W peerelowskim obiektywie...
Obywatelski czyn społeczny 35 lecia, gdzie według szacunkowych danych Miejskiej Rady Narodowej udział wzięło ok. 10 tys. osób.
Często można usłyszeć nostalgiczne wspomnienia czasów PRL-u. Okres ten staje się także coraz bardziej popularny wśród ludzi, którzy nie mają prawa go pamiętać. Może nie jeden z nas próbuje o tym zapomnieć ale warto pokazać młodszym jak było. Historia nie jest abstrakcyjnym wspomnieniem obcych ludzi. To żywe doświadczenie przeszłości, które jest udziałem ich rodziców i dziadków. Spełniając życzenia internautów publikujemy edycję zdjęć dotyczącą historii naszego miasta na przestrzeni lat 1945 – 1986.
fot.1 Obywatelski czyn społeczny 35 lecia, gdzie według szacunkowych danych Miejskiej Rady Narodowej udział wzięło ok. 10 tys. osób. M.in. rozpoczęto budowę żłobka przy ul. Młodzieżowej, budowano zatokę autobusową, sadzono drzewa i kwiaty. Na zdjęciu układanie chodnika na ul Młyńskiej.
fot.2 Rok 1945. Usuwanie gruzów na ul. Sukienników. Wg spisu z kwietnia 1945 r. zniszczeniu powyżej 75 proc. uległy 63 domy, od 30 do 75 proc. - 60 domów. Uszkodzenia poniżej 30 proc. miało 837 domów. Torami kolejki wąskotorowej kursowały wagoniki z gruzem zasypując bagnisty teren po osuszonym jeziorze Zakonnym.
fot.3 Po wojnie autobusy komunikacji miejskiej pojawiły się w lipcu 1959 r. W 1960 r. zakład komunikacji miejskiej dysponował sześcioma autobusami. W 1974 r. pojazdów było 27. Widok z lat sześćdziesiątych.
fot.4 20 rocznica powstania PRL. Manifestacja na rynku. Od 31 grudnia 1961 r. przemianowany na Plac Bojowników PPR. Miejsce koncentracji pochodów 1 majowych i innych uroczystości z okazji tzw. świąt państwowych.
fot.5 Pomnik Chrystusa Króla w czasie okupacji usunięty przez hitlerowców. Potajemnie zakopany na cmentarzu katolickim powrócił na nowe miejsce. Z inicjatywy związku byłych więźniów uroczyste odsłonięcie nastąpiło 11 listopada 1946 r., chociaż oficjalnie zaprzestano już obchodzenia rocznicy niepodległości. Zdjęcie z początku lat siedemdziesiątych.
fot.6 Wybudowany w czynie społecznym obiekt amfiteatru w Parku 1000 – lecia. Zadaszenie wykonał chojnicki Mostostal we własnym zakresie. Miejsce prezentacji dorobku artystycznego regionu. Obecnie nie istnieje. Widok z lat siedemdziesiątych.
fot.7 Tzw. capstrzyk młodzieży szkolnej. Organizowany w przeddzień pochodów pierwszomajowych. Ten odbył się w 1975 r. i nawiązywał do chwały oręża polskiego okresu średniowiecza.
fot.8 Zniszczona w wyniku pożaru w lutym 1945 r. wieża miedziana kościoła pojezuickiego. Doczekała się rekonstrukcji w 1963 r. Siedem lat później odsłonięto polichromię zamalowaną czasie okupacji.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (48)
- Komentarze Facebook (...)
48 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!