Prezentacja 49. numeru „Kwartalnika Chojnickiego”
We wtorek 5 listopada 2024 roku odbyła się prezentacja 49. numeru „Kwartalnika Chojnickiego”. Spotkanie prowadzili dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach Anna Lipińska oraz redaktor naczelny pisma Kazimierz Jaruszewski.
Jak podkreślili prowadzący, promocja przyciągnęła spore grono chojniczan. Obecni byli autorzy tekstów oraz ich bohaterowie, chociaż nie wszystkim udało się dotrzeć. Zawartość numeru przedstawił Kazimierz Jaruszewski. Zachęcił m.in. do przeczytania artykułów w dziale głównym, który zatytułowany jest „Ogrody i skwery”. Zamieszone w nim zostały: rozmowa Irminy Szycy z ogrodnikiem miejskim Waldemarem Spichalskim, tekst Emilii Kalitty o ogrodzie państwa Edyty i Rafała Dronzków na terenie ROD „Budowlani” pod intrygującym tytułem „W tym ogrodzie mieszkają wróżki” oraz artykuł Justyny Rymon Lipińskiej o tradycyjnych ogrodach. Redaktor naczelny przedstawił także, jakie artykuły znalazły się w kolejnych stałych działach pisma. Mówiąc o bohaterce „Trzech pytań do…” – Dominice Odejewskiej, która jest pilotką samolotów komunikacyjnych, stwierdził, że „są wśród nas ludzie nieprawdopodobnych pasji”. Ubolewał, że pilotce nie udało się dotrzeć na promocję. Jak wyjaśnił autor tekstu Jacek Klajna, Dominika Odejewska o 05:00 wylądowała w Polsce, dlatego nie dojechała do Chojnic, ma jednak nadzieję, że uda się ją zaprosić na kolejną prezentację „Kwartalnika Chojnickiego”.
Reklama | Czytaj dalej »
Następnie dyrektor Anna Lipińska prosiła o zabieranie głosu. Ponieważ nieobecni byli z powodu choroby Edyta i Rafała Dronzkowie, o ich ogrodzie opowiedziała Emilia Kalitta. Jak podkreśliła, słuchając słów tych pasjonatów kwiatów, czuła zapach róż… Maria Judejko przybliżyła działalność Powiatowej Społecznej Rady Seniorów, o której napisała w tym numerze oraz opowiedziała o artykule „Rolnik z dziada pradziada”, w którym opisała wspomnienia Mariana Andraszaka. Kilka słów o losach swojej rodziny i o swojej pracy zawodowej – w rolnictwie, w PGR-ach i jako nauczyciel – powiedział także sam Marian Andraszak.
– „Sztuka mnie otacza i sztuką żyję” – mówiła artystka Marlena Pawlak, o której wystawie rzeźb można przeczytać w „Kwartalniku”. Natomiast Jadwiga Jakubowska wspominała bogatą działalność artystyczną swojego męża Jana Bernarda Jakubowskiego, związanego ze Swornegaciami i Człuchowem. – „Mój mąż był artystą wielu talentów” – podkreśliła. Tekst o tym artyście napisał Kacper Szypryt. Maria Czaplewska podzieliła się wrażeniami z pielgrzymowania na Jasną Górę. Wypowiedział się także Ireneusz Szweda, przedstawiciel Stowarzyszenia Eksploracyjnego „Ostroga” z Tucholi, które działa od 5 lat i, jak się okazało, zrzesza także chojnickich zapaleńców. Jest on autorem tekstu opisującego osiągnięcia tego stowarzyszenia. – „Mam nadzieję, że następne 5 lat będą też owocne” – podsumował.
Na promocji obecny był również Zbigniew Chrapkowski ze Swornegaci, który wspominał zarówno artystę Jana Bernarda Jakubowskiego, jak i Bolesława Drewka, bohatera tekstu „Sternik medalowej osady. Jubileusz 25-lecia Kaszubskich Regat Wioślarskich im. Bolesława Drewka”. Jak mówił, wioślarz zdobył „pierwszy wodny medal dla Polski”, czyli brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w 1928 roku.
Jako ostatnia głos zabrała bohaterka Oficyny artystycznej Barbara Łącka. Rzeźbiarka pochodzi z Chojnic, a obecnie mieszka z rodziną w Kutnie, gdzie jest dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury. Jak podkreślała, Chojnice są dobrym miejsce dla artystów i dziękowała za wsparcie. O pasji rzeźbiarskiej artystki, a także o jej zamiłowaniu do sportu można przeczytać w artykule „Wewnętrzny przymus tworzenia”.
49. numer „Kwartalnika Chojnickiego” jest już dostępny we wszystkich działach MBP w Chojnicach. Oprócz wspomnianych artykułów znalazły się w nim także następujące teksty: Marii Eichler o pochówku szczątków ofiar odnalezionych w Dolinie Śmierci; Wioletty Karpiak o pobycie w Chojnicach dzieci z Korsunia Szewczenkowskiego; Anny Marii Zdrenki o XXIX Chojnickiej Nocy Poetów, o Narodowym Czytaniu „Kordiana” i kronikę wydarzeń lipiec-wrzesień 2024; Jordana Rolbieckiego o Chojnickim Muzeum Motoryzacji i Techniki; Szczepana Zaborskiego o pochodzącym z Mokrego koło Czerska biskupie Franciszku Pawłowskim. Zachęcamy do lektury.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!