Bierzesz leki, uważaj na słońce
Bywa, że podczas wakacji musisz przyjmować lekarstwa. Wiele z nich „nie lubi” słońca. Dlatego do końca kuracji nie wolno się opalać, a najlepiej – poszukać cienia.Specyfików, które uwrażliwiają skórę na promienie słoneczne i powodują przykre konsekwencje, jest sporo. Po niektórych możesz być np. podatniejsza na oparzenia – gdy więc wystawiasz ciało na słońce, narażasz się na silne zaczerwienienia, a nawet bolesne pęcherze. Inne środki albo sprzyjają uczuleniom (pojawiają się swędząca wysypka i obrzęk), albo powodują trudne do usunięcia przebarwienia (np. brązowe plamy). W trakcie leczenia takimi lekami trzeba nie tylko zrezygnować z plażowania, ale też na co dzień dodatkowo chronić się przed słońcem. Jak? Przede wszystkim w upały noś długie rękawy i nogawki do kostek oraz kapelusz z dużym rondem. Ponadto przed wyjściem z domu smaruj odsłonięte części ciała preparatami z filtrem 50+. Informacja, że dany lek „nie lubi” słońca, zwykle jest, choć nie zawsze, w dołączonej ulotce. Sprawdź, o jakich specyfikach mowa.
Reklama | Czytaj dalej »
ŁAGODZĄCE BÓL I GORĄCZKĘ
Dotyczy to tabletek z ibuprofenem, diklofenakiem i naproksenem (działają równocześnie przeciwzapalnie, czyli zmniejszają obrzęk i zaczerwienienie). W upalne dni bezpieczniej zażywać te z paracetamolem.
PRZECIWBAKTERYJNE
Podczas leczenia jakimikolwiek antybiotykami lepiej unikać opalania w ogóle. Silne właściwości fotouczulające mają tetracykliny (np. doksycyklina). Podobnie jest z sulfonamidami, zwłaszcza znanym Biseptolem i Bactrimem.
PREPARATY Z ZIÓŁ
Burzliwą reakcję na światło słoneczne mogą wywołać arcydzięgiel i popularny dziurawiec. Ten ostatni jest składnikiem wszelkich roślinnych środków poprawiających nastrój, ułatwiających zasypianie i korzystnie wpływających na wątrobę.
REGULUJĄCE CUKIER WE KRWI
Nie chodzi tu jednak o insulinę, lecz o leki podawane zamiast niej (Diabinese).
MOCZOPĘDNE
Często przepisywany jest Furosemid, który po plażowaniu zostawia na skórze plamy i przebarwienia.
NASERCOWE
Łączenia ze słońcem nie tolerują: obniżający ciśnienie krwi Propranolol i leki stosowane przy zaburzeniach rytmu serca (np. z amniodaronem i chinidyną). Podobnie jak niektóre środki (tzw. fibraty) obniżające cholesterol we krwi.
Winne żeńskie hormony
Okazuje się, że estrogeny uwrażliwiają skórę na słońce. Jeśli więc stosujesz pigułkę antykoncepcyjną lub hormonalną terapię zastępczą, możesz nierówno się opalać, a nawet mieć brązowe plamy na skórze. Częściej zdarza się to u kobiet, które w ciąży miały ciemne przebarwienia.
Konsultacja: lek. med. Danuta Paśnicka
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!