Nowości książkowe
"Zaplecze" - pierwsza powieść Marty Syrwid, to zapis nieustannej walki w dążeniu do perfekcyjnego wyglądu. Dziennik młodej anorektyczki wypełniają zmieniające się co chwilę diety, tabelki do pomiaru kalorii i ciągłe obawy o wskazania wagi łazienkowej.
Klara Wiśniewska ma 18 lat, zdała na studia, ma 172 cm wzrostu i waży 40 kilogramów. W dążeniu do perfekcji waga pozostaje największą bolączką Klary, 40 kilogramów to zdecydowanie zbyt wiele, chciałaby ważyć mniej. Jest anorektyczką i zdaje sobie z tego sprawę, nie uważa tego za ułomność, a wręcz za wyjątkowe narzędzie pozwalające jej być lepszą, od wszystkich grubych kobiet, które widzi codziennie w szkole, gazetach i telewizji.
"Chciałabym być manekinką" - mówi Klara. Chce być kobietą idealną, dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach, wolną od emocji i odporną na krytykę, czyli podobną do sklepowego manekina - wzorca piękna. Chce być równie posągowa, jednocześnie stojąc ponad przeciętnością.
Rytm życia Klary wyznaczają pory posiłków, a właściwie codzienne zmagania z rodzicami, którzy za wszelką cenę chcą w nią ”wcisnąć” kolejne zbędne kalorie. Początkowo głodówka była wyrazem buntu, odpowiedzią na nieustanną krytykę ze strony ojca, który na córce wyładowywał swoje frustracje. Wspomnienia z dzieciństwa to pasmo udręk i poniżania, talerz zupy, w którym często lądowała jej twarz, stał się inspiracją dla swoistej zemsty, ukarania ojca. Klara ma nadzieję, że gdy już będzie piękna, idealna, ojciec przestanie nazywać ją ”ścierwem” i w końcu ją pokocha.
Nowa filozofia opanowała Klarę bezgranicznie, pozwala jej zapanować nad rozedrganym życiem i rozwijać samodyscyplinę. Staje się wyjściem awaryjnym, ucieczką przed ”normalnością”, bo Klara chce być piękna, inteligentna, a przede wszystkim wybić się ponad przeciętność.
"Czekam na moment, kiedy ktoś nazwie mnie „szczuplutka”. Trochę pieszczotliwości. Wtedy zaprezentuję się, ukłonię i zagram wyuczoną rolę" – mówi Klara. Zapłaci za to wysoką cenę. Codzienna walka z głodem, oszukiwanie naturalnych procesów zachodzących w organizmie, prowadzi do postępującego wyniszczenia, a także izolacji społecznej. Klara ucieka przed podejrzliwymi spojrzeniami, natrętnymi pytaniami na tytułowe zaplecze sklepu, prowadzonego przez jej matkę. Tam, w spokoju układa kolejną dietę i marzy o doskonałości.
Stwierdzenie, że "Zaplecze" jest książką o anoreksji, byłoby zbyt dużym uproszczeniem. Marta Syrwid stworzyła bogaty w emocje literacki zapis relacji międzyludzkich. Los Klary jest lustrzanym odbiciem wielu współczesnych nastolatek, szukających akceptacji i zrozumienia. Anoreksja jest chorobą psychiczną, której podłoże znajduje się w rodzinie, środowisku chorego. Wszelkie patologie, brak akceptacji środowiska czy negatywny stosunek do samego siebie, powodują że chory ucieka się do mechanizmu obronnego, który ma mu pomóc osiągnąć ideał. Tworzy się, w ten sposób, zaklęty krąg rytuałów, codziennych czynności skupionych wokół doboru odpowiednich produktów i maniakalnego liczenia kalorii. Leczenie anoreksji jest bardzo trudne, wymaga od chorego zmiany w postrzeganiu samego siebie, rewizji systemu wartości. Terapia wymaga wsparcia psychologa i najbliższego otocznia, które uświadomi choremu, że jego działania wpływają negatywnie na jego ciało i życie.
Reklama | Czytaj dalej »
Tu można przeczytać fragment książki
www.ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki/id,7062,kw,7062,fragment.htmlPodobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!