Wystawa 'KoŃfrontacje' Jarosławy Pabich-Szmyt
Chojnickie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż wystawy Jarosławy Pabich-Szmyt zatytułowanej „KoŃfrontacje”. Wernisaż odbędzie się 20 grudnia o godz. 17:00 w sali wystawowej Chojnickiego Centrum Kultury.
Jednym z najważniejszych i najbardziej trwałych motywów obok przedstawień postaci ludzkiej w literaturze i sztuce jest motyw konia. Szlachetny, podziwiany, zajmujący wyjątkowe miejsce w życiu człowieka, nieodłączny atrybut królów, wodzów czy bohaterów, dopełnienie wielu krajobrazów wiejskich, istotny komponent scen batalistycznych, chętnie portretowany. Jest to motyw o bardzo bogatej symbolice. Może oznaczać zwycięstwo, siłę, nieokiełznaną wolność, młodość, pożądanie a nawet szał. Odzwierciedla instynkty, popędy, namiętności, żądzę, zmysłowość. Koń jako trudny temat, (szczególnie w kwestii uchwycenia zwierzęcia w ruchu) był niegdyś bardzo popularny w twórczości Starych Mistrzów. Świadczył o profesjonalizmie, czego dowodem jest niezliczona ilość wspaniałych dzieł z motywem konia, znanych powszechnie twórców, ze znacznym dorobkiem malarstwa polskiego, zwłaszcza w nurcie realistycznym.
Reklama | Czytaj dalej »
Przez wzgląd na fascynację sztuką dawną, wystawa pt. Końfrontacje jest zmierzeniem się artystki, z historycznym motywem konia, który obecnie niezwykle rzadko pojawia się w przestrzeniach wystawienniczych. Ekspozycja jest zwróceniem uwagi na niegdysiejszą rangę niniejszego tematu, podkreśleniem jego szlachetności, piękna, anatomii, ruchu, siły, charakteru oraz powrotem do klasyki, która stanowi podstawę rozwoju współczesności. Końfrontacje - jest to prezentacja zestawu rysunkowych prac studyjnych, który powstał na przestrzeni kilku ostatnich lat. Cykl składa się głównie z rysunków o charakterze strukturalnym, skupiających się na ujęciu portretowym. Rysunki są wykonane różnymi technikami od klasycznego ołówka przez węgiel, farbę akrylową, pastel, aż do autorskich technik realizacyjnych.
Jarosława Pabich-Szmyt (ur. 1992) pochodzi z Chojnic (woj. Pomorskie). Tworzy w dziedzinie malarstwa sztalugowego i ściennego, rysunku oraz projektowania graficznego. W 2012 roku ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Absolwentka (2017) Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, kierunku Grafika o specjalności Projektowanie Graficzne. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowniach prof. Artura Skowrońskiego oraz prof. Marka Grzyba. W 2018 zrealizowała tamże następny dyplom magisterski na kierunku Malarstwo w pracowniach prof. Andrzeja Klimczak-
Dobrzanieckiego, a także prof. Jacka Jarczewskiego. Aneks z rysunku wykonała pod kierunkiem prof. Piotra Kielana oraz prof. Marleny Promnej. Od 2018 roku zatrudniona w Pracowni Technik Malarskich i Rysunkowych oraz Działań Innowacyjnych (Wydział Malarstwa i Rysunku) na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – obecnie jako asystentka. Uczestniczka plenerów, wystaw zbiorowych i indywidualnych. Prace realizuje głównie w cyklach podejmujących dwie niezależne tematyki, którymi są pejzaż samodzielny oraz koń. Prowadzi badania nad przydatnością materiałów budowlanych do realizacji artystycznych. Poszukuje nowatorskich rozwiązań technologicznych oraz materiałowych w zakresie malarstwa i rysunku ściennego.
Wystawa będzie dostępna dla odbiorców w godzinach otwarcia placówki do 10 stycznia 2025 r.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!