Orszak Trzech Króli już dziś w Chojnicach
Już w najbliższy poniedziałek (6.01) obchodzone będzie święto Trzech Króli, tradycyjnie połączone z Orszakiem Trzech Króli. Wydarzenie to, pełne rodzinnej atmosfery i nawiązujące do polskiej tradycji jasełkowej, stanowi część ogólnopolskiej akcji, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Kłaniajcie się Królowie”.
W Chojnicach tradycyjnie rozpoczyna się przy schodach prowadzących z placu Emsdetten o godz. 13:30. Następnie uczestnicy przemierzają plac Kościelny, ulice Okrężną, Kościuszki oraz Stary Rynek, by dotrzeć do Bazyliki Mniejszej.
Reklama | Czytaj dalej »
Warto wspomnieć, że w poprzednim roku finał odbył się w Kościele Gimnazjalnym. Bazylika, będąca Kościołem Stacyjnym Roku Jubileuszowego w Diecezji Pelplińskiej, stanie się miejscem jasełek oraz wspólnego kolędowania i śpiewania pastorałek. W wydarzeniu wezmą udział członkowie zespołu Projekt 41.
W chojnickim orszaku nie zabraknie elementów, które co roku przyciągają mieszkańców w różnym wieku. W programie znalazły się konie, korony, a także widowiskowe przedstawienie ukazujące nadejście mędrców ze wschodu. Po zakończeniu przemarszu uczestnicy będą mogli wspólnie kolędować w ramach spotkania „Śpiewanie Malutkiemu” w bazylice, które rozpocznie się około godziny 14:00.
To nie tylko okazja do wspólnej zabawy, ale także do podtrzymywania tradycji i budowania wspólnoty lokalnej w duchu chrześcijańskim.
Orszak Trzech Króli jest jednym z największych wydarzeń religijno-kulturalnych w Polsce, gromadzącym co roku setki tysięcy uczestników w całym kraju. W tym roku orszaki odbędą się w 880 miejscowościach w Polsce i za granicą, a ich wyjątkowość podkreśla przesłanie papieża Franciszka oraz polskiej pary prezydenckiej, którzy wyrazili duchową łączność z uczestnikami wydarzenia.
Orszak Trzech Króli 2025 odbędzie się w kilkuset miejscowościach w Polsce. Do organizacji zgłosiły się zarówno największe miasta jak i małe miasteczka czy wsie.
W wielu miejscach Orszak jest największym zgromadzeniem mieszkańców. Wynika to z faktu, że Orszak nie dzieli, lecz łączy. Jest otwarty na wszystkich tak jak otwarta dla wszystkich była betlejemska szopka, która przyjmowała ubogich, niewykształconych pasterzy i bogatych cudzoziemców, którzy swoim rozumem odkryli w Jezusie Boga.
Tegoroczny Orszak Trzech Króli nawiązuje tematyką do dwóch wielkich rocznic, które obchodzimy. Pierwsza z nich to Rok Jubileuszowy ogłoszony przez Papieża Franciszka z okazji 2025 - lecia Narodzin Chrystusa. Druga rocznica, którą obchodzimy w tym roku to 1000-lecie koronacji pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego.
Orszak Trzech Króli to nie tylko widowisko, ale i zaproszenie do wspólnego świętowania. Organizatorzy - Projekt 41 oraz Rycerze Kolumba zachęcają, by 6 stycznia mieszkańcy Chojnic i okolic przyszli całymi rodzinami, zabrali ze sobą korony i otwarte serca. Spotkanie to ma przypominać, że betlejemska szopka jest miejscem, które łączy ludzi niezależnie od ich pochodzenia czy statusu społecznego.
Nasz portal chojnice24.pl objął patronatem medialnym to wyjątkowe wydarzenie, zapraszamy więc wszystkich do udziału! Niech Orszak w Chojnicach stanie się okazją do wspólnej radości i refleksji nad przesłaniem, jakie niesie Uroczystość Objawienia Pańskiego.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (5)
- Komentarze Facebook (...)
5 komentarzy
Ciekawe, jakie przebranie było najpopularniejsze na pochodzie?
Halloween bez słodyczy nie będzie udany, szczegolnie gdy pogoda nie dopisuje!
Niby w Polsce zaszły zmiany, lecz mniej więcej wszystko zostało po starem. Dalej mamy publiczne pochody oddające hołdy władzy. Dawniej najważniejszymi uczestnikami pochodów byli sekretarze partyjni, których obecnie zastąpił kościół katolicki. Reszta jest po staremu — i dalej te same grupy ludzi są zmuszane do udziału w pochodach i publicznego oddawania hołdu władzy.
Ciekawy czy znowu kler będzie zmuszać młodzież i dzieci z chojnickich szkol i przedszkoli do przebierania się za diabły, królewiczów, i królewny?
W przeszłości za komuny młodzież i dzieci były zmuszane do udziału w pochodzie 1 maja, a obecnie pod naciskiem kleru zmusza się dzieci do udziału w kościelnym orszaku!
Praktycznie, ze względu na pogodę pochód majowy za komuny to była lepsza opcja niż pochody w zimowej aurze.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!