Remont elewacji - poradnik dla właścicieli domów jednorodzinnych
Każdy budynek, niezależnie od jego wielkości i przeznaczenia, wymaga co pewien czas remontu elewacji. I nie chodzi tu jedynie o estetykę. Owszem, taki remont zdecydowanie poprawia wygląd budynku, ale ma także istotny wpływ na jego trwałość i funkcjonalność – np. poprawia efektywność energetyczną. Regularnie przeprowadzane remonty elewacji pomagają utrzymać ją w dobrym stanie i uniknąć kosztowniejszych napraw w przyszłości. Jak zabrać się za remont elewacji domu jednorodzinnego? Przedstawiamy to w kilku krokach.
Ocena stanu obecnego
Przed przystąpieniem do działania należy dokładnie ocenić stan obecny elewacji. To niezbędne, aby móc zaplanować konieczne, ale też przede wszystkim sensowne prace. Podczas takiej analizy trzeba sprawdzić z jakimi konkretnie problemami mamy do czynienia. Mogą to być np. pęknięcia, wilgoć objawiająca się plamami lub wykwitami pleśni, odpadający tynk czy brud i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Jeśli nie czujemy się kompetentni w tym zakresie, warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Co będzie potrzebne?
Kolejnym krokiem jest zgromadzenie wszystkiego, co niezbędne. Pomocne mogą być firmy oferujące szybki wynajem rusztowań, bo te zdecydowanie przydadzą się podczas wykonywania prac przy elewacji. Ważna kwestią jest zakup odpowiednich materiałów. To od nich zależy estetyka, ale też trwałość elewacji. Nie warto tutaj na siłę szukać oszczędności, tylko postawić na możliwie najlepsze opcje. Do wyboru są tynki silikonowe lub akrylowe, można też wykorzystać naturalne materiały, takie jak kamień lub drewno. Wybierając konkretne rozwiązanie należy brać pod uwagę własne potrzeby i gust, ale ważne są też warunki atmosferyczne, na jakie będzie wystawiona elewacja naszego budynku. Nie koniecznie trzeba kupować narzędzia i sprzęt potrzebny do przeprowadzenia remontu. Można skorzystać z usług wypożyczalni, takich jak np. Boels, które oferują wynajem wysokiej klasy urządzeń budowlanych.
Kolejność prac
Przed nałożeniem nowego materiału należy odpowiednio przygotować powierzchnię, poprzez usunięcie starego tynku i dokładne oczyszczenie. W tym celu można użyć myjki wysokociśnieniowej. Następnie, jeśli jest taka konieczność, należy przeprowadzić wszystkie niezbędne naprawy. Dopiero na dobrze przygotowaną i dokładnie osuszoną powierzchnię można nakładać nowy tynk. Jeśli woda wniknęła głęboko, konieczne może okazać się użycie profesjonalnego osuszacza. Po zakończeniu prac dobrym rozwiązaniem jest jeszcze zastosowanie impregnatu, który zapewni ochronę przed wilgocią i zabrudzeniami.
Remont elewacji wymaga dokładnej oceny stanu obecnego, przygotowania planu i zakresu prac, wyboru odpowiednich materiałów i zorganizowania potrzebnych narzędzi, a następnie wykonaniu poszczególnych kroków w odpowiedniej kolejności. Jeśli podejdziemy do tematu metodycznie i starannie wykonamy wszystkie kroki, nasza elewacja będzie trwała i solidna, a także zachowa estetyczny wygląd na wiele lat.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!