Konferencja pt. 'Biblioteki, bibliotekarze i czytelnictwo w województwie pomorskim'
W poniedziałek 7 października 2024 roku w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odbyła się konferencja pt. „Biblioteki, bibliotekarze i czytelnictwo w województwie pomorskim – podsumowanie badania czytelnictwa za rok 2023”. Uczestniczyli w niej dyrektorzy i organizatorzy bibliotek z powiatów bytowskiego, chojnickiego i człuchowskiego.
Na wstępie uczestnicy konferencji mieli okazję poznać dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku Jarosława Zalesińskiego oraz kierowniczkę Działu Instrukcyjno-Szkoleniowego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Monikę Górecką. Pani Monika przedstawiła zebranym szereg informacji liczbowych dotyczących bibliotek publicznych w powiecie bytowskim, chojnickim oraz człuchowskim. Informacje te pokazywały, jaki jest faktyczny stan bibliotek dzisiaj. Przedstawione zostały dane dotyczące metrażu bibliotek, liczby godzin ich otwarcia, liczby pracowników zatrudnionych w bibliotekach i odwiedzających czytelników, a także te dotyczące pozyskiwanych środków zewnętrznych. Pozyskane do badań dane nie są jednak kompletne, nadal bowiem nie są brane pod uwagę statystyki wypożyczeń zdalnych, których jest coraz więcej w bibliotekach.
Reklama | Czytaj dalej »
Monika Górecka podkreśliła, że sieć bibliotek w województwie pomorskim jest zbyt mała, żeby móc dostosować odpowiednią obsługę do wszystkich mieszkańców, a kultura jest niestety pomijanym obszarem. Dane GUS na koniec 2023 roku podają, że najwięcej bibliotek publicznych działało w województwie mazowieckim – 945, a najmniej w podlaskim – 224. Na jedną bibliotekę publiczną przypadało przeciętnie 4972 mieszkańców, a najwyższy wskaźnik odnotowano właśnie w naszym województwie pomorskim – 7636 mieszkańców na jedną bibliotekę publiczną. Jak mówiła prelegentka, nie są to więc wesołe dane.
Następnie głos zabrał prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, prezes Instytutu Kaszubskiego, kierownik Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Profesor podkreślił, że biblioteki wywołują bardzo duże zainteresowanie, m.in. publicystów i badaczy, wydawane są książki o bibliotekach, a z drugiej strony liczba bibliotek maleje. Łączy się biblioteki z innymi instytucjami (niekoniecznie kultury). Rynek książki rozwija się nieprawdopodobnie. Widać to na targach książki i festiwalach czytelniczych. „Wniosek jest więc jeden. Skoro potrzebne są książki, to potrzebne są i biblioteki” – podkreślił.
Profesor zachęcał do zadawania pytania: „Co będzie z bibliotekami za kilkadziesiąt lat?”. Z badań wynika, że infrastruktura kulturalna w województwie pomorskim jest słabsza niż w innych regionach Polski. Jest to oczywiście zróżnicowane i zależne od wielkości miasta. Wszystko jest jednak kwestią środków finansowych, kwestią priorytetów. Niski dostęp do wiedzy, do książki jest istotną barierą rozwojową. Biblioteka jest tym miejscem, do którego zawsze można przyjść. Ludzie chcą żyć tam, gdzie dobrze się żyje. Potrzebne więc są miejsca na spotkania. Taką rolę pełni biblioteka.
Kolejną osobą, którą uczestnicy konferencji mieli okazję posłuchać (tym razem online) był dr Krzysztof Stachura z Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą UG, który zaprezentował szczegółową analizę danych dotyczących funkcjonowania sektora bibliotecznego w województwie pomorskim. Prelegent wraz z dr. Piotrem Zbierankiem zebrali informacje pokazujące, co jest potrzebne, żeby biblioteki mogły wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców. Z badań jasno wynika, że „biblioteka jest takim miejscem, do którego ludzie przychodzą i nie chcą czuć się jak w instytucji”. Biblioteki stają się wielozadaniowe, ale są ograniczone autonomicznie.
Na zakończenie uczestnicy mieli okazję przedyskutować poruszane w trakcie konferencji tematy i zagadnienia. Chętnych nie brakowało. Organizatorami konferencji byli Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach. Wydarzenie objął patronatem Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Renata Wierzchołowska oraz Marcin Dąbrowski.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!