Na chojnickim dworcu odsłonięto tablicę upamiętniającą wybuch II wojny światowej (FOTO)
W ramach uroczystości rocznicowych. "Spóźniliśmy się, ta tablica powinna tutaj zawisnąć już 85 lat temu".
W Chojnicach od rana trwają dziś (1.09.) obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się jeszcze przed świtem, mianowicie o godz. 4:23 na dworcu kolejowym PKP, aby upamiętnić wydarzenie, od którego w naszym mieście wojna miała swój brutalny początek.
- Według rozkładu jazdy pociągów polskich o godz. 4:23 na chojnicki dworzec wjechał pociąg pancerny, z którego wyskoczyła niemiecka napaść na Polskę - przypominał zebranym dr Przemysław Zientkowski.
Reklama | Czytaj dalej »
Aby symbolice stało się zadość, w ramach dzisiejszych obchodów odsłonięto tablicę upamiętniającą wybuch II wojny światowej, która jak wskazywał wiceburmistrz Adam Kopczyński - powinna wisieć tam już od dawna.
- Przygotowując się do odsłonięcia tej tablicy zastanawiałem się czy nie jesteśmy o 80 lat za późno. Ona powinna zawisnąć na tym dworcu już 80 lat temu, kiedy zakończyła się II wojna światowa, kiedy udało nam się wypędzić okupanta z naszego miasta - przekonywał zastępca burmistrza.
Jednak tablicy nie byłoby jeszcze i do tej pory, gdyby nie inicjatywa i zaangażowanie Andrzeja Lorbieckiego - pasjonata historii, regionalisty i przedstawiciela stowarzyszenia seniorów. To między innymi dzięki staraniom jego i kolejarzy udało się potwierdzić, że to w naszym mieście wojna rozpoczęła swój tragiczny bieg.
- Zawsze przyjmowano i to chyba do dzisiaj zostanie, że Westerplatte będzie tym pierwszym miastem, tym pierwszym punktem, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Natomiast faktem jest, że w Chojnicach zaczęło się to wszystko wcześniej, czyli o godz. 4:23. Od wielu lat starałem się o to, żeby taka tablica na dworcu powstała, jeszcze jak pracowałem na kolei, ale nie było takich możliwości w tamtych czasach - wspomina Lorbiecki i przyznaje, że udało się dopiero teraz dzięki wsparciu władz miasta. - Dla mnie jest to bardzo wielka rzecz, ona już dawno powinna tu być, właściwie 85 lat temu.
Symbolicznego poświęcenia tablicy dokonał ks. Janusz Chyła, a następnie delegacje oraz poczty sztandarowe zapaliły znicze i złożyły kwiaty pod pomnikiem Pomordowanych Kolejarzy. Natomiast o godz. 9:00 symboliczne wieńce spoczną także pod pomnikiem Orła Białego.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!