Przegląd Teatrów Kaszubskich 'Zdrzadnio Tespisa'
Chojnickie Centrum Kultury oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zapraszają 26 października na przegląd teatrów kaszubskich "Zdrzadnio Tespisa". Wstęp wolny.
Podczas tegorocznej edycji wystąpią następujące zespoły:
Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy”, spektakl "Powrót Balbiny"
„Powrót Balbiny” jest kontynuacją historii przedstawionej w sztuce „Gdzie jest Balbina?”, napisanej przez pisarkę Annę Łajming i granej przez „Zaboraków” od 1980 roku. „Powrót Balbiny” autorstwa Zaboraków opowie dalsze losy głównej bohaterki sztuki. To zabawna opowieść pełna zwrotów akcji z muzyką graną i śpiewaną na żywo.
TOL „Zaboracy” powstał w 1978 roku jako Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Zaboracy”. Jego założycielką była śp. Wanda Kiżewska, ówczesna kierowniczka Wiejskiego Domu Kultury w Czyczkowach, gdzie teatr stawiał pierwsze kroki. Od 1987 roku pracami aktorskimi „Zaboraków” kieruje Danuta Miszczyk. Teatr działa obecnie przy Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.
Reklama | Czytaj dalej »
Teatr Luzino, spektakl „Jo”
Autorem utworu "Jo!" jest współczesny pisarz, poeta, i działacz kaszubski Roman Drzeżdżon. Tekst został napisany dla Teatru Dramatycznego z Luzina. Sam tytuł "Jo!" jest partykułą, czyli wyrazem nieodmiennym i niesamodzielnym, który jednak nadejdzie innym słowom zabarwienie znaczeniowe lub uczuciowe. W języku kaszubskim "jo"może oznaczać również powątpiewanie na temat kogoś lub czegoś - wówczas należy je powtórzyć i wypowiedzieć z właściwą intonacją. Wykrzyknik w tytule oznacza, że słowo-klucz "jo" będzie w spektaklu w szczególny sposób wyeksponowane.
Jak skończy się za zabawna sztuka? To się okaże.
Teatr Kaszebsko Bina, spektakl „Kwasné gùrczi”
Rzecz można określić jako tragikomedię, w części – jak podaje autor Darek Majkowsczi – opartą na prawdziwych wydarzeniach. Wydarzenia rozgrywają się w trzypokoleniowej rodzinie: Chłop i Białka - „tradycyjne” małżeństwo, kłócące się o byle drobiazg, w którym żadna ze stron nie ma zamiaru zrezygnować z obrony swoich racji i wartości, bo inaczej „świat by stanął na głowie”. Tu konflikt, właściwie walka, rozgrywa się wokół … kiszonych ogórków – kwaszonych tradycyjnie i z gorczycą. Walczą ze sobą, ale jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. Chłop, na sugestie córki, by się rozeszli, odpowiada: „Ni mògã. Kóchóm jã. Nie rozmiejesz tegò, ale më sã kòchómë.”
Teatr ZYMK, spektakl „Q.A.N.1.A”
Spektakl "Q.A.N.1.A." to stary kaszubski obrzęd przeniesiony w postapokaliptyczne realia. Stawia pytania o człowieczeństwo poddane próbie, transhumanizm oraz odwieczną walkę dobra ze złem. Tytułowa Q.A.N.1.A. to biobot gromadzący wodę i nękający mieszkańców osady, która stanowi bezpieczny dom dla ocaleńców. Wykorzystywany jest przez człowieka zwanego Òpim. Stoi on na czele bandy, która rabuje i niszczy odbierając ludziom nadzieję na spokój i odbudowę starego świata. Czym właściwie jest ten stary świat? I kim są ludzie w nowym świecie?
Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Chojnickiego Marka Szczepańskiego, a sfinansowane zostało z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Organizacji.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!