Dotacje dla podmiotów zarządzanych przez żonę wicemarszałka Bonny z konfliktem interesów w tle
Mowa o środkach przyznawanych w ramach wpisania do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla MOF Chojnice-Człuchów. Głos zabrali prawnicy Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.
Sześć podmiotów zamierza ubiegać się o unijne środki przyznawane w ramach wpisania do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Chojnice-Człuchów na lata 2023-2030. Samorządy te mogą liczyć łącznie na kwotę ponad 23 mln złotych. Wśród wnioskujących o dotację znalazły się także spółki Bonamed oraz Fundacja Palium, czyli podmioty, w których funkcję zarządczą pełni Barbara Bonna, małżonka wicemarszałka Województwa Pomorskiego Leszka Bonny. Są to:
Reklama | Czytaj dalej »
- BONAMED z o.o. - "Poprawa efektywności energetycznej i redukcja emisji gazów cieplarnianych w obiektach ochrony zdrowia wykorzystywanych w systemie publicznym.", wnioskowane dofinansowanie: 725 144,93 euro,
- Fundacja Palium - "Wsparcie opieki paliatywnej domowej i stacjonarnej w celu szerzenia idei deinstytucjonalizacji i rozwoju opieki rodzinnej oraz podniesienia jej jakości.", wnioskowane dofinansowanie: 179 314,00 euro.
Wnioski te wzbudziły wątpliwości, które podczas VI posiedzenia Zespołu Doradczego do spraw "Strategii ZIT dla MOF Chojnice-Człuchów na lata 2023-230" w dniu 10 lipca zgłosił Michał Gruchała, prezes Stowarzyszenia "Chojnice-Tu Bije Moje Serce". Członek zespołu wskazywał tu m.in. na potencjalny konflikt interesów, ponieważ to w gestii Urzędu Marszałkowskiego leży ocena wniosków do dofinansowania. Dopytywał również o zgodność z prawem otrzymania wsparcia w ramach strategii ZIT przez ww. podmioty z uwagi na fakt, że ich prezesem jest żona wicemarszałka. Według Gruchały - może to być "naruszenie zapisów m.in. ustawy o samorządzie województwa, ustawy o finansach publicznych czy też o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027". Wątpliwości te poparł również Zdzisław Rachubiński z Lokalnej Organizacji Turystycznej "Ziemia Człuchowska", w efekcie czego zespół wystąpił z zapytaniem o opinię prawną w tej sprawie.
- Czy projekty zgłoszone w naborze do Strategii ZIT dla MOF Chojnice-Człuchów przez te podmioty Bonamed i Fundację Palium mogą być w niej umieszczone? Takie pytanie wysłaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego - informuje Przewodniczący Zespołu Doradczego ds. Strategii ZIT i wiceburmistrz Chojnic Adam Kopczyński.
Jak wynika z odpowiedzi zastępcy Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Patrycji Szczygieł - "Formalnie, wskazane podmioty mieszczą się w katalogu wnioskodawców uprawnionych do aplikowania o wsparcie z FEP 2021-207." Jednocześnie wskazuje również, iż Instytucja Zarządzająca FEP 2021-2027 przyjęła stosowne procedury przeciwdziałania konfliktowi interesów w jej realizacji, które polegają w szczególności na wyłączeniu z podejmowania decyzji osób, w stosunku do których istnieje ryzyko wystąpienia takiego konfliktu.
- Nie mamy prawa wymazywać, wygumkowywać jakichkolwiek projektów, tylko na koniec Urząd Marszałkowski i tak poprzez swoje procedury będzie badał ewentualny konflikt interesów. Musimy przyjąć wszystkie podmioty, które chcą się ubiegać o środki unijne - dodaje Kopczyński.
Całość odpowiedzi Urzędu Marszałkowskiego:
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (8)
- Komentarze Facebook (...)
8 komentarzy
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, naruszeniem dyscypliny jest przyznanie lub przekazanie środków związanych z realizacją programów lub projektów finansowanych z udziałem środków unijnych lub zagranicznych bez zachowania lub z naruszeniem procedur obowiązujących przy ich przyznaniu lub przekazaniu. Z kolei wedle art. 45 ust. 1 ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (dalej jako: "ustawa wdrożeniowa", właściwa instytucja przeprowadza postępowanie w zakresie wyboru projektów do dofinansowania w sposób przejrzysty, rzetelny i bezstronny.
Po prostu przepisy nie pozwalają.
Dziwi mnie postawa Adam Kopczyńskiego i Sebastiana Matthesa- urzędnicy i popierają bezprawie.
Nie jest zatem zrozumiałe, co w pracy członków Komisji Oceny Projektów miałoby być objęte zachowaniem poufności, skoro każdy element jej pracy jest ustawowo jawny?!
Nie ulega zatem wątpliwości, że konflikt interesów tutaj zachodzi. Przyznanie podmiotom, z których funkcjonowania korzyści materialne uzyskuje żona dotacji ze środków publicznych przeze organ kierowany przez męża jest takiego konfliktu książkową definicją.
Polecam lekturze rządowe opracowanie na ten temat dostępne o tutaj:
https://www.gov.pl/web/popcwsparcie/konflikt-interesow-w-kontekscie-funduszy-unijnych
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!