Bez papierosa
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.Może to dobry pretekst na podjęcie próby rzucenia palenia?
Reklama | Czytaj dalej »
Z tej okazji Gabinet Edukacji i Promocji Zdrowia „GEMINI” zaprasza palaczy do podjęcia próby rzucenia palenia poprzez udział w bezpłatnym programie leczenia z uzależnienia od tytoniu. Pod okiem specjalistów tj. lekarze interniści, dietetyk, psychoterapeuci, przeszkolone pielęgniarki - w indywidualnie dopasowanym programie – palacz może zmierzyć się z nałogiem.
Osoby uczestniczące w programie, przed ustaleniem indywidualnego programu terapii, mają wykonywane specjalistyczne badania wydolności oddechowej oraz są konsultowane przez lekarzy internistów. Po wstępnej ocenie stanu zdrowia, wspólnie z lekarzem, podejmują decyzję co do sposobu leczenia. Od tego momentu rozpoczyna się wspólna praca nad okiełznaniem nałogu. Każdy palacz lub były palacz wie, że walka z nałogiem palenia nie jest łatwa i wymaga czasu oraz pracy nad sobą. Osoby, które poważnie podchodzą do problemu i współpracują w procesie terapii – skutecznie rzucają palenie!Każda próba rzucenia palenia, nawet gdy nie kończy się pełnym sukcesem, ma głęboki sens. Któraś z prób w końcu okaże się skuteczna.
Zerwanie z nałogiem palenia tytoniu ma istotne znaczenie dla zdrowia. Palenie tytoniu w rankingach przyczyn chorób nowotworowych, chorób sercowo- naczyniowych stoi na czołowym miejscu. Palenie tytoniu wywołuje raka, zawały serca i udaru mózgu. Rzucając palenie zapobiegamy groźnym chorobom.
Można skutecznie rzucić palenia. Wystarczy chcieć. Jeżeli ktoś sam nie radzi sobie, warto by skorzystał z pomocy, zgłaszając się do udziału w programie „Palenie jest uleczalne”.
Aby wziąć udział w bezpłatnym programie należy zgłosić się w dni powszednie od 8.00 do 18.00, w soboty od 9.00 do 12.00 w Gabinecie Promocji Zdrowia „GEMINI” (budynek Przychodni ul. Kościerska 9, gabinet 39). Tel. 052/3974033.
Działania podejmowane w Chojnicach w związku ze Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu.
17 i 20 listopada – II Liceum Ogólnokształące
Szkolna kampania antytytoniowa:
* Cykl zajęć edukacyjnych poświęconych skutkom palenia tytoniu adresowanych do uczącej się młodzieży,
* Badania tlenku węgla w powietrzu wydychanym oraz badania spirometryczne młodzieży palącej tytoń
* Rozmowy motywacyjne z palaczami tytoniu prowadzone przez instruktora terapii uzależnienia
19 listopada - Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich
* Badania tlenku węgla w powietrzu wydychanym oraz badania spirometryczne młodzieży palącej tytoń
* Rozmowy motywacyjne z palaczami tytoniu prowadzone przez instruktora terapii uzależnienia
16-21 listopada - Kampania medialna poświęcona zdrowotnym następstwom palenia tytoniu. Motywowanie palaczy tytoniu do podejmowania próby rzucenia palenia.
18 listopada (środa) godz. 17.00 „blaszak” , I piętro, gabinet nr 7.
Otwarte spotkanie uczestników programu „Palenie jest uleczalne”.
Na spotkanie uczestnicy programu zapraszają: media lokalne oraz osoby, które chcą rzucić palenie.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
PS. Wyjdzie to nam wszystkim na zdrowie.
PS. Wyjdzie to nam wszystkim na zdrowie.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!