Co lepsze na gorączkę u dziecka - czopki czy syrop?
W leczeniu gorączki u dzieci wykorzystywane są głównie 2 postacie leku - syrop i czopki. Czym się charakteryzują? Którą z nich warto wybrać w pierwszej kolejności?
Jak leczyć gorączkę u dzieci?
Gorączka to objaw, którego doświadcza zdecydowana większość dzieci na różnych etapach życia. Nie zawsze konieczne jest zmniejszanie podwyższonej temperatury ciała. Jeśli jednak zachodzi taka potrzeba, można sięgnąć po któryś z dostępnych leków przeciwgorączkowych: https://aptekadlarodziny.pl/leki-na-goraczke.html. U najmłodszych pacjentów zalecany jest paracetamol. Ma on dobrze udokumentowaną skuteczność w zwalczaniu bólu i gorączki, a do tego dobry profil bezpieczeństwa. U dzieci powyżej 3 miesięcy życia można też zastosować ibuprofen. Jego dodatkową zaletą jest działanie przeciwzapalne, którego pozbawiony jest paracetamol. W przypadku niewystarczającej skuteczności leków na gorączkę dostępnych bez recepty lekarz może rekomendować preparat z metamizolem w formie kropli, który dostępny jest jedynie na podstawie recepty.
Leki na gorączkę - syrop czy czopki?
Wybierając lek przeciwgorączkowy, wielu rodziców zastanawia się, co będzie lepsze - czopki czy syrop? Warto więc wiedzieć, że preferowaną drogą podania leku na gorączkę jest droga doustna. Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen szybko i dobrze wchłaniają się po zażyciu doustnym. Początek ich działania obserwuje się po ok. 30 minutach od podania. W przypadku czopków trudno jest przewidzieć, jaka ilość leku ulegnie wchłonięciu i kiedy lek zacznie działać. Wadą stosowania czopków jest też sposób ich aplikacji, który może wiązać się z wysokim dyskomfortem u dziecka. Syrop na gorączkę: https://aptekadlarodziny.pl/syropy-na-goraczke.html jest łatwiejszy w podaniu, lepiej tolerowany przez małego pacjenta, a dodatkowo umożliwia precyzyjne dobranie dawki do masy ciała dziecka. W przypadku czopków nie ma takiej możliwości. Stosuje się dawkę, która jest najbliższa rekomendacjom. Przy czopkach należy też pamiętać, że niewskazane jest ich dzielenie.
Lek w postaci płynnej umożliwia szybsze wchłanianie się substancji czynnej niż preparat w postaci tabletek czy też kapsułek. Ibuprofen lub paracetamol wchłaniają się więc z syropu szybciej niż ze stałych postaci leku. Wpływa to na szybsze pojawienie się efektu ich działania.
Mimo iż preferowaną drogą podania leku na gorączkę u dzieci jest droga doustna, czasami konieczne jest sięgnięcie po czopki. Dotyczy to np. sytuacji, w której dziecko wymiotuje. Trudno jest wówczas ocenić, jaka część syropu mogła się wchłonąć i kiedy w takim razie można podać kolejną dawkę leku. Warto wówczas aplikować czopek na gorączkę. Czopki mogą być też stosowane w innych sytuacjach, w których (z różnych przyczyn) nie jest możliwe podanie dziecku leku w postaci syropu. Bez recepty można zakupić czopki z paracetamolem lub ibuprofenem. Są one dostępne w różnych dawkach, które dobiera się na podstawie masy ciała dziecka.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!