Wnioskują o uhonorowanie Bernarda Szczęsnego
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Chojnic jednym z poruszanych punktów był wniosek radnej Marzenny Osowickiej dotyczący nadania tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Chojnice Bernardowi Szczęsnemu. Osowicka podkreśliła, że postać ta, choć niezwykle ważna dla historii miasta i regionu, do tej pory nie została w Chojnicach dostatecznie uhonorowana.
Pod wnioskiem podpisali się: Marzenna Osowicka, Mirosława Dalecka – radna Powiatu Chojnickiego, Michał Gruchała – prezes Stowarzyszenia „Chojnice – tu bije moje serce”.
Reklama | Czytaj dalej »
Bernard Szczęsny był związany z Chojnicami od dzieciństwa, a w czasie niemieckiej okupacji stał się jednym z kluczowych uczestników lokalnego ruchu oporu. Jego działalność konspiracyjna zakończyła się w październiku 1942 roku, gdy został aresztowany przez gestapo i wywieziony do obozu koncentracyjnego Stutthof. Po wojnie Szczęsny aktywnie działał na rzecz przywracania polskości na Pomorzu, co czyni go jedną z wybitnych postaci regionu.
Po zapoznaniu się z życiorysem Bernarda Szczęsnego byliśmy bardzo zdziwieni, że do tej pory ta postać nie wybrzmiała w Chojnicach – zaznaczyła Osowicka. – Uważamy, że bezapelacyjnie winien być pośmiertnie wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Chojnice – dodała radna, argumentując, że zasługi Szczęsnego, zarówno w czasie okupacji, jak i w powojennej odbudowie tożsamości Pomorza, są niezaprzeczalne. Natomiast jak poinformował przewodniczący Rady Miasta Maciej Polasik - Wniosek, o którym mowa, musi uzyskać poparcie co najmniej pięciuset osób na stałe zameldowanych w Chojnicach. Honorowe Obywatelstwo Miasta Chojnice oraz tytuł Zasłużonego Obywatela Miasta Chojnice nadaje Rada Miejska na uzasadniony wniosek: Przewodniczącego Rady Miejskiej w Chojnicach, Burmistrza Miasta Chojnice, komisji stałych Rady Miejskiej w Chojnicach oraz klubów radnych Rady Miejskiej, samorządów mieszkańców, organizacji społecznych i pozarządowych działających w mieście.
Wniosek spotkał się z zainteresowaniem i aprobatą wielu radnych, co sugeruje, że Bernard Szczęsny może wkrótce znaleźć należne mu miejsce wśród honorowych obywateli Chojnic.
Bernard Szczęsny (ur. 27 X 1919 Charlottenburg koło Berlina – 19 XII 1993 Gdańsk), polityk regionalny, działacz społeczny. Po I wojnie światowej zamieszkał z rodzicami w Chojnicach. Uczył się w szkołach średnich w Chojnicach i Toruniu. Uczestniczył w kampanii wrześniowej w 1939, następnie brał udział w konspiracji na Pomorzu. Aresztowany w 1942, został osadzony w obozie Stutthof.
W stopniu plutonowego podchorążego brał udział w wojnie obronnej 1939 roku, walcząc w szeregach 63 Toruńskiego Pułku Piechoty. W dniach od 25 września do 18 października 1939 roku był przetrzymywany jako zakładnik w więzieniu w Chojnicach. Po uwolnieniu podjął pracę jako robotnik w ogrodnictwie, na budowie oraz na stacji kolejowej w Chojnicach, gdzie przeprowadzał akcje sabotażowe, takie jak wsypywanie piasku do łożysk osi wagonów. W listopadzie 1939 roku, wspólnie z kolegami ze szkoły, założył lokalną młodzieżową organizację konspiracyjną. W roku 1940 działał w strukturach Komendy Obrońców Polski. 9 marca 1941 roku złożył przysięgę jako komendant obwodu Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej w Chojnicach.
W 1945 przeżył tzw. marsz śmierci. W latach 1945–1949 burmistrz Wejherowa, 1956–1961 przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej (RN) w Wejherowie. W 1946 organizator I Kongresu Kaszubskiego, w 1959 główny inicjator utworzenia Zrzeszenia Kaszubskiego, 1959–1971 jego prezes. W 1961–1969 wiceprzewodniczący Prezydium Wojewódzkiej RN w Gdańsku, odpowiedzialny m.in. za oświatę, kulturę i turystykę. Zabiegał o budowę siedziby Teatru Wybrzeże, należał do grona osób dążących do przekształcenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Uniwersytet Gdański, budowy nowej nadmorskiej bazy noclegowej w Gdańsku. Orędownik budowy szkół w ramach programu 1000 szkół na 1000-lecie państwa polskiego. W 1964 ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie. W latach 1963–1970 przewodniczący Wojewódzkiej Rady Przyjaciół Harcerstwa w Gdańsku. W okresie 1969–1980 prezes Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Inwalidów w Gdańsku, skupiającego 23 zakłady pracy. Wiceprzewodniczący i przewodniczący Klubu Byłych Więźniów Obozu Koncentracyjnego Stutthof, współtwórca Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich. W 1977 honorowy obywatel Wejherowa. Pochowany na cmentarzu Srebrzysko.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4)
- Komentarze Facebook (...)
4 komentarze
Z obecnej listy tak zwanych "honorowych chojniczan" większość to dygnitarze kościoła katolickiego, którzy nigdy osobiście nie byli w Chojnicach, ani nic dla miasta dobrego nie uczynili. (...)
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!