Chojnicki ferment!
Szczegółowo przyjrzałyśmy się naszym rodzimym sklepom pod kątem ich zaopatrzenia w tzw. mleczne napoje fermentowane.Gdzie te czasy, gdy nastawiało się mleko zakupione w naszej chojnickiej mleczarni celem jego zsiądnięcia? By potem smakowicie popić je do „utłuczonych” z boczkiem młodych ziemniaczków?
Co za czasy! Wiadomo, że mleko w kartonie, które zostało pozbawione drobnoustrojów poprzez sterylizację (UHT) na zsiadłe się nie nadaje.
Na placu boju mlecznych napojów fermentowanych pozostał ciągle niedoceniony kefir.
A w naszych sklepach jest w czym wybierać. Napój ten produkuje wiele mleczarni w wersji standard, z dodatkiem owoców oraz light.
Reklama | Czytaj dalej »
Kefir „odkryli” przed wiekami pasterze koczujący ze swoimi stadami w górach Kaukazu. Zauważyli, że przechowywane w skórzanych workach mleko czasami ulega fermentacji i zmienia się w wyjątkowo orzeźwiający napój.
Przemysłowo kefir, który kupujemy w sklepie wytwarza się z mleka krowiego pełnego lub półpełnego. Po podgrzaniu do temperatury pasteryzacji a następnie oziębieniu mleka wprowadza się do niego kultury kefirowe. Mleko miesza się pozostawiając na 6-8 godz. w zbiorniku. Bakterie żywiąc się cukrem mlecznym mnożą się i częściowo przerabiają cukier na kwas mlekowy. Mleko wówczas ukwasza się, zsiada i powstają w nim substancje antybakteryjne, które niszczą inne szkodliwe bakterie.
Kefiry – w przeciwieństwie do niektórych innych napojów ukwaszonych – nie są utrwalane w wysokiej temperaturze, dlatego znajdujące się w nich bakterie i drożdże pozostają aktywne. I to jest ich atut !
Nowością na naszym rodzimym rynku jest kefir w nowym wydaniu prosto z chojnickiej mleczarni. Dotychczas chojnicki kefir można było zakupić w niezbyt estetycznym kubku, podobnie jak śmietanę. Teraz jest dostępny w buteleczkach i jest doskonałej jakości. Smak nie ustępuje innym uznanym kefirom. Zaryzykowałabym stwierdzenie, że jest nawet lepszy. Warto go spróbować.
Kefir pobudza apetyt, ułatwia trawienie, pomaga w odnowieniu naturalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego p. po kuracjiantybiotykami. Obniża też poziom cholesterolu we krwi. Ma większą wartość odżywczą i dietetyczną niż mleko pełne. Zawiera najczęściej 1,5 – 2 % tłuszczu. Szczególnie poleca się go osobom nie tolerującym świeżego mleka. Dzięki specyficznej strukturze białka po fermentacji kefir jest lepiej trawiony niż jogurt.
Kefir zachowuje świeżość maksymalnie 2 tygodnie od daty produkcji. Powinien być przechowywany w lodówce. Jest doskonałym mlecznym napojem na upalne dni. Na zdrowie !!!
Katarzyna Karpus
Poradnia Dietetyczno-Żywieniowa NZOZ „GEMINI”
Tel. 052 39740 33
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (28)
- Komentarze Facebook (...)
28 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!