Zbyt duży lub zbyt mały hydrofor: jakie mogą być konsekwencje pomyłki?
Zakup hydroforu to jeden z najważniejszych etapów budowy instalacji wodnej zasilanej z prywatnego ujęcia. Nie ma znaczenia, czy zamierzamy korzystać z tej wody tylko do podlewania ogrodu, czy może do celów bytowych i spożywczych – kluczowe jest, aby dobrać prawidłową pojemność zbiornika w zależności od swoich realnych potrzeb. Wpływ na to ma planowane zużycie wody, liczba osób w gospodarstwie domowym, a także ilość przestrzeni, jaką dysponujemy w miejscu montażu. Zarówno zbyt duży, jak i zbyt mały hydrofor szybko zacznie rodzić problemy, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.
Zawodowiec zaleca:
„Jaki zbiornik hydroforowy wybrać: przeponowy czy ocynkowany?... Na koniec jeszcze raz przypomnijmy, że wybór rodzaju zbiornika hydroforowego jest ściśle uzależniony od przeznaczenia wody. Jeśli zamierzamy ją wykorzystywać do celów bytowych, to najpierw należy zbadać jej jakość i dopiero w oparciu o właściwości fizykochemiczne podjąć decyzję odnośnie do zakupu konkretnego zbiornika.”
Źródło: https://sklep-hydros.pl/blog/poradnik/jaki-zbiornik-hydroforowy-wybrac-przeponowy-czy-ocynkowany.html
Gdy wybierzesz zbyt mały hydrofor
To jeden z najczęściej popełnianych błędów, który zwykle wynika z chęci zaoszczędzenia. Im mniejszy zbiornik hydroforowy, tym niższa cena zakupu, a to brzmi kusząco w momencie, gdy budżet na budowę czy remont domu jest już mocno nadszarpnięty po wcześniejszych pracach.
Oszczędność jest jednak złudna i zwykle kończy się tym, że inwestorzy muszą kupić drugi hydrofor lub zaakceptować niedogodności związane z posiadaniem zbyt małego zbiornika. Bezpośrednimi konsekwencjami popełnienia tego błędu są:
-
Wyższe zużycie prądu przez pompę, która musi się znacznie częściej załączać;
-
Skrócenie trwałości pompy (krótkie i częste cykle pracy mocniej obciążają urządzenie);
-
Duże wahania ciśnienia w instalacji, co irytuje np. podczas mycia naczyń czy brania prysznica;
-
Ryzyko awarii urządzeń domowych wymagających stabilnego ciśnienia wody (np. zmywarka).
Uwaga:
Dobierając hydrofor należy pamiętać, że pojemność podana przez producenta nie odpowiada ilości wody, jaką można magazynować w zbiorniku (z uwagi na wypełnienie tzw. poduszką powietrzną). W praktyce powietrze zajmuje około połowę całkowitej pojemności hydroforu, co oznacza, że np. 150-litrowy zbiornik realnie mieści około 80 litrów wody.
Zawodowiec naprowadza:
„Jeśli problem często załączającej się pompy głębinowej istnieje od samego początku, to z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że jest to spowodowane nieprawidłowym dobraniem pojemności zbiornika hydroforowego. Za mały hydrofor nie zmagazynuje tyle wody, ile rzeczywiście potrzeba w gospodarstwie domowym, przez co pompa będzie się uruchamiać znacznie częściej niż powinna. Powoduje to nie tylko wzrost kosztów, ale też rodzi ryzyko przedwczesnej awarii pompy.” Źródło: https://hydroportal.pl/pompy,ac99/pompa-glebinowa-czesto-sie-zalacza-sprawdz-jaka-moze-byc-tego-przyczyna,10595
Gdy wybierzesz zbyt duży hydrofor
Choć takie sytuacje zdarzają się rzadziej, to także warto zaznaczyć, że nie ma sensu przesadzać z pojemnością hydroforu. Po pierwsze: po co przepłacać? Po drugie: za duży zbiornik hydroforowy może skutkować nieprzyjemnym zapachem stojącej w nim długo wody, nie wspominając już o ryzyku rozwinięcia się w niej drobnoustrojów – uczulamy na to szczególnie osoby, które planują korzystać z wody studziennej np. tylko do celów ogrodowych czy do napełniania przydomowego basenu, dlatego nie chcą inwestować w system uzdatniania.
Musisz wiedzieć: „(…)wybrać pompę hydroforową czy głębinową? Choć ta druga jest rozwiązaniem o wiele bardziej komfortowym w eksploatacji i lepiej sprawdzającym się do zasilania w wodę całego budynku mieszkalnego, to pompa hydroforowa także ma swoje zalety. Jeśli planujesz korzystać ze studni tylko okazjonalnie, na przykład w sezonie letnim do nawadniania ogrodu, to rozważ zakup pompy samozasysającej.” Źródło: https://energia360.pl/studnie,ac155/w-czym-pompa-hydroforowa-jest-lepsza-od-glebinowej,2877
Ponadto zwróć uwagę, że hydrofor sam w sobie zajmuje bardzo dużo miejsca, stąd rozsądnie jest dobrać jego pojemność w taki sposób, aby nie zagracał przestrzeni, pozwalał na swobodne korzystanie np. z garażu czy pomieszczenia gospodarczego, jednocześnie zapewniając optymalną ilość wody dla gospodarstwa domowego.
Na koniec praktyczna wskazówka: jeśli nie umiesz ocenić, jaka pojemność hydroforu będzie optymalna, m.in. uwzględniając planowane zużycie dobowe i maksymalny chwilowy pobór wody, to nie wahaj się skorzystać z pomocy eksperta. Taką swoim klientom zapewniają dobre sklepy z pompami, hydroforami i innymi elementami do budowy instalacji wodnej zasilanej z własnego ujęcia.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!