Nowy system 'Fala' miał pomagać, a utrudnia
Wycofanie biletów miesięcznych wzburzyło znaczną grupą mieszkańców, którzy z tej formy opłacania przejazdów komunikacją miejską i podmiejską korzystali. - Od kiedy istnieje obowiązek posiadania przez dzieci telefonu z dostępem do Internetu i Systemu Fala? - pyta internautka.

Kobieta jest oburzona, że nie mogła kupić biletu miesięcznego w formie kartonika.
- Nie ma możliwości zakupienia biletu miesięcznego w formie kartonika w tym chorym mieście - oburza się kobieta. - Nawet pracownik stacji MZK, gdzie również nie było już biletów, powiedział, że to jest nienormalna decyzja i że mnóstwo osób jest wkurzonych. W związku z brakiem kartoników, zabrakło też zwykłych biletów! Rozumiecie to?
Reklama | Czytaj dalej »
Do burmistrza i prezesa internautka ma komunikat:
- Decyzja o wycofaniu kartoników jest złamaniem zasady równego dostępu do usług dla wszystkich obywateli - wskazuje. - Żądamy natychmiastowego przywrócenia biletów w starej formule, bez przymusowego korzystania z Systemu Fala. I co w obecnej sytuacji, w przypadku dzieci nie mających telefonów komórkowych? Hipokryzja zarządzających usługami w tym mieście - level master.
Mnóstwo osób zgadza się z kobietą i wskazuje, że korzystanie z Systemu Fala powinno być wyborem pasażera, nie przymusem.
- Wygodnie i z myślą rzeczywiście o mieszkańcach, a nie o tym, by nabić kieszenie jakimś prezesom z tej Spółki byłoby wtedy, gdyby bilet można było nabyć wszędzie - komentuje Czytelniczka. - Zmusza się ludzi do biegania za biletem na drugą stronę miasta. Widać, że władze miasta nie wiedzą co zrobić z budynkiem wyremontowanego dworca to wszystko tam wypychają. A ty biegaj sobie człowieku, bo przecież nie masz co robić!
- Na pewno nie nam władze miasta zrobiły dobrze - podkreśla mieszkaniec Chojnic. - Dla ludzi to będzie bardzo duży kłopot. I ten przymus - jak za komuny.
- To wszystko dzięki naszemu wszechwiedzącemu włodarzowi, a Falą zajmuje się już UOKK. Zbyt wiele mankamentów w tym systemie, braki Internetu, wykluczenie pewnej grupy mieszkańców, dostępność, a koszty znacznie wyższe niż druk biletów w formie papierowej. Obecne karty Systemu Fala to bubel, bo po dwóch miesiącach nieczytelne dane właściciela, jak i kod QR - pisze w komentarzach kolejny mężczyzna.
Co na to w MZK? Mówią, że zakup biletu miesięcznego jest możliwy tylko przez system Fala, jednak nie ma obowiązku posiadania telefonu komórkowego. Można założyć konto w systemie Fala i wyrobić bezpłatną kartę, na której będzie bilet miesięczny. Można to zrobić samemu, a karta zostanie wysłana na wskazany adres lub będzie do odbioru w Punkcie Obsługi Klienta w budynku dworca PKP.
Tłumaczą też, że pierwsze informacje o zakończeniu sprzedaży biletów w formie kartonikowej pojawiły się w lutym tego roku. Chodzi o wyjście z biletów papierowych, zostać mają tylko jednorazowe.
- Pierwszy etap rozpoczął się w lutym br. i dotyczył wycofywania biletów miesięcznych w formie kartoników ze stery I - z terenu miasta. Od września informowaliśmy, że kioski pobrały ostatnie kartoniki i w pozostałych strefach będą funkcjonowały tylko do wyczerpania zapasów – mówi Bartosz Knitter, specjalista do spraw organizacji rozwoju transportu i marketingu w MZK w Chojnicach. – Jest taka tendencja, że miasta coraz rzadziej korzystają z biletów kartonikowych. Idzie to w kierunku karty mieszkańca, połączonej czasem z aplikacją, raczej elektronicznie. Nawet gdyby Systemu fala u nas nie było to byśmy rezygnowali z kartonikowych biletów. Choćby dlatego, że jest coraz mniej tak specyficznych drukarni świadczących usługi drukowania biletów.
Zatem, jeśli ktoś chce teraz kupić bilet miesięczny na autobus MZK, a nie wie, jak to zrobić, może udać się do Punktu Obsługi Klienta MZK na dworzec. Najpierw trzeba założyć konto imienne w Systemie Fala. Karta jest wydawana jednorazowo, potem się ją doładowuje. Jak nie masz Internetu, to musisz każdorazowo wybrać się do punktu na dworcu.
- Bilet miesięczny jest na miesiąc kalendarzowy - dodaje Bartosz Knitter. - Można kupić od razu na dwa miesiące. Jeśli natomiast zakupu na bieżący miesiąc chcemy dokonać po drugiej połowie miesiąca - nie ma takiej możliwości, ale można nabyć bilet 10-dniowy.
Sprawę w punkcie na dworcu załatwisz jednak nie co dzień, bo tylko we wtorki od godz. 9 do 14 i piątki od godz. 11 do 16, a także w pierwszy i ostatni poniedziałek miesiąca między godz. 14 a 18. Ale może się to zmienić, a uaktualnień w temacie przyjmowania interesantów w tym punkcie należy szukać na stronie internetowej MZK.
W MZK cieszą się, że oni zaoszczędzą. Nie muszą pokrywać kosztu zamawiania, drukowania, dostarczania biletów.
Mieszkańcy wskazują, że woleliby, aby te miliony, które miasto Chojnice wydało na wprowadzenie Systemu Fala, wydać na bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży. Dla nich mamy jednak złe wiadomości - na sesji budżetowej stanie uchwała, która - jeśli przyklepią ją radni (a koalicja burmistrza ma większość, więc pewnie tak się stanie) - będzie oznaczała podwyższenie finansowania dla Spółki InnoBaltica na System Fala.
Do tematu wrócimy.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4)
- Komentarze Facebook (...)


USD
DKK
EUR
TRY
CHF
NOK
GBP
SEK



Związki i pracodawcy domagają się...
Hołownia: 6 sierpnia odbiorę od...
Nowy sondaż prezydencki
4 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!