Promocja jubileuszowego numeru 'Kwartalnika Chojnickiego'
Ukazał się jubileuszowy 50. numer „Kwartalnika Chojnickiego”. Promocja wydawnictwa odbyła się w piątek 7 lutego 2025 roku w Czytelni MBP. Za stołem prezydialnym zasiedli wiceburmistrz Chojnic Adam Kopczyński, dyrektor MBP Anna Lipińska i redaktor naczelny pisma Kazimierz Jaruszewski.
Gości i sympatyków pisma przywitała prowadząca spotkanie dyrektor Anna Lipińska. Jak podkreśliła, była to wyjątkowa promocja, bo jubileuszowego 50. numeru. Także redaktor naczelny Kazimierz Jaruszewski podkreślił ten fakt. – „Spotykamy się w tym miejscu już po raz 50. Wydajemy periodyk o charakterze kulturalno-społecznym i chciałbym rozpocząć tak bardzo kulturalnie dzisiaj” – stwierdził. Przeczytał „Pieśń III” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, która znalazła się w „Słowie od Kolegium Redakcyjnego”, a zaczynającą się od słów: „Ile razem dróg przebytych?”. Dodał, że w styczniu przypadała 120. rocznica urodzin tego poety, stąd m.in. wybór jego wiersza.
Reklama | Czytaj dalej »

Kazimierz Jaruszewski przypomniał też zebranym pierwszy numer „Kwartalnika Chojnickiego”, który ukazał się w październiku 2012 roku i tamtą pierwszą promocję. Podał skład pierwszego Kolegium Redakcyjnego i podkreślił, że z tego grona sprzed 12,5 roku są tylko dwie osoby – Anna Maria Zdrenka (obecna sekretarz redakcji) i on. Następnie omówił zawartość najnowszego numeru i zachęcał do lektury poszczególnych artykułów.
Po tej prezentacji głos zabrał wiceburmistrz Adam Kopczyński. Zwrócił uwagę na pracę członków Kolegium Redakcyjnego, które dba o to, żeby teksty trafiały na czas, żeby była dobra redakcja i całość spięta. – „Żebyśmy się mogli cieszyć nie tylko świeżym zapachem papieru, ale też świetną jakością tekstów, które tutaj się znajdują” – mówił wiceburmistrz. Zaznaczył, że w dobie obecnej cyfryzacji, wartość papierowego wydania pisma jest nieoceniona. A cieszy się ono dużym zainteresowaniem czytelników i często nakład okazuje się niewystarczający. Podziękował Kazimierzowi Jaruszewskiemu, że dba o to, żeby „Kwartalnik” wychodził na czas i wszystkim zaangażowanym w prace nad pismem. –„Ten »Kwartalnik« tworzą ludzie, mamy czym się pochwalić na zewnątrz, bo takie wydawnictwa to już jest rzecz niespotykana, coraz mniej na papierze otrzymujemy” – powiedział. Wyraził przekonanie, że za 12,5 roku wszyscy spotkają się na promocji setnego numeru. Tego samego życzyła także dyrektor MBP.
Temat przewodni tego numeru to chojnickie szkoły. W dziale tym znalazły się dwa teksty – Anny Urbańskiej „W przedwojennej szkole…” oraz Lidii Werachowskiej i Barbary Lichoń „50-lecie Medycznej Szkoły Policealnej im. ks. Jana Kaczkowskiego”. W trakcie promocji Anna Urbańska zaprosiła do obejrzenia wystawy w Muzeum Historyczno-Etnograficznym im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach „Szkolnictwo na ziemi chojnickiej pod koniec XIX wieku i w czasach Drugiej Rzeczypospolitej”. Ta interesująca wystawa przybliża historię szkolnictwa i jest jeszcze okazja, żeby ją zobaczyć. Dyrektor Medycznej Szkoły Policealnej Marek Lemańczyk opowiedział zebranym o obchodzonym niedawno 50-leciu szkoły i nadaniu jej imienia ks. Jana Kaczkowskiego. Dodał, że placówka jest związana z budynkiem MBP, bowiem niektórzy jej nauczyciele pracowali w starym szpitalu, w którym dzisiaj mieści się biblioteka.
W dalszej części spotkania głos zabierali obecni autorzy i bohaterowie tekstów. Aleksandra i Marek Grzegórscy mówili o zorganizowanym przez siebie koncercie charytatywnym na rzecz powodzian z południa Polski i osobach, które wsparły to przedsięwzięcie. Marek Grzegórski podziękował też Kazimierzowi Jaruszewskiemu i wręczył mu przygotowaną na koncert statuetkę w kształcie kropli wody. Maria Judejko przybliżyła działalność wyremontowanej świetlicy przy ul. Jabłoniowej, o której napisała w tym numerze. Andrzej Lorbiecki mówił o III Debacie Regionalistów, w której uczestniczył i o swoim tekście o historii Cołdanek. Zauważył, że bardzo trudno znaleźć informacje o małych miejscowościach wokół Chojnic, dlatego postanowił napisać o takich trzech wioskach – Cołdankach, a także o Kruszce i Jeziorkach, o których będzie można przeczytać w następnych numerach.
Bohaterka tekstu Marii Judejko w dziale „Wspomnienia chojniczan” Leokadia Wanda Ignaczewska przybliżyła swoją karierę zawodową. Pochodzi z Radomia, a do Chojnic przyjechała na początku lat 70., gdy powstawał Mostostal. Z zakładem tym związała się na wiele lat, potem pracowała także w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej i późniejszym Zakładzie Gospodarski Mieszkaniowej. Od prawie 20 lat jest na emeryturze, jest bardzo aktywa i nie wyobraża sobie życia w innym mieście. Z kolei bohater „Oficyny artystycznej” Grzegorz Szopiński mówił o swojej pasji rzeźbiarskiej. Zainteresował się rzeźbieniem w młodości, potem brakowało mu na to czasu, a niedawno do sztuki powrócił. Sprostował, że jeszcze nie ma certyfikatu twórcy ludowego. Podzielił się także swoimi planami artystycznymi.
Promocja 50. numeru „Kwartalnika Chojnickiego” zakończyła się degustacją urodzinowego ciasta, wyglądającego jak tort, jednak, jak się okazało, wewnątrz ukryty był pyszny sernik. Był także czas na indywidualne rozmowy. Każdy uczestnik mógł wziąć pismo do poczytania w domu, a teraz jest ono dostępne w działach biblioteki.
Spis treści 50. numeru:
„Słowo od Kolegium Redakcyjnego”
Chojnickie szkoły
Anna Urbańska, „W przedwojennej szkole…”
Lidia Werachowska, Barbar Lichoń, „50-lecie Medycznej Szkoły Policealnej im. ks. Jana Kaczkowskiego”
Kronika chojnicka
Przemysław Zientkowski, „Obchody Roku Nataniela Mateusza Wolfa w Chojnicach”
Anna Maria Zdrenka, „O uprzedzeniach, filozofii, historii, sztuce…”
Aleksandra i Marek Grzegórscy, „Koncert charytatywny na rzecz powodzian”
Maria Czaplewska, „40 lat Galerii Sztuki Polskiej ‘84”
Maria Judejko, „Świetlica »Jabłoniowa« otwarta”
Anna Maria Zdrenka, „Biblioteka ma moc!”
Maria Eichler, „»Cisza«!!! Leci film!”
Andrzej Lorbiecki, „Sprawozdanie z III Debaty Regionalistów”
Wioletta Karpiak, „Targi Czasu Wolnego 2024”
Żaneta Jasińska, „Spotkania, spotkania – początek II kadencji MRM”
„Trzy pytania do…. Sebastiana Matthesa, nowego Sekretarza Powiatu Chojnickiego”. Pytania zadawała: Alina Jaruszewska
„Kronika wydarzeń październik–grudzień 2024”. Opracowała: Anna Maria Zdrenka
Z dziejów miasta
Roch Szumyk, „Doktor Józef Bruski i szlak jego imienia. W 50. rocznicę śmierci lekarza i folklorysty”
Wspomnienia chojniczan
Maria Judejko, „Leokadia Wanda Ignaczewska – współtwórczyni logo Mostostalu”
Chojnice i okolice
Szczepan Zaborski, „Wieści z Kalwarii. W setną rocznicę śmierci Michała Durajewskiego z Wiela”
Andrzej Lorbiecki, „Cołdanki”
Oficyna artystyczna
„Grzegorz Szopiński – twórca ludowy”. Rozmawiał: Jacek Klajna
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook ()
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!