'Mamy do spłacenia dług wdzięczności'. W Chojnicach odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny
Pod hasłem "Pokonaliśmy nawałnicę, pokonamy powódź". Koniecznie zapiszcie datę 23 listopada w kalendarzu i przyjdźcie na wydarzenie. - Pokażmy, że serce chojniczan bije też dla powodzian i zróbmy dla nich to, co oni zrobili dla nas w 2017 roku. Podarujmy im pomoc, ale przede wszystkim nadzieję - apeluje organizator koncertu, Marek Grzegórski.
- Tego widoku, ale przede wszystkim zapachu się nie zapomina. Wszędzie muł, brud i ludzka tragedia - opowiada Marek Grzegórski. Gdy południe Polski tonęło w wodzie, mieszkaniec Chojnic długo się nie namyślał. Spakował to, co najpotrzebniejsze, zebrał sprzęt, skrzyknął wolontariuszy i ruszył na pomoc. To co tam zobaczył i przeżył skłoniło go do tego, aby pomoc powodzianom nie skończyła się wraz z powrotem do domu. - Chce tym ludziom dać nadzieję i pokazać, że ktoś o nich pamięta, tak jak oni pamiętali o nas w 2017 roku kiedy mierzyliśmy się z nawałnicą. Wtedy z pomocą przyjechali też ludzie z południa - mówi pan Marek i dlatego 23 listopada organizuje w Chojnicach koncert charytatywny pod hasłem "Pokonaliśmy nawałnicę, pokonamy powódź".
Reklama | Czytaj dalej »
Serce za serce, przyszła pora na spłatę długu wdzięczności
- Pomysł zorganizowania tej imprezy powstał w mojej głowie jak byłem pierwszy raz pomagać jako wolontariusz na południu, to była miejscowość Kłodzko. W zasadzie kilka dni po powodzi, kiedy już woda opadła i mogliśmy przystąpić do pracy. Jak zobaczyłem ogrom zniszczeń, ludzi, ich tragedię i łzy, tego wszystkiego nie jestem w stanie opisać słowami, więc pomyślałem, aby zrobić taką inicjatywę, aby tym ludziom pomóc jeszcze bardziej. Byłem też wolontariuszem w 2017 roku, w trakcie usuwania skutków nawałnicy, tego wszystkiego nauczył mnie Łukasz Ossowski i jego żona Asia. Oni tak naprawdę zrodzili tego ducha we mnie i pomyślałem, że możemy taką imprezą charytatywną odwdzięczyć się ludziom na południu, dlatego że w 2017 roku otrzymaliśmy ogromną pomoc finansową, ale też od ludzi dobrej woli, którzy z nami pracowali. Poznałem tam ludzi właśnie z Radkowa, i z Kłodzka, i z Nysy, więc zrodził się ten pomysł właśnie. Data też nie jest przypadkowa, bo 23 listopada, praktycznie miesiąc przed Bożym Narodzeniem i naszym celem jako organizatorów jest danie tym ludziom nadziei. Chcemy to podkreślić, że nie pozostaną sami, a my mamy wobec nich dług wdzięczności do spłaty - tłumaczy pan Marek.
Ważne, żeby zaangażowali się mieszkańcy, aby zachować ten odruch serca, który sprawia, że jesteśmy ludźmi
W organizację wydarzenia już do tej pory zaangażowało się sporo ludzi dobrej woli. Poza głównymi organizatorami, czyli panem Markiem, a także małżeństwem Ossowskich i Przemysławem Singerem - w dniu koncertu datki do puszek będą zbierać m.in. samorządowcy, radni oraz harcerze, a dzieci ze szkół podstawowych własnoręcznie wykonały "Kropelki szczęścia", którymi obdarowani zostanie każdy, kto zbiórkę zasili. Ponadto swoje wsparcie pokazały lokalne urzędy, firmy i instytucje, a impreza odbędzie się pod honorowym patronatem starosty chojnickiego Marka Szczepańskiego, wójta Zbigniewa Szczepańskiego oraz burmistrza Arseniusza Finstera. W organizacji pomaga także Chojnickie Centrum Kultury, Hufiec ZHP Chojnice oraz Fundacja Zawierucha, gdzie można ciągle wpłacać środki na rzecz powodzian, zaś liczni wolontariusze przybędą nawet z Gdańska. - Odzew jest ogromny, bardzo mnie to cieszy i jestem za to wdzięczny - podkreśla organizator.
Kropelki wdzięczności płynące prosto z serca najmłodszych
Pomogli też ci, którzy sami potrzebują pomocy
- Przed jednym z wyjazdów na południe byłem w Warsztatach Terapii Zajęciowej, dlatego że WTZ jest bardzo zaangażowany w ten koncert. Przygotują specjalne statuetki dziękczynne i te osoby doprowadziły mnie do łez. Dlatego, że będąc tam, dowiedziałem się, że pracownicy i podopieczni przeprowadzili zbiórkę, uzbierali 4 tys. złotych i bardzo im zależało, żeby te pieniądze trafiły bezpośrednio do powodzian, a że wyjeżdżałem właśnie, to mi je przekazali. Sprawdziliśmy potrzeby ludzi, kupiliśmy za to materiały budowlane i pomogliśmy dwóm starszym małżeństwom dokonując remontu kilku pomieszczeń. Dla mnie to jest ogromny dar, osoby, które same potrzebują pomocy, są tak empatyczne, chcą pomagać i mają te największe serca. Jestem zaszczycony tym, że za pośrednictwem mojej skromnej osoby mogłem przekazać od nich tę pomoc. A największą satysfakcją jest chyba uśmiech tych ludzi na południu - dodaje pan Marek.
Nie tylko muzyka, ale i wyjątkowe fanty do zgarnięcia
Na koncercie scenę muzyczną przejmą lokalni artyści, dobrze wam znani i lubiani, a będą to: Dariusz Buczek, Małgosia Szmaglińska, RoomX, Mr. Nau, LoLu x Jakub Słubik, Pierwiastek z Trzech x Jan Lang, Layo i WBH Wszyscy Byliśmy Harcerzami. Ale to nie wszystko, bowiem warto przyszykować portfele na tę wyjątkową okazję. - Będą również licytacje, a wśród fantów znajduje się piłka z autografem Kuby Błaszczykowskiego, koszulka Chojniczanki z autografami drużyny z meczu 1/16 pucharu Polski z Jagiellonią. Pozyskałem też płytę Muńka Staszczyka i okulary z autografem, będzie też książka "Welewetka" z autografem autorki oraz obraz Filipa Tomca "Kaszubeczka" nawiązujący do muralu w Chojnicach. Nie zabraknie także animacji dla dzieci, dmuchańców, czy słodyczy, a całą imprezę poprowadzi Adam Bodnarenko. Słowem będzie się działo, więc zapraszam mieszkańców Chojnic i okolic, wpadajcie i pomagajcie razem z nami - zaprasza Marek Grzegórski.
23.11.2024 r. start godz. 15:00
Hala Widowiskowo-Sportowa, ul. Huberta Wagnera 1, Chojnice
Facebook -> LINK
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!