wchodzących w jego skład. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania takim zaburzeniom jest kontrolowanie masy ciała poprzez stosowanie zbilansowanej diety i regularne uprawianie aktywności fizycznej.

Na problemy z nerkami powinni być też szczególnie wyczuleni pacjenci z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu krwionośnego oraz osoby starsze.

Bibliografia:

1. Rydzewski A: Budowa i czynność nerek. W: Myśliwiec M (red.): Nefrologia. Medical Tribune, Warszawa 2010.

2. Czarkowska-Pączek B: Patofizjologia nerek. W: Badowska-Kozakiewicz A: Patofizjologia człowieka, PZWL, Warszawa 2013.

3. Czekalski S: Zakażenie układu moczowego – ostre, nawracające, przewlekłe, powikłane. Przewodnik Lekarza 2010; 2(13): 46-53.

4. Duława J: Czynniki rozwoju kamicy nerkowej. Forum Nefrologiczne 2009; 2(3): 184–188.

5. Zajączkowska MM, Bieniaś B: Aktualny stan wiedzy na temat patogenezy, diagnostyki i leczenia przewlekłej choroby nerek. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2013; 19(1): 1–7.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Brak komentarzy

    Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

      Dodaj komentarz

      Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

      Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

      Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

      Zaloguj się

      Kursy walut

      Aktualne kursy w kantorze PROMES
      Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
      USD USD 4.030 4.130 DKKDKK 0.500 0.526
      EUREUR 4.190 4.270 TRYTRY 0.118 0.135
      CHFCHF 4.510 4.590 NOKNOK 0.306 0.327
      GBPGBP 5.060 5.140 SEKSEK 0.315 0.340
      Aktualizacja: 2024-12-24 18:46
      Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
      Kursy dla transakcji powyżej 4000 PLN
      Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
      USD USD 4.040 4.110 DKKDKK 0.501 0.525
      EUREUR 4.200 4.260 TRYTRY 0.119 0.134
      CHFCHF 4.520 4.580 NOKNOK 0.307 0.326
      GBPGBP 5.070 5.130 SEKSEK 0.316 0.339
      Aktualizacja: 2024-12-24 18:46
      Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

      Sondaże Chojnice24 archiwum »

      Czy weźmiesz udział w głosowaniu na projekty do realizacji w Budżecie Obywatelskim?




      Ceny paliw2024-12-22

      E95 E98 ON LPG
      BP - - - -
      Circle K - - - -
      Mol Chojnice - - - -
      MZK - - - -
      Orlen - - - -
      PKS - - - -

      Drogi Użytkowniku,

      przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

      Wykorzystanie danych

      Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

      Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

      Pliki cookies

      Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

      Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

      Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

      Przejdź do serwisu Zamknij