Jak sprawdzić, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczeń i czy odprowadza składki do ZUS
Wiele osób zastanawia się, czy pracodawca zgłosił ich do ubezpieczeń społecznych i czy płaci za nich składki. Jest to istotne z kilku powodów. Odprowadzanie składek jest obowiązkiem pracodawcy, to że go nie wykonuje może być sygnałem jego nierzetelności. Weryfikacja pozwala nam monitorować naszą sytuację i zgłaszać ewentualne nieprawidłowości, w tym brak wpłat.
Jest kilka sposób by sprawdzić, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczeń i prawidłowo odprowadza składki. Można to zrobić bez wychodzenia z domu - przez internet na PUE ZUS/eZUS. W zakładce "ubezpieczony" można sprawdzić stan swojego konta w ZUS, informacje o ubezpieczeniach, do których zgłosił nas pracodawca oraz o podstawach i składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Można również zobaczyć czy członkowie naszej rodziny zostali poprawnie zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego.
Reklama | Czytaj dalej »
Żeby uzyskać informacje można też skorzystać z gotowego formularza US-7. Wniosek można wypełnić elektronicznie na PUE ZUS /eZUS i wydrukować. Jest on również dostępny w placówkach ZUS i na stronie internetowej zus.pl. Dzięki niemu można sprawdzić zgłoszenia i okresy podlegania ubezpieczeniom społecznym, przerwy w opłacaniu składek, podstawy wymiaru składek czy dane o członkostwie w OFE. Wypełniony i podpisany formularz można dostarczyć do dowolnej placówki ZUS. Należy w nim wskazać sposób odbioru zaświadczenia: w formie papierowej osobiście, bądź przez pełnomocnika albo pocztą. Można je również odebrać na PUE ZUS/eZUS.
Jeśli zdecydujemy się złożyć wniosek elektronicznie, to po zalogowania na PUE z katalogu musimy wybrać usługę "Złożenie dokumentu US-7". W formularzu trzeba uzupełnić dane i wskazać sposób odbioru zaświadczenia. Domyślnie zaznaczona jest opcja elektroniczna. Można także wybrać odpowiedź w formie papierowej. Wniosek można podpisać za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP. Zaświadczenia o przebiegu ubezpieczeń wydawane są bezzwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od daty wpływu wniosku.
Gdy okaże się, że pracodawca nie odprowadza składek, mimo że powinien, to rolą ZUS jest odzyskanie należności. Ubezpieczony cały czas może korzystać ze wszystkich świadczeń, a fakt, że pracodawca nie opłaca za niego składek nie wpłynie na wysokość jego przyszłej emerytury. Jest ona bowiem obliczana od wysokości składek należnych. Pracownik nie ponosi konsekwencji za nierzetelności pracodawcy. W przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą emerytura jest liczona na podstawie składek wpłaconych.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!