Australia
Wielowątkowy melodramat z australijskimi krajobrazami i wojną w tle to nowe dzieło Baza Luhrmanna, reżysera słynącego z niekonwencjonalnego podejścia do konstrukcji filmu.Lady Sarah Ashley, brytyjska arystokratka, wiedzie beztroskie życie wypełnione przyjemnościami zarezerwowanymi dla wyższych sfer. Komfort posiadania pieniędzy odsuwa na bok wszelkie doczesne problemy, no może poza jednym. Małżonek, który gromadzi owe środki, prowadząc hodowlę bydła na australijskim pustkowiu, od dłuższego czasu nie odwiedził ojczyzny i ukochanej żony. Na nic zdało się wysyłanie telegramów zachęcających do powrotu, nie pomogły prośby i groźby, odpowiedź zawsze była taka sama: ”Muszę dokończyć interesy i sprzedać farmę”. Sarah nie należy do kobiet, które czekają wiernie na powrót pana domu - decyzja o wyjeździe na Antypody zapada błyskawicznie. Tęsknota, miłość małżeńska - to swoją drogą, ale warto by sprawdzić czy szanowny małżonek nie układa sobie życia na nowo u boku lokalnej piękności.
Decydując się na lot przez ocean, nie do końca jest świadoma, na co się porywa. Zderzenie z rzeczywistością nastąpi w chwili, gdy jej walizki wypełnione szykownymi strojami, wylądują w czerwonym piasku nabrzeża w Darwin. Jednak to nie koniec niespodzianek, które na nią czekają. Zapracowany mąż nie mógł się stawić osobiście i wysłał po nią zaufanego człowieka - Drovera. Jest to osobnik szorstki, gruboskórny i pozbawiony taktu, istny diabeł pustyni. Wsiadając do jego samochodu nie wie, że podróż do posiadłości męża na zawsze odmieni jej życie.
Film Luhrmanna jest jak kartka pocztowa, wysłana z dalekiej podróży. Zawiera najbardziej charakterystyczne elementy odwiedzanego miejsca i niczym katalog biura podróży kusi bajecznymi krajobrazami. Rozmach, z jakim wyprodukowano ”Australię”, powinien gwarantować ucztę filmowych doznań. Bogactwo wątków, którymi można by obdzielić jeszcze jedną produkcję, zapierające dech w piersiach dzikie, odludne krajobrazy australijskie budują odczucie, że mamy do czynienia z dziełem monumentalnym. Dążenie Luhrmanna do ”widowiskowości” widoczne jest na każdym kroku. Ten film mógłby zasłużyć na miano współczesnego następcy "Przeminęło z wiatrem", gdyby nie poszarpana struktura fabuły, która została podzielona na kilka części luźno powiązanych osobą aborygeńskiego szamana. Szkoda, że tak marginalnie potraktowano temat rdzennych mieszkańców Australii. Problem tzw. skradzionego pokolenia - praktyki stosowanej przez rząd australijski, polegającej na przymusowej asymilacji aborygeńskich dzieci, został zaledwie zaznaczony. Fragmenty ukazujące kulturę i mitologię Aborygenów są elementem, który dodaje ”Australii” aury tajemniczości. W filmie, który z założenia miał być kasowym sukcesem, problemy społeczne nie mogą brać góry nad czysto rozrywkową wymową. O to Luhrmann zadbał, podczas dwuipółgodzinnego seansu, na ekranie zobaczymy melodramat, western, film drogi i film wojenny. Nie można nic zarzucić aktorom odtwarzającym główne role, zarówno Nicole Kidman, jak i Hugh Jackman sprawdzili się w konwencji zaproponowanej przez reżysera. Jednak najjaśniejszą gwiazdą tego filmu jest Brandon Walters, debiutujący w roli małego Aborygena o imieniu Nullah. Naturalność, z jaką porusza się po ekranie powoduje, że trudno oderwać od niego wzrok.
Reżyseria: Baz Luhrmann
Scenariusz: Ronald Harwood , Stuart Beattie
Obsada: Nicole Kidman, Hugh Jackman, Brandon Walters
Film do recenzji udostępniła wypożyczalnia SHOCK, mieszcząca się przy al. Bayeux 28, I piętro, otwarta: poniedziałek-sobota 11.00- 20.00, niedziela 12.00-17.00.
Tel. 052 396 70 20
UWAGA KONKURS! Mamy dla Was darmowe wypożyczenie filmu z oferty wypożyczalni SHOCK. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Co tydzień, wśród czytelników, którzy nadeślą poprawną odpowiedź, wylosujemy jedną osobę, która otrzyma możliwość darmowego wypożyczenia dowolnego filmu. Maile proszę kierować, do wtorku 15 września, na adres shock@chojnice24.pl w temacie wpisując tytuł omawianego filmu, a w treści odpowiedź na pytanie oraz swoje dane: adres, telefon, imię i nazwisko (Twoje dane są chronione wg obowiązującego prawa).
PYTANIE KONKURSOWE: W obsadzie filmu pojawił się polski akcent. W roli barmana Ivana możemy zobaczyć polskiego aktora, podaj jego nazwisko.
Ogłoszenie wyników w środę wieczorem (16 września).
Rozwiązanie konkursu z ubiegłego tygodnia: Scenariusz filmu ”Wyznania zakupoholiczki” został oparty na książce autorstwa Sophie Kinsella. Nagrodę wylosowała Magda Marcinkiewicz.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!