Jan Sabiniarz z tytułem 'Zasłużony Obywatel Gminy Chojnice'
Radni Rady Gminy Chojnice podczas środowej (29.10) sesji zdecydowali o nadaniu prestiżowego tytułu poecie, architektowi, malarzowi, pieśniarzowi znanemu ze swojej twórczości artystycznej dużej części mieszkańców powiatu chojnickiego. Z wnioskiem o uhonorowanie Jana Sabiniarza wystąpił wójt Gminy Chojnice Zbigniew Szczepański.

W uzasadnieniu przewodniczący Rady Gminy Józef Kołak uzasadniał, że tytuł przyznany zostaje za wieloletnią działalność realizowaną na rzecz Gminy Chojnice oraz jej mieszkańców.
Reklama | Czytaj dalej »
Jan Sabiniarz urodził się 7 kwietnia 1945 r. w Rosochatce. Jest cenionym architektem, malarzem, poetą oraz pieśniarzem. Pracował między innymi jako architekt rejonowy w Chojnicach, asystent i wykładowca na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, konserwator zabytków w Chojnicach. Ponadto, zajmuje się fotografią i ekologia. Laureat wielu nagród i wyróżnień.
Jan Sabiniarz jest projektantem ponad 600 obiektów architektonicznych między innymi kościołów, domów kultury, restauracji hoteli, gospodarstw agroturystycznych, szkół, obiektów służby zdrowia oraz domów mieszkalnych w Polsce i poza jej granicami.
Wydał 18 tomików poetyckich, dwie książki pisane prozą poświęcone ochronie oraz kreowaniu pejzażu przyrodniczego i kulturowego. Wiersze rozpowszechniał w prasie regionalnej i ogólnopolskiej, w radiu, a także w telewizji w programach regionalnych i ogólnopolskich oraz podręcznikach szkolnych. Wiersze jego publikowano poza granicami kraju, tłumaczono na języki: angielski, włoski, francuski, niemiecki i esperanto.
Uzasadnieniem dla nadania tytułu jest wieloletnia praca na rzecz harmonijnego rozwoju przestrzennego i kulturowego gminy Chojnice. Jako projektant i architekt zrealizował szereg inwestycji, które trwale wpisały się w lokalny krajobraz, łącząc funkcjonalność z poszanowaniem dziedzictwa regionu. Do jego najważniejszych projektów należą: brama na plaży w Swornegaciach, adaptacja dawnej szkoły w tej miejscowości na Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego, amfiteatr w Charzykowach, Dom Kultury w Ogorzelinach czy projekt kapliczki w Krojantach. Jest również współtwórcą projektu WOPR-ówki przy plaży w Swornegaciach. Dzięki jego pracy przestrzeni gmina zyskała estetyczne, funkcjonalny, a także kulturowo wartościowe obiekty.
Ponadto, Jan Sabiniarz jest autorem licznych projektów architektonicznych obiektów wypoczynkowych na terenie gminy, które wyróżniają się harmonijnym wkomponowanie w otoczenie oraz wykorzystaniem naturalnych surowców i regionalnych motywów. W swojej pracy zawsze kieruje się dbałością o zachowanie lokalnej tożsamości. Umiejętnie wykorzystuje naturalne materiały, wplata motywy kaszubskie i regionalne - jako elementy architektoniczne, dzięki czemu jego realizację wpisują się w charakter gminy. Jego twórczość ma nie tylko wartość estetyczną i użytkową, ale też przyczynia się do promocji gminy i rozwoju turystyki. Dzięki jego zaangażowaniu Gmina Chojnice wzbogaciła się o liczne obiekty, które nie tylko służą mieszkańcom i turystom, ale także podkreślają unikalny charakter regionu.
Na szczególne uznanie zasługuje także jego działalność literacka – jako autor tekstów promujących kulturę i historię regionu - Jan Sabiniarz przyczynia się do zachowania oraz popularyzacji lokalnej tożsamości. Jego twórczość odzwierciedla głęboką więź z ziemią Chojnicka oraz wrażliwość artystyczną, którą dzieli się z kolejnymi pokoleniami.
- Ze wzruszeniem przyjąłem ten tytuł, który zobowiązuje do wszystkiego, co dobre trzeba czynić w duchu tych wszystkich wartości, jakie są potrzebne i jakie nam przyświecają - mówił Jan Sabiniarz. - Żeby nie przedłużać wypowiedzi, pozwoliłem sobie przygotować po prostu kilka słów na papierze, będą przeczytane od serca. Po czym laureat podzielił się fragmentem swojej twórczości.
Tytuł „Zasłużonego dla Gminy Chojnice” stanowi wyraz wdzięczności i uhonorowanie Jana Sabiniarza, który swoją pracą realnie wpłyną na rozwój oraz wizerunek naszej małej ojczyzny.
Gratulujemy!
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)


USD
DKK
EUR
TRY
CHF
NOK
GBP
SEK



Związki i pracodawcy domagają się...
Hołownia: 6 sierpnia odbiorę od...
Nowy sondaż prezydencki
2 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!