Święta po kaszubsku
Święta we współczesnym świecie wyglądają raczej podobnie. Globalizacja i szalejący konsumpcjonizm zrobiły swoje, jakkolwiek pewne tradycje pozostały. Różne obrzędy i tradycje spotyka się na terenach Polski. Kaszubi również mają swoje tradycje i wierzenia, choć część z nich nie jest już kultywowana to
jednak została w pamięci.
Dawniej Kaszubi już od początku adwentu kolędowali, chodząc po wsi w przebraniach barana, diabła, kominiarza czy bociana. Nazywano ich Gwiozdkami, a w Wigilię do grupy dołączała jeszcze baba i dziad.
- Dwa razy w tygodniu obchodzili całą wieś, w domach było śpiewanie kolęd i odgadywanie co kryje się za daną maską - opisuje prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Janina Kosiedowska.
W Wigilię pod obrus wkładano siano, a choinkę zdobiono jabłuszkami, ozdobami ze słomy i kolorowym papierem. Jednak zanim stawiano choinkę, w rogu izby stał snopek zboża, który symbolizować miał przyszły dobrobyt i urodzaj.
Świętom towarzyszyły też rozmaite wierzenia i wróżby. Wierzono, że w noc wigilijną zakwita czarodziejski kwiat, kwitną i owocują jabłonie, a woda w strumykach zamienia się w wino i tylko niewinne istoty mogą z niego pić. Wyciągano też słomki z wigilijnego snobka, które znaczyć miały o zamążpójściu. Z kolei obieranie cebuli i jej łupiny (w ilości dwunastu) miały mówić, jaka będzie pogoda w danym miesiącu, a zależało to od ilości soku, które miały, jeśli dużo, wtedy miesiąc był deszczowy.
Reklama | Czytaj dalej »
Jeśli chodzi o potrawy to nie różnią się one bardzo od tych, które współcześnie można znaleźć na polskich stołach.
- Na wigiljnym stole królował barszcz, ryby, potrawy ze zboża, kasze, kluski z makiem. Robiono też kuch, czyli drożdżówkę z owocami czy kruszonką i placek z marchwi - mówi Janina Kosiedowska.
Prezenty były bezcenne i oryginalne, bo wykonane własnoręcznie z wełny, czy z drewna. Tradycyjnie o północy szło się na pasterkę.
Kolędnicy zwani Szczodrokami chodzili w wigilię Trzech Króli. Śpiewali i dostawali za to podarki w postaci jedzenia. Nie warto było skąpić Szczodrakom, gdyż mogli zabić deskami okna, czy nawet gospodarz mógł znaleźć swoją furtkę na dachu.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (12)
- Komentarze Facebook (...)
12 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!