Spółdzielnia Energetyczna Gminy Chojnice. Stawiamy na słońce i wiatr
Na ostatniej sesji radni gminy wiejskiej Chojnice zatwierdzili decyzję o utworzeniu spółdzielni energetycznej. Jest to kluczowy krok do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań na terenie gminy, opartych na odnawialnych źródłach energii jak i dużych oszczędności finansowych związanych z utworzeniem spółdzielni.
Zastępca wójta, Janusz Szczepański, przedstawił na ostatniej konferencji prasowej w Urzędzie Gminy szczegółowy plan działań oraz kolejne etapy przedsięwzięcia.
Decyzja Rady Gminy i Rejestracja Spółdzielni
Reklama | Czytaj dalej »

Na ostatniej sesji Rady Gminy zatwierdzono utworzenie Spółdzielni Energetycznej Gminy Chojnice. Nowy podmiot już figuruje w rejestrze prowadzonym przez KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa).
W skali kraju zarejestrowano 71 spółdzielni energetycznych, a w województwie pomorskim działa dotychczas jedynie spółdzielnie w Pucku oraz w Pruszczu Gdańskim. Spółdzielnia w Chojnicach z udziałem samorządu lokalnego jest jedynym, jak dotąd, takim przedsięwzięciem w województwie pomorskim. Projekt ten zapowiada nowatorskie rozwiązania w zarządzaniu energią na poziomie lokalnym.
Etapy Projektu, Finansowanie i Prognozowane Oszczędności
Obecnie Gmina Chojnice kończy pierwszy etap projektu, którego celem było opracowanie koncepcji spółdzielni oraz sprawdzenie opłacalności inwestycji. Na ten etap przeznaczono 160 tysięcy złotych.
Według opracowanej koncepcji, realizując wszystkie założone punkty działań, gmina mogłaby zaoszczędzić nawet około miliona złotych rocznie na kosztach energii elektrycznej – powiedział Janusz Szczepański. – Aby projekt mógł być realizowany 40 procent wytworzonej w gminie energii elektrycznej musi pochodzić z OZE.
W kolejnym etapie, który obejmuje przygotowanie dokumentacji projektowej nowych źródeł energii i rejestrację spółdzielni w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), przewidziano całkowity koszt projektu na poziomie 495 tysięcy złotych z czego aż 95 procent może być pokryte z programów ministerialnych
Potencjał OZE w Gminie – Analiza Zasobów i Innowacyjne Rozwiązania
Diagnoza posiadanych zasobów wykazała, że potencjał odnawialnych źródeł energii w gminie Chojnice jest znaczący. Obecnie, rozproszone instalacje fotowoltaiczne na budynkach (m.in. na dachach budynków użyteczności publicznej) generują łączną moc wynoszącą 438 kW, co przekłada się na produkcję około 452 tysięcy kWh rocznie.
Z naszych instalacji OZE produkujemy prąd warty około 400 tysięcy złotych ale ze względu na to, że produkujemy go np. poza godzinami poboru, to często oddajemy go do sieci za darmo, zatem realne oszczędności wynoszą teraz około 50 – 60 tysięcy złotych – mówił zastępca wójta. - Wdrożenie modelu opierającego się na autokonsumpcji sięgającej 80% energii oraz magazynowania nadwyżek energii może znacznie poprawić efektywność ekonomiczną przedsięwzięcia.
Koncepcja projektu zakłada także budowę nowych rozproszonych źródeł energii. Gmina postawiła na rozwój energii słonecznej oraz eksperymentalne montaż małych siłowni wiatrowych o wysokości 12 metrów. Planuje się, że takie instalacje zostaną zlokalizowane przy stacjach uzdatniania wody, na przykład w rejonie Ogorzelin – korzystając z naturalnych warunków wietrznych panujących na terenach wiejskich.
Równolegle z tym, w ramach projektu przewidziano budowę systemu magazynowania energii, który pozwoli na gromadzenie nadwyżek energii w ciągu dnia i wykorzystanie ich w okresach zwiększonego zużycia, np. w nocy przez instytucje publiczne, takie jak zakład gospodarki komunalnej.
Partnerzy, Konsultacje i Współpraca
Realizacja projektu spółdzielni energetycznej opiera się na współpracy trzech głównych interesariuszy: Gminy Chojnice, Gminnego Ośrodka Kultury oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej.
W ramach wspólnego przedsięwzięcia planowane jest włączenie do systemu energetycznego także innych budynków użyteczności publicznej, co pozwoli na optymalne rozdzielenie produkcji energii i jej konsumpcji w całej gminie.
Przedstawiciele gminy byli w Gryficach, w województwie zachodniopomorskim, gdzie zapoznali się z funkcjonowaniem klastrów energetycznych. Wyjazd ten umożliwił wymianę doświadczeń oraz analizę aspektów technicznych i konserwacyjnych rozwiązań, które mogą być zaadaptowane w Chojnicach.
Prace nad przygotowaniem szczegółowej dokumentacji projektowej oraz finalizacją rejestracji w KRS-ie planowane są na najbliższe sześć miesięcy. Jednocześnie gmina przygotowuje się do wnioskowania o dofinansowanie np. magazynów energii z programów zewnętrznych, takich jak „Energia dla wsi”, gdzie można uzyskać dotację na poziomie 50% kosztów zakupu magazynów energii.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook ()
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!