Chojnice będą miały Budżet Obywatelski
Temat wraca na tapet po kilku latach. Tym razem chojniczanie mają mieć do dyspozycji pulę środków w wysokości 2-2,5 mln złotych.
Powraca temat Budżetu Obywatelskiego dla mieszkańców Chojnic. Przed laty w mieście jednorazowo wprowadzono budżet osiedlowo-obywatelski, który planowano zastosować ponownie już w odświeżonej formule. Jednak prace nad tym projektem wstrzymała pandemia COVID-19 i od 2020 roku pomysł tkwił w zamrożeniu. O jego przywrócenie apelowały różne organizacje i osoby, a w ostatnim czasie pismo do burmistrza w tej sprawie wystosował także Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w chojnickiej Radzie Miejskiej. Jednak jak poinformował podczas dzisiejszej (12.08.) konferencji prasowej wiceburmistrz Adam Kopczyński - projekt powraca na tapet i jesienią ponownie powołany zostanie Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego, który pochyli się nad założeniami uchwały rajców miejskich w sprawie BO z 2019 roku.
Reklama | Czytaj dalej »
- Będziemy chcieli odświeżyć uchwałę, którą mamy sprzed kilku lat. Myślę, że wiele w niej nie będziemy zmieniać, bo wypracowaliśmy ją dość skrupulatnie z zespołem, który składał się zarówno z urzędników jak i przedstawicieli organizacji pozarządowych - tłumaczy zastępca burmistrza i dodaje, że jedyna zmiana będzie dotyczyć kwoty. Mianowicie pula środków, o przeznaczeniu której mieliby decydować chojniczanie ma wstępnie wynosić od 2 do 2,5 mln złotych.
- Czyli rok 2024 podjęcie i odświeżenie uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego, rok 2025 cała procedura zgłaszania, promowania i głosowania nad tymi projektami, a konkretna realizacja i wcielenie ich w życie to rok 2026 - zapowiada wiceburmistrz Kopczyński.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (5)
- Komentarze Facebook (...)
5 komentarzy
narażone i nadwyrężone przez zmiany kryzysu klimatu (o wiele bardziej niż lasy na terenach leśnych w Lasach Państwowych) i lokalizację zurbanizowaną. Może się okazać, że aby oszczędzić drzewa i zasób
przyrodniczy Lasku Miejskiego nie należy wykonywać w nim żadnych interwencji poza odnowieniem drzewostanu, wzmocnieniem przeciwko erozji (Lasek Miejski pełni rolę lasu wodochronnego Strugi Jarcewskiej i podmokłych łąk/torfowisk; Struga Jarcewska łączy się dalej z systemem Parku Narodowego), specjalistycznym arborystycznym odnowieniem głównej historycznej alei drzew, nasadzeniami drzew i krzewów wzdłuż alejek, usunięciem gatunków inwazyjnych, i doprowadzeniem go do estetycznego porządku. Oczywiście dochodzą nadal planowane przez burmistrza Arseniusza Finstera odlesienia Lasku Miejskiego, które de facto zniszczą Lasek Miejski, jego główną funkcję odpoczynku, ciszy i rekreacji w przyrodzie, zniszczą historyczną główną aleję drzew, jak i krajobrazową Dolinę Strugi Jarcewskiej. Czekamy więc na inwentaryzację przyrodniczą, a nie na rewitalizację. Najpierw potrzebna jest inwentaryzacja przyrodnicza. Zanim podejmie się jakiekolwiek inne kroki. Takie są standardy prowadzenia lasków miejskich na terenach miast w XXI wieku w Polsce i w Unii Europejskiej.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!