Program Profilaktyka 40 plus jeszcze tylko do końca roku
Decyzją resortu zdrowia sprzed kilku miesięcy możliwość korzystania z programu „Profilaktyka 40 Plus” została przedłużona do końca 2024 roku. W dalszym ciągu istnieje więc też jeszcze możliwość wykonania badań przez osoby, które już skorzystały z programu, jeśli od poprzednich badań minął przynajmniej rok.
Program badań „Profilaktyka 40 Plus” adresowany do Polaków w wieku od 40 lat zaczął się 1 lipca 2021 roku. Do tej pory z bezpłatnych badań w ramach programu skorzystało ponad 212 tysięcy mieszkańców Pomorza. Z tej liczby ponad 125 tysięcy stanowiły panie, a niespełna 87 tysięcy panowie. Uprawnionych do skorzystania z programu „Profilaktyka 40 Plus” w województwie pomorskim jest ponad 1,2 mln osób.
Co oferuje program Profilaktyka 40 plus?
Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu „Profilaktyka 40 plus”, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny.Na pakiet badań diagnostycznych dla kobiet składają się:morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwistężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowystężenie glukozy we krwipróby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTPpoziom kreatyniny we krwibadanie ogólne moczupoziom kwasu moczowego we krwikrew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
Reklama | Czytaj dalej »
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn to:morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwistężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowystężenie glukozy we krwipróby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTPpoziom kreatyniny we krwibadanie ogólne moczupoziom kwasu moczowego we krwikrew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.We wspólnym pakiecie dla kobiet i mężczyzn znajduje się m.in. pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Ankieta przepustką do darmowych badań
Dostępność do badań w ramach programu uwarunkowana jest udzieleniem odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie kwalifikującej zamieszczonej na Internetowym Koncie Pacjenta lub w mobilnej aplikacji mojeIKP. Po wypełnieniu ankiety zainteresowana osoba otrzymuje automatycznie, bez konieczności wizyty u lekarza, e-skierowanie na darmowy pakiet badań. Kolejnym krokiem jest już umówienie się na badanie w konkretnej placówce medycznej, która przystąpiła do programu.
Gdzie można wykonać badania?
Na badania w ramach programu można się zapisać korzystając z Internetowego Konta Pacjenta. Istnieje też możliwość bezpośredniej rejestracji w placówce wykonującej badania. Na Pomorzu program „Profilaktyka 40 Plus” realizuje 226 placówek medycznych. Ich pełną listę znaleźć można pod adresem internetowym:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!