Andrzejki
Andrzejki, czyli Dzień Świętego Andrzeja Apostoła, najhuczniej świętowany jest w Szkocji, której Św. Andrzej jest patronem. W Szkocji zwyczaj obchodzenia Andrzejek jest bardzo popularny, podobnie w Polsce, w której w tym dniu wróży się przyszłość, szczególnie matrymonialną.
Kim był Święty Andrzej? To apostoł, brat Św. Piotra, uczeń Jana Chrzciciela, który prowadził działalność misjonarską nad Morzem Czarnym. Zginął ukrzyżowany na Peleponezie w mieście Patras 30 listopada 30 roku na krzyżu w kształcie litery X (stąd nazwa Krzyż Świętego Andrzeja).
W Polsce zwyczaj obchodzenia Andrzejek rozwinął się w XVI wieku. Pomimo wyraźnego potępienia wszelkich praktyk zabobonnych i wróżbiarstwa przez Kościół Katolicki, zwyczaje andrzejkowe przetrwały do dziś. Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie roztopionego wosku na wodę. Wosk można lać bezpośrednio lub przez dziurkę od klucza. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub kształtu cienia rzucanego przez nią przewidujemy przyszłość lejącego. Większość wróżb andrzejkowych ma na celu przepowiedzenie, która z panien pierwsza wyjdzie za mąż. Oto kilka pomysłów na wróżby:
- Każda z panien bierze kość i układa w pokoju w dowolnie wybranym miejscu, następnie do pokoju wpuszcza się psa, której kość wybierze ta może szykować się już do ślubu.
- Innym sposobem wywróżenia szybkiego zamążpójścia jest zabawa z butami. Panny ustawiają buty z lewej nogi jeden za drugim w pokoju po czym ostatni przestawiają na początek tak długo, aż pierwszy but nie dotknie progu. Panna, której but pierwszy dotknie progu, pierwsza wyjdzie za mąż.
- Inne wróżby Andrzejkowe to na przykład wróżenie z obierki: należy obrać jabłko tak, żeby powstała jedna obierka po czym rzucić ją za siebie, kształt obierki ma oznaczać pierwszą literę imienia przyszłego męża.
- Można też położyć pod trzy filiżanki monetę, obrączkę, listek, czwartą zostawiając pustą. Po przemieszaniu filiżanek wybieramy jedną z nich i jeśli trafiliśmy na monetę wróży to bogactwo, obrączka przepowiada zamążpójście, listek - miłość zaś pusta filiżanka oznacza, że w nowym roku nie wydarzy się
nic nowego.
- A jak poznać imię przyszłego małżonka? Wkładamy pod poduszkę karteczki z wypisanymi imionami. Rano wyciągamy jedną z kartek i odczytujemy z niej imię lubego.
- Innym sposobem na poznanie imienia ukochanego jest wycięcie z papieru serca, napisanie na nim imion, po czym przebicie go igłą od tyłu. Imię na jakie trafi igła to oczywiście imię przyszłego narzeczonego.
Do Andrzejek nawiązują też przysłowia np.
Reklama | Czytaj dalej »
Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (20)
- Komentarze Facebook (...)
20 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!