Nowości książkowe
Literatura koreańska niezbyt często gości na rodzimych półkach księgarskich. ”Smak języka” Jo Kyung-ran, mimo swojej egzotyki porusza tematy bardzo uniwersalne.
Chong Chi-won jest kucharką-pasjonatką, całe jej życie obraca się wokół procesu przygotowania potraw i serwowania ich ludziom otwartym na poznawanie nowych smaków. Tym, co odróżnia dziewczynę od szarych wyrobników kulinarnego rzemiosła, jest pasja z jaką podchodzi do tematu. Otaczający ją świat widzi przez pryzmat zapachów, smaków i przypraw, a wiele jego elementów ma swoje odpowiedniki w kuchennej rzeczywistości. Ludzie, miejsca i wydarzenia są niczym kolejne pozycje w menu azjatyckiej restauracji.
Reklama | Czytaj dalej »
Chong Chi-won prowadzi szkołę gotowania, w której przekazuje uczniom swoją miłość do kulinarnych dokonań. Zajęcia odbywają się w jej domu, w kuchni zaprojektowanej przez narzeczonego Chong Chi-won. Sok-chu podziela fascynację dziewczyny i wspiera ją w realizacji marzeń. Młoda kucharka jest kobietą spełnioną, robi to co lubi i przekazuje swoją pasję innym, u boku ma ukochanego mężczyznę, z którym zamierza budować przyszłość. Jednak to co ich połączyło, stało się powodem rozpadu związku. W kulinarnej szkole Sok-chu poznaje wyjątkową kobietę, byłą modelkę i opuszcza narzeczoną.
Po tym dramatycznym doświadczeniu, Chong Chi-won traci radość życia, nie potrafi cieszyć się gotowaniem, a zapachy, smaki i potrzeba jedzenia przestaje mieć dla niej znaczenie. Bohaterka, nie mogąc pogodzić się ze stratą, przeżywa załamanie i zamyka szkołę. Wraca do włoskiej restauracji, gdzie rozpoczynała swoją przygodę z gotowaniem i tam stopniowo odzyskuje równowagę psychiczną. Pewnego dnia dowiaduje się, że Sok-chu zdradził ją podwójnie, jego nowa partnerka zamierza otworzyć własną szkołę gotowania. Ich wspólne marzenia stają się teraz marzeniami Sok-chu i modelki.
Chong Chi-won wpada we wściekłość, kobieca natura nie pozwala jej przejść obojętnie obok zdrady i podstępnej ”kradzieży” sposobu na życie. W jej głowie rodzi się pomysł na wyrafinowana zemstę, w której smak odegra główną rolę.”Smak języka” jest pierwszą książką Jo Kyung-ran przetłumaczoną na język polski. Autorka urodziła się w 1969 roku w Seulu i należy do grona współczesnych pisarzy młodego pokolenia. Zadebiutowała w 1996 roku opowiadaniem ”French Optical”, które wygrało doroczny konkurs literacki Donga Ilbo w Korei. W tym samym roku jej powieść ”Time for Baking Bread” otrzymała prestiżową literacką nagrodę Munhakdongne dla młodych twórców. Zdobyła również wiele innych nagród, m.in.: Today’s Young Artist Award i Contemporary Literature Prize.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!