Dawkuj sobie słońce
Słońce dodaje nam energii, pozytywnie nastawia do świata, nie wspominając o pięknej opaleniźnie. Ale może także zaszkodzić. Sprawdź, kto nie powinien korzystać ze słonecznych kąpieli.
Dobroczynnych właściwości słońca nie da się przecenić. Światła słonecznego potrzebujemy do wytwarzania, wzmacniającej kości, witaminy D3, a przebywanie na świeżym powietrzu w słoneczny dzień wzmacnia nasz system odpornościowy. Pod wpływem promieni słonecznych stajemy się także pozytywnie nastawieni do życia, wzrasta bowiem poziom endorfin - hormonu szczęścia.
Jednak nie wszystkim i nie zawsze słońce służy.
Choroby kontra słońce
Reklama | Czytaj dalej »
• Jeśli przyjmujesz leki zawierające substancje światłouczulające ( takiej informacji szukaj na ulotce), farmaceutyki na zakażenia bakteryjne, nadciśnienie tętnicze bądź arytmię, padaczkę, łojotok skóry czy trądzik, antykoncepcję hormonalną powinnaś unikać przebywania na słońcu.
Kąpiele słoneczne w połączeniu z tego rodzaju specyfikami mogą wywołać odczyn fototoksyczny. Na skórze pojawiają się wówczas bolesne zaczerwienienia, obrzęki, które mogą się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy.
• Niektóre choroby zaostrzają swój przebieg pod wpływem słońca. Zrezygnuj z plażowania, jeśli masz nadciśnienie tętnicze ( podczas upałów ogranicz fizyczny wysiłek nawet w cieniu), rozszerzone naczynia krwionośne mogą spowodować wylew.
Przeciwwskazaniem do przebywania na słońcu jest także toczeń rumieniowaty - nasilają się objawy zmian skórnych; zwyrodnienie plamki żółtej - w tym przypadku nawet przeciwsłoneczne okulary nie chronią cię przed uszkodzeniem siatkówki oka; zmiany skórne, takie jak opryszka, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry.
Wprawdzie ciąża to nie choroba, ale przyszłe mamy także powinny ograniczać przebywanie na słońcu. Pod wpływem nadmiaru estrogenów i progesteronu skóra staje się wrażliwsze, łatwiej więc o pojawienie się przebarwień i plam. Także ze względu na bezpieczeństwo dziecka - wody płodowe mogą ulec przegrzaniu - plażowania w czasie ciąży nie polecają lekarze.
Byle z umiarem
Jednak nawet zdrowe osoby powinny przestrzegać zasad bezpieczeństwa, przebywając na słońcu. Zawsze wychodząc na plażę pamiętajmy o preparatach z filtrem, jeśli stosowany przez nas kosmetyk nie zawiera substancji wodoodpornych, smarowanie należy powtarzać po każdym wyjściu z wody. Należy unikać także ekspozycji na słońcu między 10 a 14 godziną, wówczas promieniowanie jest najsilniejsze i najbardziej szkodliwe.
Wychodząc na słońce po raz pierwszy w tym sezonie, pamiętaj, by dawkować sobie opalanie. W przeciwnym razie poparzona skóra zejdzie, a ty będziesz miała pamiątkę w postaci piekących miejsc.
Niezależnie od tego, gdzie przebywasz: nad wodą, w górach czy na działce, pamiętaj o nakryciu głowy i uzupełnianiu płynów.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!