Wróg publiczny numer jeden, część I
Francuski Robin Hood, czy zwykły bandzior? Kim był Jacques Mesrine, bohater filmu ”Wróg publiczny numer jeden”?
Dla naszych czytelników przygotowaliśmy konkurs! Szczegóły pod artykułem!
Jacques Mesrine uznawany jest za jednego z najgroźniejszych przestępców naszych czasów. Miał niezwykły talent do uciekania policji, potrafił wydostać się z najlepiej strzeżonych więzień. Brawurowe życie, ciągła ucieczka przed wymiarem sprawiedliwości i konkurencją, która nie mogła się pogodzić z wyjątkowym szczęściem Mesrine’a. Niezwykle skuteczny i brutalny, na jego konto zapisuje się 39 morderstw, niezliczoną ilość napadów i porwań i dwie ucieczki z pilnie strzeżonych więzień. Co stworzyło takiego potwora, czy faktycznie był do końca pozbawiony wszelkich uczuć?
Reklama | Czytaj dalej »
Film otwiera scena, rozgrywająca się w algierskim więzieniu, tam jako prosty żołnierz Mesrine przekracza granicę, która na zawsze określi jego życie. Zabójstwo arabskiego więźnia, staje się pierwszym krokiem w długiej drodze napiętnowanej przemocą i okrucieństwem. Powrót do Francji, na łono rodziny, jest chwilą oddechu, pozornym wyciszeniem. Już niedługo rozpocznie się kariera człowieka, którego za kilka lat, media na całym świecie określą mianem wroga publicznego numer jeden.
Zanim do tego dojdzie, Mesrine wspina się mozolnie po szczeblach przestępczej kariery. Zaczyna tak jak wielu, jest wyrobnikiem mafiosa Guido, specem od tzw. brudnej roboty. Dzięki uporowi i opanowaniu, zaskarbia sobie względy, początkowo niechętnego szefa, jego pozycja ciągle się umacnia. Podczas wakacji w Hiszpanii poznaje piękną Sofię, będącą skrajnie różną od kobiet z jakimi do tej pory się spotykał. Wrażenie jest na tyle silne, że on człowiek niczym nieskrępowany, postanawia założyć rodzinę. Jednak idylla nie trwa długo, o Jacques’a upomniała się w końcu Temida. Pierwszy pobyt w więzieniu jest jak kubeł zimnej wody, Mesrine postanawia odmienić swoje życie. Po odbyciu kary zrywa z przestępczością i podejmuje pracę w biurze projektowym, jest na najlepszej drodze by stać się prawym obywatelem.
Marzenia o normalności obracają się w proch, przy pierwszym niepowodzeniu następuje powrót do starych przyzwyczajeń, a rabunek i pieniądze uzyskane w łatwy sposób, pokusą nie do odrzucenia. W Jeanne Schneider , poznanej dzięki Guido, odnajduje bratnią duszę, równie chętną do przestępczej roboty. Razem tworzą duet określany ”nową wersją Bonnie i Clyde”. Od tej pory Mesrine już się nie zatrzyma, przestępstwa które będzie dokonywał z niezwykłą zuchwałością, doprowadzą go nieuchronnie do tragicznego finału, który poznamy w drugiej części filmu.
Jacques Mesrine skupiał na sobie uwagę mediów na całym świecie. Historia, która wydarzyła się w latach ’70 ubiegłego wieku, absorbowała całe tłumy. Mesrine pomimo przestępczego procederu, dla wielu był uosobieniem walki z establishmentem, pozostał postacią ocenianą niejednoznacznie. Swoboda życia, jaką wybrał pociągała i łudziła pozornym bohaterstwem.
Jean-François Richet właśnie na tej dwuznaczności zbudował fabułę filmu. Bardzo często będziemy się zmagać z kontrastem bezwzględnego zabójcy i kochającego ojca. Reżyser nie da nam jednoznacznej odpowiedzi jak oceniać francuskiego gangstera, nie wyjaśni czy iskrą ”tworzącą” potwora był epizod w algierskim więzieniu, czy żądza zabijania.
Vincent Cassel odtwarzający rolę Mesrine, ma za sobą już nie jedną rolę twardego faceta, ale to co możemy zobaczyć we ”Wrogu publicznym numer jeden” jest prawdziwym mistrzostwem. Gra całym sobą, ale bez przesady w wyrazie, tworzy niemal dokumentalny zapis emocji i dylematów. Ciekawie prezentuje się jego ewolucja od ”chwil sławy”, do kompletnego sponiewierania w kanadyjskim więzieniu.
Zabójstwo strażników leśnych, kończące pierwszą część filmu, zapowiada że w kolejnym epizodzie możemy liczyć na ciekawy rozwój akcji i niegasnące tempo. Druga część filmu ”Wróg publiczny numer jeden” na DVD już w sierpniu.
Reżyseria: Jean-François Richet
Scenariusz: Abdel Raouf Dafni
Obsada: Vincent Cassel, Gérard Depardieu, Roy Dupuis
Film do recenzji udostępniła wypożyczalnia SHOCK, mieszcząca się przy ul. Filomatów 1A, otwarta: poniedziałek- sobota 11.00- 20.00, niedziela 12.00- 17.00. Od 13 lipca SHOCK zaprasza do nowej siedziby- al. Bayeux 28 I piętro.
Tel. 052 396 70 20
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!