W 2010 dwie komisje RM Chojnic były za utworzeniem Miejskiego Muzeum
W 2010, będąc dziennikarzem jednego z chojnickich portali, napisałem artykuł o potrzebie utworzenia Miejskiego Muzeum. Zainteresował on członków Komisji Kultury i Sportu RM Chojnic, którzy na wspólnym posiedzeniu z Komisją Komunalną jednomyślnie ten postulat zaakceptowali.
Artykuł o możliwości utworzenia filii Muzeum w b. siedzibie PKO w Chojnicach nie był moim pierwszym tekstem nt. poprawy warunków lokalowych powiatowej placówki muzealnej. W 2010 napisałem artykuł pt. „Najnowsza historia na cenzurowanym?”. Z niego pochodziła część argumentów użyta przeze mnie 14 lat później w tekście wysłanym do miesięcznika Chojniczanin, który ukazał się m.in. na portalu chojnice24. Napisałem, że „Na jubileuszowej gali z okazji powołania do życia Powiatowego Domu Kultury wyeksponowano po raz pierwszy wiele ciekawych pamiątek. Czy ponownie będzie można je zobaczyć znów przy okazji okrągłej rocznicy? Gwarancji nie ma.”
Reklama | Czytaj dalej »
Na moją prośbę ówczesna przewodnicząca Komisji Kultury i Sportu Maria Błoniarz – Górna zdecydowała poruszyć w tzw. sprawach bieżących temat opisany w artykule. Umożliwiono mi także zabranie głosu na posiedzeniu: „Intencją powstania tekstu było znalezienie miejsca dla zbiorów, które pojawiają się sporadycznie w różnych miejscach, na przykład rok temu (2009) w czerwcu wystawa o PRL, była wystawa na temat 20-lecia samorządu terytorialnego w ChDK, jeszcze trwa do końca września we Wszechnicy wystawa na temat rocznicy Sierpnia 80. Te wystawy, niestety, wracają po zakończeniu czasu ich trwania, wracają na strychy, do piwnic, do prywatnych zbiorów i widząc, co się z tym dzieje, widząc, że Chojnickie Muzeum Regionalne nie ma miejsca na rozbudowę swojej oferty, swojej kolekcji o ten okres, rzuciłem pomysł, żeby pomyśleć nad siedzibą na miejskie muzeum, które by objęło okres historii miasta, ten najnowszy od II wojny światowej. (…)”
Dyskusja była krótka: „Przewodnicząca Maria Błoniarz-Górna – rzeczywiście pomysł jest godny naszego rozważania i mamy historię do roku 1939, nie mamy od roku 1939 do chwili obecnej, w związku z tym poproszę, aby Pan Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej sformułował stosowny wniosek.” „Przewodniczący Antoni Szlanga – myślę, że należy rozważyć pozyskanie lokalu i zorganizowanie muzeum historii najnowszej naszego miasta.” Wniosek: Komisje Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska oraz Kultury i Sportu proszą o rozważenie możliwości pozyskania stosownego lokalu na zorganizowanie muzeum najnowszej historii naszego miasta.”.
Na sesji Rady Miejskiej Chojnic z 27.09.2010 Antoni Szlanga, szef Komisji Komunalnej, przedstawił powyższy wniosek. Burmistrz Arseniusz Finster (za protokołem obrad) tak odpowiedział: „Jak najbardziej tak, ale zostawmy ten temat na przyszłą kadencję.”
To była przedostatnia sesja kadencji 2006 – 2010. Po niej były kolejne. Od wiosny 2024 trwa kadencja 2024 – 2029. Może jest już czas na realizację wniosku radnych i obietnicy włodarza miasta z 2010 roku (głosowali wtedy m.in. Kazimierz Jaruszewski, Antoni Szlanga, Bogdan Kuffel, Renata Dąbrowska)?
Zdjęcie w artykule wykonałem na gali z okazji 90 rocznicy powstania MH-E w ChCK w grudniu 2022.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!