Bezpłatne szczepienia przeciw HPV
Ze szczepień można skorzystać w Centrum Medycznym „Gemini" w Chojnicach.
Z nieodpłatnych szczepień w Centrum Medycznym „Gemini" w Chojnicach ul. Młodzieżowa 35 mogą skorzystać dzieci spełniające kryterium wiekowe. Nową jakością od 1 września jest włączenie szkół podstawowych do realizacji programu szczepień dzieci w wieku 9-14 lat w schemacie dwudawkowym.
Celem programu szczepień przeciw HPV jest profilaktyka onkologiczna poprzez ograniczenie występowania nowotworów spowodowanych wirusem HPV takich jak:
Reklama | Czytaj dalej »
- rak szyjki macicy,
- sromu,
- pochwy,
- odbytu,
- prącia oraz niektórych nowotworów głowy i szyi.
Dlaczego warto zaszczepić dziecko:
- z powodu braku dostępności skutecznych leków przeciw HPV, szczepienie przeciw temu wirusowi wydaje się dobrą opcją chroniącą przed rozwojem infekcji i jej skutkami,
- szczepiąc dziewczynkę i chłopca dzisiaj, możemy zapobiec wystąpieniu w przyszłości stanów nowotworowych, których przyczyną są wirusy HPV.
Szczepienie przeciwko HPV powoduje wytworzenie odporności i chroni przed zakażeniem wirusem HPV, a co za tym idzie, obniża znacząco ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Szczepienie przeciw HPV jest zalecane przez Ministra Zdrowia w polskim Programie Szczepień Ochronnych. Powszechne szczepienia przeciwko HPV rekomenduje także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) oraz międzynarodowe i krajowe towarzystwa naukowe (pediatryczne, ginekologiczne i onkologiczne).
Szczepienia są dobrowolne dla pacjenta, a decyzja o zaszczepianiu podejmowana jest przez lekarza na podstawie przeprowadzonego badania kwalifikacyjnego Należy zaznaczyć, iż program szczepień przeciw HPV realizowany jest w ramach profilaktyki onkologicznej i ten aspekt powinien przyświecać jako główny cel podejmowanych działań.
Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy. W 2020 roku odnotowano 3 862 nowych przypadków raka szyjki macicy i 2 137 zgonów. Codziennie 6 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, 4 Polki umierają z powodu tej choroby. Rak szyjki macicy niemal w stu procentach jest związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus HPV jest odpowiedzialny za rozwój łagodnych zmian o charakterze brodawek na błonach śluzowych i skórze. Naprawdę niebezpieczne są typy onkogenne wirusa, które w wyniku przetrwałego zakażenia prowadzą do onkogenezy i rozwoju raka szyjki macicy i innych nowotworów.
Związek pomiędzy zakażeniem HPV a chorobami nowotworowymi, w tym rakiem szyjki macicy, został potwierdzony przez prof. Haralda zur Hausena, który za to odkrycie otrzymał w 2008 roku nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i otworzył drogę do prac nad szczepionką. Choroby onkologiczne, to istotny problem społeczny związany z leczeniem, rehabilitacją, niepewnym rokowaniem i skutkami społecznymi. W niewielu przypadkach jest możliwość zastosowania tak skutecznej profilaktyki.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane sÄ… dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!