Spotkanie z pisarką kaszubską Anną Gliszczyńską
W poniedziałek 21 października 2024 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się spotkanie autorskie z Anną Gliszczyńską – autorką serii książek o Byciu herbu Kasztan.
Przybyłych na spotkanie w bibliotece powitała Janina Kosiedowska, która przedstawiła autorkę jako nauczycielkę języka kaszubskiego oraz języka niemieckiego w Lipnicy. Pani Ania, jak sama przyznała, pisze gôdczi i je wypowiada. Chętnie bierze też udział w corocznym Wielewskim Turnieju Gawędziarzy. Już na wstępie powiedziała do dzieci: „Uczcie się kaszubskiego! Róbcie wszystko, żeby język kaszubski był żywy!”.
Reklama | Czytaj dalej »
A skąd wziął się nietypowy bohater stworzonych przez pisarkę serii książek dziecięcych? Gmina Bytów ogłosiła konkurs na projekt maskotki, który wygrała Aleksandra Gliszczyńska (zbieżność nazwisk przypadkowa). Tak więc, pluszowy kasztanek w ubranku rycerza, z tarczą w ręku, na której narysowany jest liść kasztanowca zaczął oficjalnie reprezentować tamten teren. A dlaczego tak wygląda maskotka? Odpowiedź jest prosta. W Bytowie stoi zamek zbudowany przez Krzyżaków (rycerzy), a wokół rosną stare drzewa kasztanowca.
Jak daleko jest od maskotki do książki? Jak się okazuje, nie bardzo daleko. Burmistrz Bytowa chciał, aby maskotka ożyła. Anna Gliszczyńska została poproszona o napisanie historii o Byciu. Tak więc podczas jesiennej burzy, Bycio spadł z drzewa, a było to w 2017 roku. Zaczęło się od jednej książki, ale okazało się, że powstawały kolejne historie kasztanowego rycerza. Bycio podróżuje w czasie, ale i do świata równoległego – do kaszubskich bajek i legend. W książkach o nim możemy poznać także wiewiórkę Anię, Ducha Czasu, Matkę Naturę i wiele innych postaci.
Książki napisane są w języku kaszubskim, ale i w języku polskim, tak, żeby wszystkie dzieci mogły zapoznać się z ich treścią. Bycio podróżuje po gminie Bytów, ale miewa też wyprawy zagraniczne. W takich przypadkach dodano również język angielski i niemiecki. Część książek posiada płytę CD z tekstem kaszubskim, nagranym w studiu nagrań przez uczniów lipnickiej szkoły oraz kody QR.
Uczestnicy spotkania poznali zarówno maskotkę Bycia, jak i inne postacie stworzone do teatrzyku z przygodami kasztanowego rycerza. Chętnie odpowiadali na zadawane przez autorkę pytania, dzięki czemu mieli możliwość zdobyć atrakcyjne nagrody (zakładki do książek, magnesy, gry, a nawet materiałowe plecaki). Autorka nauczyła wszystkich kilku słów w języku kaszubskim. Dzieci miały też okazję zadać nurtujące je pytania. Pojawiły się m.in. zapytania o to, od kiedy autorka zajmuje się pisaniem książek, od czego się zaczęło, czy na płycie CD jest tylko nagranie w języku kaszubskim, ale także uczniowie ciekawi byli, ile autorka ma lat.
Następnie dzieci poproszone zostały o wykonanie pracy plastycznej. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał książkę o Byciu z autografem autorki. Ciekawych przygód kasztanowego ludzika uspokajamy, że bibliotekarki Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci otrzymały także egzemplarz książki, więc niedługo będzie można ją wypożyczyć w oddziale.
Wydarzenie odbyło się w ramach Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej zorganizowanych przez chojnicki oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!