Na przedpolu Chojnic...
Przygotowania obronne granicy na Pomorzu prowadzone przez polskie wÅ‚adze rozpoczęły siÄ™ dość późno, co miaÅ‚o bardzo duży wpÅ‚yw na przyszÅ‚e dziaÅ‚ania wojenne prowadzone na tym obszarze. Rejon Chojnic znalazÅ‚ siÄ™ w pasie dziaÅ‚ania Grupy Operacyjnej „Czersk” pod dowództwem gen. bryg. StanisÅ‚awa Grzmota - Skotnickiego. 25 sierpnia powstaÅ‚ OddziaÅ‚ Wydzielony „Chojnice” pod dowództwem pÅ‚k. dypl. Tadeusza Majewskiego.
Aż do wojennej salwy …
W miarÄ™ narastania konfliktu polsko – niemieckiego w Sztabie GÅ‚ównym Wojska Polskiego rozpatrywano różne plany obrony Pomorza. Już 24 czerwca 1939 r. wydano rozkaz Sztabu Generalnego nakazujÄ…cego rozpoczÄ™cie budowy umocnieÅ„ polowych.
W rozkazie tym poleca siÄ™ w pierwszej kolejnoÅ›ci wykonać przeszkody przeciwpancerne, przeciw piechocie, stanowiska dla ciężkiej broni. W czwartej kolejnoÅ›ci punkty obserwacyjne artylerii i dowództwa. Rozkaz ten zwracaÅ‚ uwagÄ™ na unikanie szkód gospodarczych w czasie budowy. ZakazywaÅ‚ budowania umocnieÅ„ obronnych na terenach, z których nie zostaÅ‚y jeszcze zebrane plony. BudowÄ… umocnieÅ„ zajmowaÅ‚y siÄ™ oddziaÅ‚y Obrony Narodowej, oddziaÅ‚y regularne oraz osoby cywilne.
Rozkaz budowy umocnieÅ„ uwarunkowaÅ‚ przystÄ…pienie do robót fortyfikacyjnych zbiorem pÅ‚odów rolnych, dlatego peÅ‚ne ich rozpoczÄ™cie nastÄ…piÅ‚o dopiero w sierpniu i w konsekwencji budowa umocnieÅ„ nie zostaÅ‚a zakoÅ„czona. Zgodnie z wytycznymi na terenie dziaÅ‚aÅ„ Grupy Operacyjnej „Czersk” przystÄ…piono do budowy umocnieÅ„ polowych m.in. na przedpolu Chojnic. Prace z tym zwiÄ…zane trwaÅ‚y aż do dnia wybuchu wojny. Prawym skrzydÅ‚em umocnienia te opieraÅ‚y siÄ™ o poÅ‚udniowy skraj jeziora Charzykowskiego, dalej wzdÅ‚uż granicy paÅ„stwowej do rejonu Nieżychowic, skrÄ™cajÄ…c w kierunku poÅ‚udniowo –wschodnim na PawÅ‚owo. Przed caÅ‚ym odcinkiem oÅ›rodka oporu "Chojnice" wykonano rów przeciwczoÅ‚gowy o szerokoÅ›ci podstawy 2,5 m i gÅ‚Ä™bokoÅ›ci 3 m. Na niektórych odcinkach zbudowano zapory przeciwczoÅ‚gowe z grubych bali sosnowych. Przed wykonanymi dwiema liniami rowów strzeleckich ustawiono dwurzÄ™dowy pÅ‚ot z drutu kolczastego z potykaczami. Na stanowiska ckm przygotowano schrony drewniane, kryte ziemiÄ…. Na drogach i szosach ustawiono ruchome zapory przeciwczoÅ‚gowe z szyn lub bali drewnianych.
Umocnienia budowali żoÅ‚nierze 8 PSK i 1 BS. 20 VIII 1939 r. 8 PSK odszedÅ‚ w rejon Czerska. Do 25 sierpnia pracowaÅ‚ tylko 1 BS, a od 25 sierpnia przybyÅ‚y w rejon Chojnic batalion ON „Czersk”, który w swoim rejonie wykaÅ„czaÅ‚ umocnienia do chwili rozpoczÄ™cia wojny. Od poczÄ…tku, tj. od 8 sierpnia, częściowo wykorzystywano do pracy robotników cywilnych, przede wszystkim bezrobotnych opÅ‚acanych z Funduszu Pracy. BudowÄ™ umocnieÅ„ prowadzono do chwili wybuchu wojny, lecz nie zostaÅ‚a ukoÅ„czona. Mankamentem umocnieÅ„ obronnych samodzielnego oÅ›rodka oporu „Chojnice" byÅ‚a możliwość jego Å‚atwego obejÅ›cia z poÅ‚udnia, gdyż od strony PawÅ‚owa nie byÅ‚o ani przeszkód naturalnych, ani umocnieÅ„.
Zadaniem OW „Chojnice” byÅ‚a obrona Chojnic i okolic miasta. Na tym odcinku obrony polskie dowództwo spodziewaÅ‚o siÄ™ najwiÄ™kszego naporu Niemców, dlatego 1 BS wraz z Bat. ON „Czersk” obsadziÅ‚y Chojnice.
Nie wielu dla …wielu
Reklama | Czytaj dalej »
Strona niemiecka postrzegaÅ‚a Chojnice, stanowiÄ…ce duży wÄ™zeÅ‚ komunikacyjny, jako ważny punkt strategiczny. Jednoczesne zajÄ™cie stacji wÄ™zÅ‚owych Chojnic i Tczewa, leżących na tranzytowej linii kolejowej Berlin-Królewiec, miaÅ‚o przynieść duże korzyÅ›ci strategiczne, polegajÄ…ce na uzyskaniu bezpoÅ›redniego poÅ‚Ä…czenia terytorium Niemiec z Prusami Wschodnimi, zaÅ› wojskom polskim bardzo niekorzystne efekty w postaci odciÄ™cia jednostek dziaÅ‚ajÄ…cych w póÅ‚nocnej części Pomorza od tych, które walczyÅ‚y na poÅ‚udniu. Niemcy liczyli na szybkie i wzglÄ™dnie Å‚atwe opanowanie Chojnic ze wzglÄ™du na ich przygraniczne poÅ‚ożenie. SprzyjajÄ…cymi czynnikami miaÅ‚y być zaskoczenie, przewaga militarna oraz informacje siatki wywiadowczej dziaÅ‚ajÄ…cej na terenie miasta i okolic. Do ataku na Chojnice szykowaÅ‚a siÄ™ 20 Dywizja Zmotoryzowana pod dowództwem gen. Mauritza von Wiktorina ze skÅ‚adu XIX Korpusu Pancernego gen. Heinza Guderiana.
Ugrupowanie obronne OW „Chojnice” w rezultacie okazaÅ‚o siÄ™ źle rozmieszczone, gdyż już w pierwszych godzinach niemieckiego ataku zarysowaÅ‚ siÄ™ widoczny nacisk na skrzydÅ‚a pierwszej linii obronnej, a nie – jak przewidywaÅ‚ pÅ‚k dypl. T. Majewski – na Å›rodkowy odcinek. Jednakże pomimo tego obrona Chojnic i okolic tak niewielkimi siÅ‚ami miaÅ‚a znaczÄ…cy wpÅ‚yw dla dziaÅ‚aÅ„ obronnych wojsk polskich walczÄ…cych na Pomorzu. Zadania postawione przed żoÅ‚nierzami OW „Chojnice” zostaÅ‚y w peÅ‚ni wykonane, gdyż daÅ‚y czas na wycofanie siÄ™ pozostaÅ‚ych oddziaÅ‚ów. ZagwarantowaÅ‚y one także póÅ‚nocnym jednostkom Armii „Pomorze” bezpieczeÅ„stwo i pewność, że nie zostanÄ… one okrążone od poÅ‚udnia, a tym samym odciÄ™te od reszty kraju.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (39)
- Komentarze Facebook (...)
39 komentarzy
Natomiast jeżeli chodzi o sam artykuł - świetna sprawa. Obojętnie czy wyszedł z portalowego źródła czy też jakiegoś innego... Czekam na następne ciekawostki z naszej, przecież nie tak odległej, przeszłości. Pozdrawiam.
Natomiast jeżeli chodzi o sam artykuł - świetna sprawa. Obojętnie czy wyszedł z portalowego źródła czy też jakiegoś innego... Czekam na następne ciekawostki z naszej, przecież nie tak odległej, przeszłości. Pozdrawiam.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane sÄ… dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!