Pamięć o Ofiarach niemieckiego terroru
Dziś rano, 2 października 2025 roku, troje radnych Rady Miejskiej w Chojnicach wraz z mieszkańcami uczcili pamięć ofiar niemieckich egzekucji chojniczan rozpoczętych jesienią 1939 roku w Dolinie Śmierci.
W ciszy i zadumie zapłonęły znicze w trzech ważnych dla lokalnej pamięci miejscach: przy pomniku w Dolinie Śmierci, Dębie Pamięci oraz na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu przy ul. Gdańskiej.
Trzy miejsca – jedna historia
To właśnie 2 października 1939 roku rozpoczęła się jedna z największych zbrodni w powiecie chojnickim – masowe egzekucje w Dolinie Śmierci. Wykonywane przez niemieckich funkcjonariuszy Selbstschutzu i SS, trwały one przez wiele tygodni. Zamordowano wówczas duchownych, nauczycieli, urzędników, społeczników i przedstawicieli inteligencji z Chojnic i okolicznych miejscowości.

Symbolicznym dopełnieniem tej tragicznej historii był uroczysty pochówek odnalezionych szczątków ofiar, który odbył się we wrześniu 2024 roku na cmentarzu przy ul. Igielskiej, po zakończeniu prac archeologicznych i ekshumacyjnych prowadzonych z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej. Był to akt godności wobec ofiar, które przez dekady spoczywały w bezimiennych dołach śmierci.
Głos pamięci
W skromnych obchodach udział wzięli radni: Magdalena Kamińska, Zdzisław Januszewski oraz Kamil Kaczmarek, którzy uprzątnęli teren wokół pomnika w Dolinie Śmierci, zapalili znicze i złożyli kwiaty w miejscu pochówku ofiar na cmentarzu.
Historia jest ważna, bo bez pamięci o naszej historii nie możemy myśleć odważnie o przyszłości. Cieszę się, że w trakcie porządkowania pomnika spotkaliśmy jednego z mieszkańców ze zniczem – to dowód na to, że pamięć o tych wydarzeniach pozostaje żywa wśród chojniczan – powiedział radny Zdzisław Januszewski.
Chojnice pamiętają
Choć od zbrodni w Dolinie Śmierci minęło już ponad 80 lat,chojniczanie nie zapominają. Inicjatywy upamiętniające – od symbolicznych gestów po rekonstrukcje historyczne i działania edukacyjne – przypominają, jak wielką cenę zapłacili mieszkańcy naszego regionu za polskość i przywiązanie do wolności.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)



USD
DKK
EUR
TRY
CHF
NOK
GBP
SEK



Związki i pracodawcy domagają się...
Hołownia: 6 sierpnia odbiorę od...
Nowy sondaż prezydencki
2 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!